הרב שך שלח את גפני לשתות קפה ו'דגל' ניצחה

השבוע הקשה של יו"ר ועדת הכספים, הבחירות שלא היו ב'אגודת ישראל', ממשפחת 'הפלג' לייצוג 'דגל', התמיכה החרדית השקטה במנכ"ל הכנסת, הוויכוח של סגן שר האוצר וח"כ בצלאל סמוטריץ והמוייפת של הרב שך • ארי קלמן עם ההתרחשויות הקטנות ממסדרונות הכנסת

ארי קלמן - קריאות ביניים
ארי קלמן - קריאות ביניים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הקרב שלא היה: אחרי מפגש חברי הכנסת של 'יהדות התורה' עם שר האוצר משה כחלון, החליטו ב'אגודת ישראל' להכריז על נציג מטעם הסיעה שירכז את המאבק בנושא. ביום שני האחרון התאספו הח"כים בלשכתו של ליצמן לבחור את הח"כ המיועד. חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס, שמוביל את הנושא בשנים האחרונות, חשב שסגן שר החינוך גם בונה על התפקיד ופתח במסע בחירות חשאי. בין היתר נפגש בחשאיות עם חבר הכנסת ישראל אייכלר שיתמוך בו ואף תידרך עיתונאים, אלא שעם הגיעו לישיבה הופתע לגלות כי פרוש לא שם את עצמו כמועמד כלל וכי הוא המעומד היחידי. ל'קריאות ביניים' הגיע תיעוד בלעדי מהסתודדות החשאית של מוזס ואיכלר.

מנגד, ב'דגל התורה' נערכים קצת יותר ברצינות ובמפלגה הליטאית הכריעו כי איש מקצוע ייצג את אותם ולא חבר כנסת. אחד השמות החמים בבורסת השמות הוא בנו של איש ה'פלג הירושלמי', הד"ר וערוך הדין חיים זיכרמן, ששמו אף עלה כמועמד לתפקיד מזכיר הממשלה.

הפגישה שלא הייתה: ביום שני הוזמנו על ידי הרב פינזל, ראש איגוד הת"תים, כ-80 מנהלי מוסדות כדי לבוא למחות בעד דרישתם על תקצוב מוסדות הפטור בעוד 15 מיליון ש"ח. אך משנודע לחברי הכנסת על המפגן הוציאו הוראה שלא לאשר את המפגש וכל 80 מנהלי המוסדות קיבלו הודעות ביטול מהרב פינזל. אלא שמי שכן הגיע למשכן הכנסת היו מנהלי המאבק הר' שלמה ברלינט, מזכיר איגוד הת"תים, והרב פינזל, יו"ר האיגוד. לאכזבתם הם לא הורשו להיכנס לישיבת הסיעה ואף ננזפו על ידי חברי הכנסת ליצמן, אשר ומוזס. 'קריאות ביניים' שניסה לתעד את הנזיפה ננזף בעצמו קשות על ידי מזכיר איגוד הת"תים.

בשקט בשקט ניגשו חברי הכנסת החרדים לעודד את יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין ומנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ' על מאבקם העיקש על קוד לבוש בכנסת. חברי הכנסת החרדים סיכמו בינם לבין עצמם לתמוך במהלך בצורה שקטה, כדי לא להפוך את "מאבק החצאיות" לנושא דתי. בין המעודדים ניתן היה לראות את יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת יואב בן צור מעודד את מנכ"ל הכנסת בפרסה שמאחורי המליאה.

לקראת העברת חוק מיסוי דירה שלישית בוועדת הכספים, הגיע שר האוצר משה כחלון לשאת תפילה בציון הרשב"י. יש לציין כי השר החיפאי מקפיד לפקוד את המקום מעת לעת, ובעבר אף הצהיר כי "רשב"י הוא פוליסת הביטוח שלי", מקווים שגם בשביל שאר תושבי חיפה שביתם נשרף.

וממירון לנציג מירון, חבר הכנסת מוזס נדהם ממראות דלתות השירותים במשכן הכנסת ופנה לחבר הכנסת הטרי של ש"ס, "צריך לחוקק חוק שינקו את הדלתות בכנסת", תוך כדי שהוא מראה למלכיאלי את הלכלוך על הדלת. מלכיאלי מצידו השיב: "כל עוד זה לא נראה כמו השירותים של מירון אנחנו במצב טוב".

