לא רואים בעיניים: העיוורים – האוכלוסייה המובטלת בישראל

על פי נתוני משרד הכלכלה, ציבור העיוורים בישראל, הוא הציבור בעל אחוז התעסוקה הנמוך ביותר. בעמותה המרכזת את הפעילות עבורם אומרים: "מתוך כ-100 מעסיקים גדולים עימם מצוי המרכז בקשר בשנה האחרונה, רק 20 פנו"

אבטלה
אבטלה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

על פי נתוני משרד הכלכלה שפורסמו היום, ציבור העיוורים הינם בעלי אחוזי האבטלה הגבוהים במשק. הנתונים, אותם ריכזה עמותת מגדל אור, מיסודה של קרן רש"י, העוסקת בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, שיעור התעסוקה בקרב העיוורים עומד על 33.2%.

לשם השוואה, שיעור המועסקים בקרב כלל בעלי המוגבלות עומד על 56.4%, ושיעור המועסקים בקרב האוכלוסייה הכללית עומד על 77.9%. עוד עולה מהנתונים כי משך הזמן בהם משתלבים ציבור העיוורים בשוק העבודה עוד על שנתיים, פי 2 מאדם רגיל.

יצוין כי נתונים אלו קיימים על אף כניסת החוק המחייב ממעסיק מעל 100 עובדים להעסיק 3% בעלי מוגבלויות. "מתוך כ-100 מעסיקים גדולים עימם מצוי המרכז בקשר בשנה האחרונה, רק 20 פנו אליו באופן יזום בבקשה לקלוט עובדים עם עיוורון או לקות ראייה", אומרים בעמותה.

לדבריהם, "תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אינן מסדירות את השתתפות המדינה במימון התאמות להנגשת סביבת העבודה לעובדים עם עיוורון ולקות ראייה במגזר הציבורי, שעלותה נאמדת ב-6000- 10,000 שקל בחודש".

 

השארת תגובה