סערת הדרת החרדים • ליצמן: "נחושים להיאבק"

אחרי שנחשף כי עיריית ירושלים קרובה לחתום על הסכם גג, לפיו ייבנו בעיר 15 אלף יחידות דיור, כולם במתחמים צמודים לשכונות חילוניות, ללא שום תכנית הרחבה לשכונות החרדיות, מגיב שר הבריאות יעקב ליצמן ל'כל הזמן' "נחושים להיאבק לטובת פתרון מעשי למצוקת הדיור"

יעקב ליצמן (קובי גדעון לעמ)
יעקב ליצמן (קובי גדעון לעמ)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הסכמי הגג שצפויים להיחתם בקרוב בין משרדי האוצר, הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל עם עיריית ירושלים, ממשיכים לעורר סערה, לאחר שהתברר כי ההסכם לא כולל תכניות הרחבה לשכונות החרדיות בעיר, אלא אך ורק לשכונות החוליניות. ביום שישי האחרון הביעו הנציגים החרדים בעירייה את כעסן והבטיחו כי יילחמו נגד ההסכם בעירייה אם הוא לא יכלול מענה עבור הציבור החרדי בעיר. אלא שהערב (מוצאי שבת) מגיע גיבוי לדברים מצידו של שר הבריאות יעקב ליצמן. בדברים שאמר ל'כל הזמן', התייחס להסכמי הגג בירושלים ואמר כי "יהדות התורה נחושה להיאבק לטובת פתרון מעשי למצוקת הדיור".

כזכור, ביום שישי  דיווח העיתון 'דה מרקר' כי עיריית ירושלים קרובה לסגור הסכם גג על בניית 15 אלף יחידות דיור. לפי הדיווח, במסגרת הסכם הגג  תשמש קרקע בהיקף של אלפי דירות כ"קרקע משלימה" – שמטרתה לתמוך בפרויקטי התחדשות עירונית בשכונותיה הוותיקות של ירושלים.

במתחמים שאושרו, מתחם  "רכס לבן" שבדרום־מערב העיר, שם מתוכננות להיבנות 5,000-4,000 יחידות דיור.  שני מתחמים גדולים נוספים הכלולים בהסכם הם מורדות ארנונה, שם מתוכננות להיבנות עוד 2,500 דירות, ומתחם גבעת המטוס בדרום־מזרח העיר, שם יש תוכנית מאושרת מאז 2014 לבניית 2,600 דירות, מתוכן כ-1,500 דירות על קרקע מדינה והשאר על קרקע פלסטינית פרטית.

עוד כולל ההסכם כמה מתחמים קטנים יותר בשכונות מורדות משואה, מורדות מלחה, תלפיות מזרח, פסגת זאב, נוה יעקב והגבעה הצרפתית, כשבכל אחת מהשכונות האלה מדובר במתחמים עבור כמה מאות בודדות של יחידות דיור. כאמור, המתחמים הכלולים בהסכם הם בצמוד לשכונות חילוניות מובהקות, ללא תכנית הרחבה לשום שכונה חרדית.

 

 

ממלא מקום ראש העיר, צביקה כהן (ש"ס) הגיב לפרסום ואמר ל'כל הזמן' "לא מובנת חרדת בכירי וראשי הציבור החילוני מהציבור החרדי, ההיפך הוא הנכון. מעולם לא רדפנו ולא הצרנו את תושבי העיר החילונים גם בשכונות מעורבות. אנו רואים את היד המתכננת המתעדת את ירושלים כעיר חילונית, בעת שקברניטי העיר מאשרים אלפי יחידות דיור בשכונות כמו גבעת המטוס, רכס לבן וארנונה ואילו לשכונת רמות מאשרים רק מכרזים פתוחים הם מביעים את דעתם ומסגירים את כוונותיהם לתעד את ירושלים כעיר חילונית, ואת זה הציבור החרדי ושליחיו במקומות הנכונים לא יתנו ולא יאשרו.

לדבריו: "החרדים בירושלים הם הציבור הנאמן לעיר ואנו נצטרך להוכיח את יכולתנו בוועדות התכנון שלא יהיה מצב שיצירו את צעדי תושבי העיר החרדים".

גם ממלא מקום ראש העיר, יצחק פינדרוס הגיב לדברים ואמר ל'כל הזמן' כי התכניות לא יאושרו ללא בנייה לחרדים. "לא יהיה מצב שזה יעבור. אין דרך להעביר את זה בעיריית ירושלים, הנציגים החרדים יעמדו על הרגלים האחוריות", הבהיר פינדרוס. הוא הוסיף, כי סוכם כי בעוד שבועיים תהיה ישיבה עם ראש העיר ומהנדס העיר על איך תהיה החלוקה ואם כל הכבוד לפרסומים, בלי דיור לחרדים זה לא יקרה".

השארת תגובה