לאחר שיו"ר הקואליציה הצהיר בתחילת השבוע כי הוא לא מתרגש מאיום הח"כים החרדים כי לא יצביעו בעד התקציב, מה שעורר תגובה נזעמת מצידו של מוזס, פגשנו את מוזס בפגישה מפתיעה עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, במזנון החלבי. למפגש הצטרף גם חבר הכנסת אחמד טיבי שהעלה מצידו את נושא חוק המואזין. המתווך של הפרום המוזר, הוא הר' לוי אדרעי, רב חברי הכנסת של 'ישראל ביתנו'.

השבוע הקשה של גפני: חבר הכנסת שמשמש גם כיו"ר ועדת הכספים נאלץ השבוע לפגוש את מיטתו רק בשבת, לאחר שהשבוע הוא ניהל במרץ את ישיבות ועדת הכספים לקראת אישור חוק ההסדרים, ישיבות שהחלו בשעות הבוקר והסתיימו להם בדמדומי זריחה ביום שלמחרת. כמובן שישיבות ארוכות שכאלה דורשים הפוגות קצרות וסיפורים, ואם בד"כ אלו חברי הכנסת של הליכוד, אמסלם וביטן, שאחראים לחלק האומנותי, הפעם היה זה יו"ר הוועדה עצמו שסיפר בדיחות יהודיות עסיסיות שגרמו לאחמד טיבי לשקול גיור.

אבל לא רק בדיחות יש בארסנל של גפני, כי אם גם סיפורים היסטוריים. באחד הדיונים שנמשכו להם אל תוך הלילה, הפריע חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) בקריאות והערות, מה שגרם לחבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) לפנות אליו ולבקש ממנו שישתה קפה וירגע כבר, מה שהזכיר לגפני סיפור מימי הקמת 'דגל התורה'. "אני לפני 30 שנה כשהוקמה 'דגל התורה', הגעתי לרב שך ואמרתי לו 'אנחנו לא נעבור את אחוז החסימה'".

"ואז הרב שך אמר לי 'לך תשתה קפה'", המשיך גפני. "יצאתי לשתות קפה ועברנו את אחוז החסימה", סיים יו"ר הוועדה, תוך שרוזנטל מצידו משיב, "הבנתי את הרמז, אולי גם אנחנו נעבור את אחוז החסימה".

ביום חמישי בלילה נמאס לגפני מהישיבות הארוכות והוא החליט להרדים את הח"כים ויהי מה. העוזרים החרוצים של הח"כ נשלחו למסעדת מוטיז' ברוממה והביאו עימם ערימות צ'ולנט, קוגל וגם חמוצים, כפי שדאג להזכיר להם חבר הכנסת דוד אמסלם. כל חברי הוועדה יצאו לטעום מהצ'ולנט, גם חבר הכנסת אחמד טיבי, שהחליט להפסיק לחשוב על גיור אחרי טעימה מהחמין.

ובזמן שיעקב מורגנווסר וירח טוקר מסבירים לו ממה מורכב הצ'ולנט, פנה טיבי לסובבים והתלונן, "סמוטריץ היחידי שאכל הכי הרבה, לקח מהשכנים ולקח מהצלחות של אלא שאכלו לידו". חבר הכנסת יהודה גליק הציע מצידו לח"כ "מלפפון כבוש", את טיבי זה לא הצחיק.

טיבי, שבהכשרתו משמש כרופא, טעם מעט מן החמין ופנה אל חברי הכנסת בתמיהה, "איך אתם אוכלים את זה וממוצע החיים שלכם ממשיכים לעלות?". "זאת שאלה רפואית", מיהר להבהיר.

חבר הכנסת הערבי לא שכח את דברי המשנה "שלשה שאכלו על שלחן אחד ולא אמרו עליו דברי תורה, כאילו אכלו מזבחי מתים" ופתח בדברי תורה. "בחומש דברים כתוב "לא תחנם", אז איך אתם נותנים לי את זה?". חבר הכנסת אמסלם השיב לשאלה בבדיחה מארסנל הבדיחות שלו. "תמני אחד פתח גן חיות שם שלט שעולה 100 שקל דמי כניסה, אבל אפחד לא בא. הוריד ל-80 אפחד לא בא? ככה 50, בסוף הוריד לאפס כולם באו. הוא החליט לסגור את הגן חיות, פתח את הכלוב של האריה, אמר כל מי שרוצה לצאת חמש מאות שקל".

