הנגידה מתנגדת לרפורמה בענף כרטיסי האשראי

נגידת בנק ישראל מחתה נגד התנהלות חברי ועדת הרפורמות על דברי הביקורת שהטיחו בנציגי בנק ישראל לאורך דיוני הוועדה – "עובדי בנק ישראל הם משרתי ציבור הבאים לכאן להציג לכם את עמדתם המקצועית, ההשתלחות בהם לא תועיל לחקיקה"

בנק ישראל
בנק ישראל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במהלך דיון שנערך היום בכנסת בנושא הרפורמה בבנקאות, שדנה בין היתר בצורך החיוני בהפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים, מתוך מטרה להכניס את הענף לשוק תחרותי שיורגש בסופו של תהליך גם בכיסו של האזרח הקטן, נרשמה מהומה בשעה שהשמיעה את הסתייגויותיה מהמהלך נגידת בנק ישראל הד"ר קרנית פלוג, שהזהירה כי ידה של הכנסת קלה על ההדק, כשהחכי"ם מצידם הטיחו בה כי "בנק ישראל משרת את הבנקים ולא את הציבור".

פלוג מצידה הזהירה מפני הסכנה הכרוכה בהנגשת מידע על האזרח הקטן בפני מגוון רחב של שחקנים בשוק מה שיסכן את פרטיותו של האזרח ועוד כהנה וכהנה.

"ישנן מספר הסתייגויות" הבהירה פלוג, "שלא כולן נבחנו מספיק לעומק, ולגבי חלקן בהחלט ייתכן שהנזק שייגרם לציבור עולה על התועלת", היא הסבירה את חשיבות המעורבות של בנק ישראל בתהליכי הרפורמה, משום שבסופו של יום האחריות בכל הקשור להתנהלות הבנקים נופלת עליו. ולכן חשוב שבנק ישראל יוביל יחד עם משרדי האוצר והמשפטים גם את הפרטים הקטנים בכלל המגמה".

הנגידה התייחסה לביקורת שנשמעה במהלך דיוני הוועדה ע"י הפוליטיקאים נגד נציגי בנק ישראל וראשיה כשהואשמו כמי שמנותקים מהציבור וכמי שחיים בבועה, לדבריה, "עובדי בנק ישראל הם משרתי ציבור הבאים לכאן להציג לכם את עמדתם המקצועית כתשומה לתהליך החקיקה, וכדי לתרום לכך שהחוקים שאתם מחוקקים יהיו טובים יותר ולטובת הציבור".

היא פנתה לחברי וועדת הרפורמות וציינה, כי "השתלחות בהם, כשהם אומרים משהו שאינכם רוצים לשמוע, אמירות פוגעניות ומעליבות, הרמת קול, כל אלו אמנם לא הרתיעו אותם, אבל בסופו של דבר עלולים להרתיע אנשי מקצוע מצוינים מלהגיע לכאן ולומר לכם את האמת המקצועית שלהם. מצב כזה בוודאי לא ישפר את החוקים שאתם מחוקקים, וגם אינו לכבודה של הכנסת ולכבודכם. אני מציעה לכם דעתכם על כך". סיימה פלוג את דבריה.

 

 

השארת תגובה