לא מתאפק: טראמפ תוקף את סין בטוויטר

אחרי ששוחח עם מנהיגת טייוואן ועורר את חמתה של סין יריבתה, תוקף הנשיא הנבחר של ארצות הברית את בייג'ינג- "האם סין שואלת אותנו? לא חושב!" • חשש באשר למדיניותו של טראמפ באזור

דונאלד טראמפ צילום עמוד הפייסבוק (5)
דונאלד טראמפ צילום עמוד הפייסבוק (5)

מתיחות חדשה? דונלד טראמפ, נשיאה הנבחר של ארצות הברית, תקף היום (שני) לפנות בוקר את סין, בעקבות מחואתיה על שיחת הטלפון שביצע למנהיגת טייוואן, יריבתה המרה של סים.

"האם סין שאלה אותנו אם זה בסדר להפחית בערך המטבע שלה (בכך להקשות על חברות שלנו להתחרות), להטיל מסים כבדים על מוצרים שאנו מייצאים למדינתם (ארה"ב לא ממסה את מוצריהם) או להקים מערך צבאי מאסיבי בים סין הדרומי? אני לא חושב!", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

דבריו של טראמפ מגיעים לאור הביקורת מסין, אחרי ששלשום הוא שוחח עם שיאת טייוואן טסאי אינג-וון, לאחר עשרות שנים של נתק דיפלומטי בין וושינגטון לטייפה.

מיד לאחר השיחה התלוננה סין בפני ארה"ב על כך שטראמפ פנה אל טסאי אינג-וון בתואר "נשיאה", אחרי שבסין לא מכירים בטיוואן כמדינה עצמאית, אלא שטח סיני שיש להשיב לה. בתקשורת המקומית מכנים את אינג-און בתואר "מנהיגת אזור טייוואן".

מיד לאחר פרוץ הסערה בעקבות השיחה, תקף טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, "מעניין שארה"ב מוכרת לטייוואן ציוד צבאי במיליארדי דולרים, אך לי אסור לקבל שיחה שמברכת אותי".

השיחה של טראמפ וההתקפה בטוויטר עוררו אי ודאות בנוגע למדיניות אותה יוביל הנשיא הנבחר באזור דרום-מזרח אסיה. מוקדם יותר אמר שר החוץ הסיני ואנג יי, כי השיחה בין טראמפ לאינג-וון היא "רק תעלול מצד טייוואן", והביע תקווה כי היחסים בין ארה"ב לסין לא ייפגעו. ואנג הוסיף כי הוא "חושב שהשיחה לא תשנה את מדיניות 'סין האחת' שבה תמכה ארה"ב שנים רבות".

השארת תגובה