איש עסקים נחקר בחשד למעורבות בפרשת שוחד באפריקה

איש עסקים ישראלי עוכב הבוקר לחקירה בפרשת שוחד בינלאומית. לפי החשד הוא שיחד יחד עם אנשי עסקים ישראלים נוספים, המתגוררים לרוב בחו"ל, שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור במדינות אפריקה

להב 433
להב 433
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

היחידה ארצית של משטרת ישראל עיכבה הבוקר (שני) לחקירה איש עסקים ישראלי מוכר בגין חשד למעורבותו בפרשה חובקת עולם ורחבת היקף, שעניינה מתן שוחד לעובד ציבור זר והלבנת הון.

על פי החשד, איש העסקים הישראלי ומעורבים נוספים, ישראלים המתגוררים לרוב בחו״ל, שילמו שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגיניאה קונקרי, בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים שם.

החקירה מנוהלת במשותף על ידי רשויות אכיפה בארה״ב, שווייץ, גיניאה קונקרי וישראל, זאת במסגרת המאמץ הבינלאומי בהובלת ה-oecd כנגד תופעת השוחד לעובדי ציבור זרים ברחבי העולם. החקירה מלווה מראשיתה על ידי פרקליטות תל אביב (מיסוי וכלכלה) וגורמי פרקליטות המדינה.

לאור החשד למעורבות הישראלים ולהיבטים הנגזרים מפעולתם הפלילית לכאורה בחו״ל ונוגעים לישראל, ניהלה משטרת ישראל בתיאום עם הרשויות בחו״ל חקירה סמויה אשר ביססה את החשדות, זאת בהמשך לחקירה הגלויה שנוהלה בחו״ל ולממצאי שורת פעולות חקירה שבוצעו במסגרתה.

הבוקר, עיכבה כאמור יחידה ארצית של משטרת ישראל, איש עסקים ישראלי בגין החשד למעורבותו בפרשה וערכה חיפוש בביתו ובמשרדיו. בהתאם להתפתחות החקירה וככל שייעצר יובא לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בבימ״ש השלום בראשל״צ.

במשטרה אומרים כי "החקירה הגלויה בהקשר הישראלי בראשיתה וצפויים נחקרים נוספים".

יש לציין כי כבר בשנת 2012 דיווח ה"פייננשל טיימס" על חקירה נגד עסקיו של איש העסקים הנחקר בגינאה. לפי הדיווח החקירה בוצעה בחשד למתן שוחד וטובות הנאה לבכירים במדינה בתמורה לאפשרות לרכוש מכרה בסכום נמוך. בהודעה לתקשורת מסרה הקבוצה שמדובר ב"קמפיין השמצה זדוני". בשנת 2013 דווח כי משטרת שווייץ פשטה על ביתו של האיש העסקים בז'נבה, בהוראת משרד המשפטים של שווייץ, לבקשת ממשלת גינאה.

בשנת 2015 דווח בתקשורת שאיש העסקים חשוד על ידי "הרשות הרומנית למלחמה בשחיתות" בניסיון להשתלט על קרקעות מדינה וזאת באמצעות הונאה ושוחד ובכך שגרם לנזק של 136 מיליון אירו לרומניה.

השארת תגובה