חיים של נשיא: כל מה שלא ידעתם על הבית הלבן

במעון הרשמי של נשיא ארה"ב 132 חדרים, בהם 35 חדרי שירותים ואמבטיות, 16 חדרי שינה, 3 מטבחים, אולם בידור, אולם באולינג – וגם חדר כושר בו נהג הנשיא היוצא ברק אובמה לפתוח את היום • כל מה שלא ידעתם על חייו של הנשיא

הבית הלבן
הבית הלבן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

זה קרה לפני כארבע שנים: ד"ר ג'ורג מוינהן, רופא מנתח, רכש בית בשדרות גרינווד בדרום שיקגו בסכום של 1.4 מיליון דולר. את השכן מהבית הסמוך, הצנוע ביותר בשורת הבתים בשכונה, מוינהן רואה בעיקר בתקשורת ומסתפק באנשי השירות החשאי שמסתובבים בכל פינה באזור.

כשמוינהן שיפץ את ביתו, התברר לו כי מנהלי העבודה האמיתיים שלו יהיו אנשי האבטחה של השכן ממול שדרשו ממנו להעביר להם רשימות עובדים לפני כל יום עבודה. הם גם הציבו מגבלות שונות על העובדים וכל הזזת צינור גז או כבל חשמל לדוגמה חייבו אישור מגבוה.

כך זה כשלשכן שלך קוראים נשיא ארצות הברית.

ברק אובמה, נשיא ארה"ב היוצא, הוא לא ראש ממשלת ישראל ובניגוד למצב הקיים בישראל – למשל בבית משפחת נתניהו בקיסריה – ארצות הברית לא מוציאה דולר על תחזוק ביתו הפרטי של אובמה בשיקגו – גם לא עבור עוזרת בית. אולם, המדינה כן מממנת את אבטחת הבית, אף על פי שניתן למנות על יד אחת את מספר הפעמים שהנשיא ה-44 של ארה"ב לן בביתו בשיקגו. את זמנו העביר אובמה בעיקר בבית הלבן בוושינגטון וב"צעצוע המעופף" שלו – מטוס "אייר פורס 1", שהנשיא הנכנס דונלד טראמפ כבר הודיע שהוא מעדיף להשתמש במטוס הפרטי שלו מאשר ב"אייר פורס 1" (לא שזה יעזור לו, כמובן. יש את עניין האבטחה שאותו גם מטוסו הפרטי המרהיב לא יוכל לספק).

אלא שהמציאות אחרת לגמרי ואחרי החודש הראשון מגיע חשבון ההוצאות שצריך הנשיא לשלם עבור המחייה של משפחתו בבית המפורסם בשדרות פנסילבניה 1600, הבית הלבן.

לנשיא ארה"ב יש אמנם הרבה מאד אפשרויות לאירוח ו"פינוקים", בשל תפקידו, אבל, למשל, הנשיא היוצא אובמה ורעייתו מישל, כמו קודמיהם בתפקיד, שילמו בכל הקדנציה מכיסם עבור המזון שהוגש להם בבית הלבן, וכן עבור מסיבות פרטיות שהם ערכו, חופשות שהם קיימו, הובלות ושירותיהם של רב השרתים ועובדי ניקיון באגף המגורים בבית הלבן. יותר מזה: אם בני הזוג הנשיאותי מזמינים אדם לטיסה ב"אייר פורס 1", בזמן שאינו חבר רשמי במשלחת הנשיא, הם צריכים לשלם עבור הטיסה בסכום ששווה ערך למושב במחלקה ראשונה של מטוס נוסעים.

כמה רשום בתלוש?

נשיא ארה"ב משתכר 400 אלף דולר בשנה כנשיא ארה"ב והוא יכול להרשות לעצמו לשלם על הוצאות משפחתו בבית הלבן, אבל מדובר בשירותים ברמה של מלון מפואר – דבר שמעלה את השאלה אם אדם שאינו מיליונר יכול בכלל להיכנס לבית הלבן. נכון ל-4 השנים הקרובות, השאלה הזאת כמובן נדחית. למשכן הנשיא נכנס אדם מיליארדר.

מי משלם על הגלידות או שאר הפינוקים של הנשיא ומשפחתו?