ח"כ מיקי רוזנטל החליט ללמד את טיבי את "תפלת המזון" והתחיל לשיר את שיר המעלות, חברת הכנסת רחל עזריה נהנתה מהבחירה של רוזנטל לשיר "במנגינה של ייקים" והצטרפה לשירתו. טיבי, שפחות התחבר לחוש המוזיקלי המפותח של יוצאי גרמניה, זעם ואמר "כבר אכלתי קוגל, אפשר להעניש אותי פעם אחת, אבל אי אפשר פעמיים".

אנחנו תפסנו את טיבי לראיון בלעדי עבור קוראי "קריאות ביניים":

• אתה יוצא כעת מהרגע שאתה טועם לראשונה צולנט, איך היה?

"כפי שאמרתי זה היה רגע מכונן. יש מן המשותף בין האוכל שלכם צ'לונט, לבין האוכל שלנו. הפסוליה, זה מאחד בין יהודים לערבים, אבל תצטרכו להשתפר קצת.

• אתה תכין את זה כל שבוע בבית?

"לא צריך להיסחף (איציק כהן בקריאת ביניים: הוא מפחד מליצמן). ישבתי עם חה״כ גפני, התייעצנו בנושא יש גישות שונות בחצרות, אני לא רוצה להכנס לתחרות ביניהן, אבל שאלתי ואני עדיין שואל, איך אתם אחרי שאוכלים את זה ממוצע הגיל שלכם ממשיך לעלות? אני תוהה, איך נחזור כולנו לאותו חדר בוועדת הכספים עם כל כך הרבה אנשים אחרי צ'לונט.

• שאלה אחרונה: התלוננת על סמוטריץ שגנב מהמנות של כולם….

"ראיתי שהוא גנב מהצלחת של השכן? הוא עשה את זה פעם אחר פעם".

אתה פונה לוועדת האתיקה? כולם ראו!

בניגוד לתוכניות של גפני הצ'ולנט לא הרדים את חברי הכנסת וישיבת וועדת הכספים של יום חמישי נמשכה גם היא עד הבוקר. במהלך הלילה פרץ עימות סוער בין סגן שר האוצר, חבר הכנסת איציק כהן, לחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. כהן התבדח עם סמוטריץ' כי הדיון הארוך יימשך "עד פינוי עמונה". חבר הכנסת שלא אהב את הביטוי הגיב, "אתה איש רע! אכזר ואטום! תלך מפה, חצוף". בבוקר שאחרי הסביר ל'קריאות ביניים' את הכעס, "איציק כהן עבר כל גבול אתמול בהתייחסות צינית מזלזלת ואטומה לפינוי 40 משפחות ו 200 ילדים מעמונה".

סמוטריץ' הוסיף כי לא יפנה לוועדת האתיקה, כי הוא לא "אוהב את הכלי של וועדת האתיקה אבל אם מישהו היה אמור להגיש תלונה בעניין הזה זה אני נגדו". לסיום אמר, "גם משמאלנים אפשר לצפות לקצת אמפתיה כלפי אנשים שנזרקים מביתם בטח כאשר הפצע פתוח ומדמם".

בין הדיונים הארוכים נזכרו חברי הכנסת החרדים והדתיים שהם לא התפללו מעריב, לחרדתם התברר שהם רק תשעה, למזלם חבר הכנסת עודד פורר מ'ישראל ביתנו' התנדב להשלים מניין. מי שניגש לפני העמוד היה שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, שחרד לשלום הבוס ותקציבו והתפלל בכוונה.

לוח נחיתות: חברת הכנסת סתיו שפיר נחתה מארצות הברית ישר לצילומים חיים בוועדת הכספים עבור עוקבי דף הפייסבוק שלה. שפיר שצעקה מידי פעם קריאות ביניים, ננזפה על ידי חברת הכנסת רחל עזריה, "שבועות אנחנו מכינים את התקציב כשאת היית בחו"ל". יו"ר הוועדה לא פתח בדברי מוסר אלא פשוט הורה למאבטחי הכנסת להוציא את שפיר.

השארת תגובה