רפורמה חדשה תצמצם שימוש בהאזנות סתר

ועדת החוקה של הכנסת תתכנס מחר כדי לעשות סדר בנושא האזנות הסתר ■ בין היתר: יצומצמו מספר העבירות שניתן לקבל בגינן צו שופט שמתיר האזנה, יופחתו מספר השופטים שרשאים לתת את הצו ■ המשטרה כצפוי מתנגדת למרבית הרפורמה

האזנות סתר. צילום el especiador
האזנות סתר. צילום el especiador
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מחר (ג') תדון ועדת החוקה של הכנסת, ביצירת תקנות חדשות בנושא האזנות הסתר.
עד כה, התקנות הקיימות הקובעות, כי באם יש צורך ראייתי, מותר לשופט בית משפט להוציא צו המתיר למשטרה להאזין לשיחות טלפון של נאשם. התקנות החדשות יקבעו, כי רק מספר מצומצם ביותר של עבירות, מוגדרות כאלו שבגינן יהיה מותר לקיים האזנות סתר. מדובר בעיקר בעברות, שיש בהן עונש של שבע שנות מאסר לפחות.
בנוסף קובעות התקנות, כי יש למחוק את ההאזנות מיד בתום החקירה. השופט יצטרך להכריע, האם ההאזנות לא פוגעות בפרטיות של הנאשם. אם יתברר כי פרטיותו של הנאשם נחשפת מעבר לנדרש עבור הצורך לחקירה, לא יינתן הצו.
לפי התקנות החדשות, יופחתו מספר השופטים שרשאים לתת צו להאזנות סתר. תקנה לה מתנגד משרד המשפטים, בטענה כי גם כיום כבר יש עומס רב על השופטים שרשאים לתת צו שכזה, ואי אפשר לצמצם יותר את מספר השופטים.
נציגי המשטרה שצפויים להשתתף מחר בישיבת הוועדה, מתנגדים בחריפות לרבות מהתקנות החדשות. לדבריהם, "המשטרה עושה שימוש מידתי ומרוסן בכלי של האזנות סתר".

השארת תגובה