תקנון צניעות או קוד לבוש: "מחאת החצאיות" בכנסת

כ-30 עוזרות פרלמנטריות פתחו הבוקר ב"מחאת החצאית", אחרי שלטענתן קוד הלבוש של הכנסת הפך למחמיר מידי. מנגד, בכנסת דוחים את הטענות שמדובר בתקנון מחמיר ואומרים כי המחאה היא "פרובוקציה שאינה מכבדת איש". צפו בטרכנטנברג מביע תמיכה ופושט את חולצתו בכניסה למשכן

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשל חידוד הנהלים הנוגעים לקוד הלבוש בכנסת יוצאות הבוקר (רביעי) העוזרות הפרלמנטריות במחאה אחרי שלטענתן מדובר, ב"קוד לבוש פונדמנטליסטי שחודר לפרטיות". אלא שבכנסת מבהירים, מדובר בתקנון לבוש לכנסת וכי הניסיון להפוך אותו לדיון על "לבוש לא צבוע" הוא מעוות.

הבוקר פתחו מספר עוזרות פרלמנטריות ב"מחאת החצאיות", אחרי שבשבוע שעבר התבקשה העוזרת של חברת הכנסת מרב מיכאלי ללכת להחליף את החצאית, שכן היא קצרה מידי, בשל ריענון קוד הלבוש של הכנסת לפיו  "אין להגיע לכנסת בלבוש שאינו הולם כמו: גופיות, חולצות בטן, מכנסיים קצרים, חצאיות ושמלות קצרות, כפכפים וכיוצא בזה".

העוזרות הגיעו בכוונה עם חצאיות ושמלות קצרות, אך לא הורשו להיכנס למשכן הכנסת והתבקשו על ידי סדרנית הכנסת ללכת להחליף את הבגדים לכאלה שיתאימו לתקנון הכנסת. גם התערבות חברת הכנסת של יעל גרמן, שהגיעה לתמוך במאבק לא עזרה. לפי דיווחים שונים כ-30 עוזרות פרלמנטריות עוכבו עד כה. חבר הכנסת מנואל טרכטנברג הביע תמיכה במחאה כשהוריד את החליפה והחולצה, וניסה להיכנס למשכן הכנסת כשהוא לבוש בגופיה בלבד. אנשי משמר הכנסת אפשרו לו את הכניסה, בטענה שהוא חבר כנסת והם לא יכולים למנוע את כניסתו.

ח"כ אופיר אקוניס תקף את התפשטותו של טרכטנברג וכתב כי "את פרופ׳ עמנואל טרכטנברג אני מעריך ומכבד מאוד. למרות חילוקי הדעות הפוליטיים ועל אף אי ההסכמות במגוון נושאים. מה שעשה היום פרופ׳ טרכטנברג בכניסה לכנסת הוא מעשה מביש: לא מכובד. לא מכבד". גם חבר הכנסת יגאל גואטה תקף את הח"כ וכתב, ‏אכן, תמונות קשות. יונית. כאן יגאל גואטה, חדשות ערוץ הקרקס".

בכנסת דוחים את טענות העוזרות והח"כים ואומרים כי "האירוע הבוקר הוא לא יותר מפרובוקציה מתוכננת שאינה מכבדת איש. נשות ואנשי משמר הכנסת בכניסה עושים מלאכתם נאמנה על פי קוד לבוש הנהוג בכנסת מזה שנים, ושומרים על מכובדות בכניסה למשכן ועל כבוד הכנסת".

עוד נטען כי  "רענון קוד הלבוש לפני כמה שבועות נועד לחדד, עד כמה שניתן, אי בהירויות שהיו בעבר אך ככלל לא השתנה מהותית לעומת מה שהיה נהוג קודם. זאת ועוד: אנשי משמר הכנסת הונחו לשים לב לחריגות בקוד הלבוש אך הכול תוך הפגנת רגישות, שמירה על מכובדות בלבוש בכניסה למשכן מחד, אך ניסיון למנוע ככול האפשר פגיעה ברגשות מבקרים ואורחים מאידך".

