היום ההצבעה בממשלה על חוק הלאום

היום בישיבת הממשלה השבועית יובא להצבעה 'חוק הלאום' לו מתנגדים חלק מהשרים ■ בסוף השבוע הבהיר היועץ המשפטי לממשלה, כי גם הוא מתנגד לחוק אותו הוא מגדיר 'בעייתי' ■ נתניהו לא נבהל מהביקורת: "אין סתירה בין מדינה יהודית לדמוקרטית"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין
היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין

אחת מהצעות החוקים שמשפיעות על יציבות הקואליציה, היא הצעת חוק הלאום אותו יזם יו"ר הקואליציה זאב אלקין. בחוק תומך שר הכלכלה נפתלי בנט, אולם שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני מתנגדים לו בחריפות.
הבוקר (א') יעלה החוק להצבעה בישיבת הממשלה השבועית. החוק יגדיר את המדינה כמדינה יהודית, גם במקרה כאשר במקרים מסוימים, ההגדרה עלולה להתנגש עם ערכיה כמדינה דמוקרטית.

מלבד השרים לבני ולפיד, גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין מתנגד לחוק ברמה המשפטית. ביום שישי האחרון, הנפיק ויינשטיין חוות דעת לחוק בו הוא כותב כי "בעייתי מאוד בעיני כי הממשלה תתמוך בהצעות, המעוררות קשיים של ממש. אין זה ראוי שהממשלה תתמוך בהן".

בשבוע שעבר, היה החוק אמור להגיע לוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם השרה לבני אשר משמשת כיו"ר הועדה ומתנגדת כאמור בנחרצות לחוק, השתמשה בסמכותה ודחתה את הדיון בחוק, בטענה כי "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית".
לבני הוסיפה אתמול נימוקים להתנגדותה: "אגן על ערכי מדינת ישראל כפי שנקבעו במגילת העצמאות ולא אתן את ידי לפגוע בהם. אני תומכת בחוקה שמעגנת את הערכים האלה, ואתנגד לכל הליך או חוק שמעוותים אותם – כמו שעושה הצעת החוק המסוכנת והאנטי ציונית של אלקין, או כל הצעה דומה שעושה דיל פוליטי על חשבון הערכים האלה, מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית – לא יהודית פחות מדמוקרטית, ולא דמוקרטית על חשבון יהודית – ובהתאם לכך בלבד אקבל את החלטותיי בכל דיון בנושא". אמרה שרת המשפטים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שתומך בחוק וכאמור הביא אותו להצבעה בממשלה, אמר כי אין סתירה בין יהדות לדמוקרטיה, והדגיש כי "במסגרת הצעת חוק הלאום שאני מביא לממשלה, נבצר את השוויון המלא בפני החוק של כל אזרח ללא הבדל דת, גזע ומין לצד הבטחת זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי – אין סתירה בין הדברים ולא אאפשר חתירה תחת שני עקרונות יסוד אלה".

כזכור, שר הכלכלה נפתלי בנט העומד בראשות סיעת הבית היהודי, הבהיר כי אם חוק הלאום לא יעבור בממשלה, תפרוש סיעתו מהקואליציה. הצעת החוק במתכונתה הנוכחית, עברה שינויים מסוימים כדי שגם מי שהתנגדו לה תחילה, יוכלו לחיות עמה. נכון לעכשיו, לא ברור אם החוק אכן יזכה לתמיכת הרוב בממשלה.

השארת תגובה