מלך ספרד ליהודים: "ברוכים השבים לספרד"

בטקס הענקת פרס 'ועידת רבני אירופה' ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ לשנת 2016 למלך ספרד התרגש המלך ואמר כי הוא רואה בכך סגירת מעגל היסטורית ביחסי היהודים וספרד. • הרב גולדשמיט: "לא שוכחים גם את ימי תור הזהב אך גם את ימי הרעה"

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

'חובתנו לחקור, לחנך, למנוע, ולהביא ערכים דמוקרטיים כערובה לכבוד ולדו-קיום. אף חברה אינה בטוחה מפני טירוף. השואה ייצגה כישלון טוטאלי בפני הרוע ועלינו ללמוד את לקחיה של ההיסטוריה כדי שמשהו מסוג זה לא יוכל לעולם להתרחש שוב. אני מודה לכם נרגשות על קבלת הפרס, ורואה בכך עידוד גדול וסגירת מעגל היסטורי בין היהודים לספרד ברוכים השבים לספרד – כך אמר מלך ספרד פליפה השישי בטקס מרשים ומיוחד שבמהלכו הוענק לו פרס 'ועידת רבני אירופה' ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ לשנת 2016.

המלך התייחס לחשיבות שבלימוד השואה ואמר כי המאבק באנטישמיות הינה חובה מקודשת במדינה חופשית ודמוקרטית; 'אני גאה בחקיקת חוקים לחובת לימוד השואה בבתי הספר, כדי להבטיח ששנאה כזו לא תשוב לעולם. נזכור את תקופת תור הזהב של היהדות בספרד ותרומתם העצומה לאנושות בכלל ולספרד במיוחד. הממלכה הספרדית פתוחה כיום בפני מיליוני יהודים צאצאי ספרד. ולעולם לא יגרמו עוד שנאה וחוסר סובלנות לבדידות ולהגליה. אני מתחייב להשיב את התרבות היהודית לספרד בשם הצדק ולמען הצדק ההיסטורי. זו תעודת הכבוד שלנו ואנו זוכרים את הנספים היהודים בכל התלאות כאן ובעולם כולו אך ורק בשל היותם יהודים; יהי זכרם ברוך' – סיים המלך בלשון הקודש.

בטקס שנערך בארמון המלוכה במדריד השתתפו; גאב"ד אירופה הגאון הגדול רבי חנוך הכהן ארנטרוי. נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט. המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הרה"ג רבי משה לבל. רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי. רבה של מץ הרב ברוך פיזון. רבה של מדריד הרב משה בן דהן. רבנים מספרד, אנגליה וצרפת. מנכ"ל הועידה הרב משה לוין. נציגי ממשלת ספרד. שגרירים, נציגי האיחוד האירופי. נציגי מועצת הפטרונים של הועידה בראשות מר בוריס מינץ. ראשי 'חוליא' שע"י קרן 'מתנאל' מר אלברט וג'ואל אפללו וראשי ארגונים יהודיים באירופה.

הפרס מוענק מידי שנה לזכרו של הלורד הרב עמנואל יעקובוביץ' זצ"ל, נשיאה של 'ועידת רבני אירופה' והרב הראשי של הקהילות היהודיות המאוחדות של חבר העמים הבריטי. בשנתיים האחרונות זכו בפרס; קנצלרית גרמניה וראש ממשלת צרפת.

נשיא הועידה הגר"פ גולדשמידט שהעניק את הפרס פתח את דבריו בברכה בשם ומלכות; שחלק מכבודו לבשר ודם כשכל המשתתפים עומדים על רגליהם ועונים אמן. 'המלך פליפה השישי הינו ראוי לקבל אות הוקרה על תרומתו הייחודית להכרה ביהדות ובמורשתה; הצהרותיו על הלקחים מההיסטוריה; כיבוד הדיפלומטים הספרדים 'חסידי אומות העולם'; הצעדים האמיצים של ספרד לתיקון העוול שנעשה בגירוש היהודים בשנת 1492, והחלטתה האחרונה להעניק ליהודים יוצאי ספרד אזרחות ספרדית.

'שמענו את דבריך, הוד מלכותו, באירוע 'יום השואה הבינלאומי ומניעת פשעים נגד האנושות' שהתקיים בסנאט כאן בספרד על חובתה של האנושות ללמוד את לקחי העבר וכאשר הזכרת באופן מיוחד את 'אלפי הספרדים אשר נרצחו במחנות'. ראינו כיצד כיבדת את גבורתם של שבעה דיפלומטים ספרדים שהוכרו על ידי "יד ושם" כחסידי אומות העולם שהצילו יהודים ספרדיים ע"י הענקת דרכונים ספרדיים: אנשים אותם הגדרת; 'שהחליטו לא להתעלם מפני סבל אנושי'. השואה, אמרת לאחר מתקפת הטרור בהיפר כשר ובשרלי הבדו בפריז, 'ייצגה כישלון טוטאלי בפני הרוע'. גם אז אמרת נחרצות כי – 'עלינו ללמוד את לקחיה של ההיסטוריה, כדי שמשהו מסוג זה לא יוכל לעולם להתרחש שוב'. דבריך, הוד מלכותו, הדהדו כאזהרה חמורה'.

הגר"פ גולדשמידט הוסיף כי 'באות כבוד זה של העם היהודי אנו מבקשים להביע כבוד לספרד דרך מלכה על הצעדים האמיצים אשר נטלה בכדי לתקן את העוול שנעשה בגירוש היהודים. ב'חוק אזרחות' שחוקקתם פתחתם את דלתה של הממלכה הספרדית בפני מיליוני יהודים צאצאי ספרד. למעשה, בחוק חדש זה אפשרתם לכל מי שבידו להוכיח את מוצאו כצאצא של יהודים יוצאי-ספרד ולהציג 'קשר מיוחד' לספרד, להגיש בקשה לאזרחות ספרדית.

'משמעות צעדכם החשוב הזה הוא כי; בעוד ובעבר העניקה ספרד למספר מסוים של יהודים ספרדים את האפשרות להגיש בקשה לאזרחות, הצעה שלוותה בדרישה כי יוותרו על אזרחותם הנוכחית, החוק החדש אינו מותנה בדרישה כזו, וכתוצאה מכך עשוי להשפיע על עד כ-3.5 מיליון יהודים ממוצא ספרדי. למיטב ידיעתנו ריכוז היהודים הספרדיים הגבוה ביותר הינו בישראל, אולם ישנם גם רבים הגרים במדינות כמו ארגנטינה והודו. לידיעתך, המלך פליפה, העם היהודי מונה כ 20% מעדות המזרח או בלשון העם; ספרדים, אך מרבית העם היהודי ברחבי תבל מתפלל נוסח ספרד.

'אני מתכבד במעמד זה להעניק לך המלך פליפה השישי; קצין וטייס מוכשר, ומומחה ביחסים בינלאומיים את אות ההוקרה של 'ועידת רבני אירופה' בהיותך ובאישיותך מגלם מנהיגות ואמפתיה ומהווה מודל ראוי לחיקוי עבור העם על המסורת והתפקיד ההיסטורי של ספרד בעבר ובהווה. 'אנו אמנם חוגגים את חידוש הקשר אבל לא שוכחים גם את ימי תור הזהב אך גם את ימי הרעה' – סיים הרב גולדשמידט לקול תשואות המשתתפים.

השארת תגובה