"נקבע בין השאר שרק אישה, במידת הצורך, תעיר לאישה (וגבר לגבר), ונבדוק אם במקרה זה אירע אחרת. גם עיכוב ממושך בכניסה אם אירע, אינו אמור לקרות. כאמור, האירוע ייבדק ובמידת הצורך נפיק לקחים"

חבר הכנסת יהודה גליק הביע תמיכה בעובדי הכנסת. בחשבון הטוויטר שלו כתב, "מחזק ידי עובדי משמר הכנסת העובדים במסירות למרות הדמגוגיה והשיימינג שיעשו להם היום. היו חזקים, אחים שלי, הצדק איתכם".

מנגד, חברת הכנסת שלי יחמוביץ' הביע תמיכה במאבק העוזרות ואמרה כי "עיכוב העוזרות הפרלמנטריות הוא חמור ביותר, מהווה חדירה לפרטיותן, משפיל וכוחני. אין מדובר בסוגיה צבעונית או משעשעת אלא בסוגיה ערכית חשובה. היתממות יו"ר הכנסת ושליחיו כי יש כאן אכיפת נהלים ותו לא היא צביעות. בעשר שנותי בכנסת איש לא העלה על דעתו למדוד את אורך החצאיות של העובדות, ויתירה מזה, מדי המשרתות במשמר הכנסת הן חצאיות באורך שבכללים ההזויים החדשים היה שולח אותן הביתה. מדובר במאבק על חופש התנועה והחרות של נשים, שיו"ר הכנסת אדלשטיין הכריז עליהם מלחמה".

 

2 תגובות
  1. ציבור יקר, מדובר כאן בעוד ספין של הפוליטיקאים שבאופן מכוון ובזדון נועד על מנת להסיח את הדעת שלנו התושבים מכל המדיניות הכלכלית שמאפשרת להם לקבל שוחד, להתעשר ולהשחית ולרצוח נכים חסרי יכולת וחסרי קורת גג על ידי מדיניות כלכלית דיור שהם מנהיגים אותם כבר מספר עשורים (ללא הבדל בין ימניים לשמאלניים). כל ההבדלים ימין או שמאל גם הם מזוייפים וטריק של הפוליטיקאים כדי לבלבל אותכם.
    עכשיו הספין החד ש שלהם מזכיר לי את משחקי הילדות שהיו בין הפוליטיקאים הנאצים ששיחקו ב"תופסת", רקדו ונהנו ביניהם כשבינתיים המדיניות שלהם משמידה 6 מיליונים יהודים, אבל היה להם גם "שר התעמולה" שמזכיר מאוד את כלי התקשורת בישראל שמשרתים את המדיניות הכלכלית האכזרית כנגד החלשים.
    בזמן שמדיניות הדיור של הפוליטיקאים שמעודדת שכירות כבר מספר עשורים רוצחת שוכרי דירות שנזרקים לרחוב ומתים שם (בגלל שינויים בתנאי חוזה השכירות), בינתיים הפוליטיקאים חוגגים ביניהם במשחקי הילדות שלהם ונהנים מאוד, תיכף הם גם ישירו "שמע ראיתי איך שגילה מקצרת חצאית בחיי שהיא התחילה להתלבש כמו דוגמנית" והעם הטיפש יתחיל לשתף איתם פעולה, במקום להתחיל להבין שמדובר באותם אנשים רעים שמאז ומתמיד היו רעים ושתלטניים לכן הפכו לפוליטיקאים, ושהתקשורת בישראל היא בסך הכל הכלי של הפוליטיקאים שנועד כדי לפזר אופיום להמונים ולבלבל את הציבור.
    במקום שהעם הטיפש יפסיק להאכיל אותם על ידי תשלום מיסים להכנסות המדינה, אז העם הטיפש הזה לא רק שממשיך לשלם מיסים ולשרת אותם אלא גם מצטרף לחגיגות של הנהנתים האלה

    חשוב להעלות את המודעות הציבורית לכך.

  2. כל הכבוד על ההקפדה. די למחשופים..

השארת תגובה