"מי אחראי?": 45 פועלים נהרגו מתחילת שנה

רשימת המקרים בהם נהרגים פועלי בניין בישראל, הולכת ומתארכת, אף קבלן לא נעצר בחשד לרשלנות. בס"ה מתחילת השנה קיפחו את חייהם 45 פועלי בניין, כאשר המקרה האחרון ארע הבוקר בבני ברק

אתר בנייה בתל אביב (עמוס בן גרשום לעמ) (1)
אתר בנייה בתל אביב (עמוס בן גרשום לעמ) (1)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נתונים שמתפרסמים היום מצביעים על מצב הבטיחות העגום של פועלי הבנייה בישראל: 45 פועלים נהרגו מתחילת השנה באסונות באתרי בנייה, רובם פלסטינים ופועלים זרים, עד לרגע כתיבת שורות אלו לא נענש אף קבלן על רשלנות.

כזכור, המקרה האחרון ארע רק הבוקר בעיר בני ברק כאשר תקרה קרסה ומחצה תחתיה פועל שעבד במקום, למוות. שני פועלים שעבדו במקום נפצעו באורח בינוני וקל.

בדיון שנערך לפני כשבועיים בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק: "חשוב שכל קבלן שעבר על החוק ויזלזל בנושא הבטיחות בעבודה באתר שלו, ישלם את המחיר הקבוע בחוק. אבל, הסתפקות בהטלת סנקציות רק על קבלנים שעברו על החוק – לא תביא תוצאות, ללא הרחבת הצוות המקצועי והידע של העובדים בכל אתר ואתר בנייה, וללא טיפול בעובדים סוררים", אמר בריק.

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, הגיב לדברי בריק: "בעיניי הממשלה היא האחראית בראש ובראשונה למצב בתחום הבטיחות בעבודה בענף הבנייה. הממשלה לא מתואמת עם הצרכים של הענף בשום דבר. קל להתנפל על 22 מפקחים שלא מגיעים לאתרים, כשתחתם 13 אלף אתרים – מי אחראי עליהם? מי אחראי לתת להם תנאים סבירים לעבודה? המדינה צריכה להסדיר רגולציה, לענות על הצרכים שלהם, יום יום אנשים יוצאים לשטח ולא מוגנים. החוק היחיד כרגע הוא סגירת האתרים במידה ומתרחשת תאונה קטלנית וגם איתו היינו צנועים, קבענו שסוגרים את האתר ליומיים במיידי. אנחנו הסכמנו לסגירת אתרים ליומיים לא לצורך הענשה של קבלן אלא כדי לתקן מה שצריך בזמן הראוי. הגישה היא לא לפעול נגד הקבלנים היא לטובתם ויש לנו בקנה עוד כמה הצעות. אנחנו רוצים גם להבטיח שבכל אתר נבחין בין תפקיד מנהל עבודה לאחראי בטיחות".

עפ"י דו"ח שפורסם בתחילת השנה, מבין ההרוגים אתשקד בתאונות עבודה בכלל – 40% היו עובדים זרים ותושבי הרשות הפלסטינית, לעומת כ-60% עובדים ישראלים.

השארת תגובה