ועדת הכנסת דנה בפרשת גטאס: "טלפון הוא נשק"

ועדת הכנסת דנה בפרשת ח"כ גטאס, מרבית הח"כים תקפו את מעשיו, וחלקם קראו לתמוך בחוק ההדחה. ח"כ רוזין ממרצ: "ההתבטאויות ביממה האחרונה הן הסתה נגד הרשימה המשותפת"

באסל גטאס בהר הבית
באסל גטאס בהר הבית
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) התכנסה היום (ב') לדון בפרשת ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת שנתפס כשהוא מבריח טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים השוהים בבית כלא בישראל.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "מדובר בפיגוע כפול. זו גם פגיעה בביטחון המדינה וגם במרקם היחסים בין יהודים לערבים. ישראל צריכה לפעול כנגד כל מי שפוגע בה מבפנים. הטיפול צריך להתבצע במהירות, אחרת נגלה שטיפחנו יורש לעזמי בשארה. יש למנוע מח"כ גטאס אפשרות לברוח מהארץ. השימוש בחסינות חברי הכנסת ככלי לפגיעה בביטחון המדינה דורש טיפול מעמיק. גטאס הוא סוס טרויאני. מקומו אינו בכנסת ישראל אלא בכלא ישראל".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) שהעלתה את הנושא לסדר היום של הוועדה אמרה: "מעשיו של ח"כ גטאס הם ניצול חמור של הדמוקרטיה הישראלית. זו לא הפעם הראשונה שהוא בודק את גבולות הדמוקרטיה. בעניין הזה אין ימין ושמאל. אני מציעה שייערך חיפוש על כל ח"כ שנכנס לבקר בכלא".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר: "צריך להבין שמכשיר טלפון הוא נשק. יש לערוך על ח"כ גטאס בדיקה בכניסה לכנסת. אני מצפה מהח"כים הערבים להיות הראשונים שמתבטאים בנושא".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "יש כאלה שטומנים את ראשם בחול. יש בבית הזה קבוצה שיוצאת למשטי טרור וכדו'. אין לי אמון בחברים האלה. הוועדה צריכה לבקש את רשימת הביקורת של ח"כים אצל אסירים ביטחוניים ולבדוק אותה. יש לבטל ביקורים אצל אסירים ביטחוניים".

ח"כ אורן חזן (הליכוד) אמר: "יש ליישם על ח"כ גטאס את חוק ההדחה, וצריך לאסור ביקורים של ח"כים אצל אסירים ביטחוניים".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר: "הם אינם בוגדים. הם האויב. אני תומך בבידוק של חברי כנסת".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר: "תנו למערכת לבדוק, לחקור ולקבוע. אם יוכח שאכן הוא עשה את הדברים שיוחסו לו – הוא לא יהיה בבית הזה".

ח"כ אלי כהן (כולנו) אמר: "הוא אדם עם דם על הידיים. צריך להפעיל נגדו את חוק ההדחה ולעקוב אחריו שלא יעזוב את הארץ".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה: "אין צורך בחוק ההדחה. יש רשויות שיחקרו ויבררו. ההתבטאויות ביממה האחרונה הן הסתה נגד הרשימה המשותפת. צריך לדאוג לדין שווה גם לח"כים שמבקרים אסירים ביטחוניים יהודים".

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר: "ביטחון הוא מעל לכל מחלוקת אחרת. לא צריך לשנות את הכללים אלא לזרז את החקירה ולהתאחד כולנו ליישום חוק ההדחה".

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר: "הכתובת הייתה על הקיר. בג"ץ צריך להבין שהוא חייב לשמש כחסם בפני דברים שכאלה".

היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד ארבל אסטרחאן אמרה: "נושא ביקור של ח"כים בבתי כלא לא מפורש בחוק החסינות. בעיקרון יש לח"כים חופש תנועה כדי לאפשר להם פיקוח פרלמנטרי מיטבי. פקודת בתי הסוהר קובעת נהלים בכל הנוגע לביקור של חברי כנסת אצל אסירים. התקנות קובעות שאין לערוך חיפוש במסמכיו של חבר הכנסת. לוועדת הכנסת יש סמכות לשנות את הכלל בעניין החיפוש על חברי הכנסת במסגרת חוק החסינות".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש הודיע שהדיון יימשך מחר בהשתתפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

 

השארת תגובה