ובכן, את השאלה הזו העלתה בעבר כתבת "ניו יורק טיימס" בוושינגטון ג'ודי קנטור, שהתלוותה לבני הזוג אובמה מאז שנת 2007 וחיברה את הספר The Obamas שבו היא מספרת בין היתר גם על הוצאות המחייה בבית הלבן. המסקנה שעולה בספרה היא שהמדינה אינה משלמת על הגלידות ושאר המטעמים מעבר לרגילים – שהנשיא ואשתו אכלו ביחד עם בנותיהם סשה ומאליה.

זה לא הפריע לרוברט קית' גריי לפרסם ספר שאומץ בחום על ידי אנשי תקשורת רבים מאד מהימין האמריקני. הספר מציג את הנשיא האמריקני היוצא כמי שעושה "חיים משוגעים" על חשבון משלם המיסים, מעביר את זמנו במשחק גולף וטס לכל מיני מקומות אקזוטיים – החל בחופשת החורף היקרה שלו בהוואי וכלה בחופשת הקיץ היקרה שלו ב"מרת'ס ויניארד" שלחופי מדינת מסצ'וסטס.

על פי ספרו של גריי, אובמה עלה למשלם המיסים מדי שנה – קחו אוויר – 1.4 מיליארד דולר (כמחצית הסיוע האמריקני השנתי לישראל). לא מדובר כמובן בסכום שאובמה מוציא לצרכיו האישיים, אלא בסך כל ההוצאות של הממשל על עובדי הבית הלבן ומשכורותיהם.

כמעניין אתכם כמה מרוויח השמרטף של הכלב הנשיאותי? ובכן, ספרו של גריי מציג את עלויות תפעול הממשל כולו, אבל אין בו נתונים על ה"חיים" שעשה אובמה כביכול על חשבון משלם המיסים האמריקני. עלות הפעלת הבית הלבן של ג'ורג' בוש הבן בשנת 2008 הייתה 1.6 מיליארד דולר – מחצית מהסכום מימן את פעילות השירות החשאי.

בספר נכתב גם שהאיש שאחראי על הטיפול בכלב המשפחתי של משפחת אובמה, השתכר 102 אלף דולר בשנה, שהגנן של הבית הלבן משתכר כ-100 אלף דולר בשנה ושהשף הנשיאותי מקבל את אותו סכום.

ערכו של הבית הלבן בשוק הנדל"ן מוערך כיום ב-300 מיליון דולר, אבל אף אחד כמובן מעולם לא חלם להעמיד אותו למכירה ולא את צבא העוזרים והמשרתים שמנהלים את משק הבית במעונו של נשיא ארה"ב.

כך נראה הבית הלבן מבפנים

בבית הלבן יש 132 חדרים, 35 חדרי שירותים ואמבטיות, 16 חדרי שינה, שלושה מטבחים ואולם בידור שהנשיא היוצא אובמה אהב להזמין אליו חברים קרובים ואישים פוליטיים כדי לצפות עמם באירועי ספורט. הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, לעומתו, השתמש באולם ההקרנה יותר מכל נשיא אחר – 480 פעמים בקדנציה אחת של ארבע שנים.

מה עוד עומד לרשות הנשיא ומשפחתו בבית הלבן? אולם באולינג עם מכשיר צפיה על הקיר כדי לא לפספס את החדשות וחדר כושר במרתף הבית הלבן. זהו למעשה היה המקום שבו ברק אובמה פתח את היום שלו.

אובמה נהג להגיע מידי יום לחדר הכושר לעבור אימון אישי.

מתי בדיוק הוא נכנס לחדר הכושר? לא ברור, אבל מעדויות שונות של העובדים עולה כי היה זה מתישהו לקראת השעה שש בבוקר (האם גם הנשיא הנכנס יקום מוקדם? עוד מוקדם לדעת…). לצד אימוני הכושר נהג אובמה גם לשחק גולף וכדורסל.

הנשיא היוצא אובמה, נהג בעבר ללכת לישון בסביבות אחת או שתיים בבוקר ולקום לא לפני השעה שמונה בבוקר. אלא שהחיים בבית הלבן חייבו אותו לחיות לפי לוח זמנים שונה בהרבה. הוא הלך לישון עד השעה אחת בבוקר, אבל לעתים העירו אותו כדי להעביר לו דיווחים דחופים. האם הנשיא מתעורר באופן טבעי או שמכוון שעון מעורר? מסתבר שלא זה ולא זה. בבית הלבן יש מרכזייה שדואגת להעיר אותו כל בוקר.

עם כניסתו לבית הלבן שקל אובמה לוותר על אולם הבאולינג הצר ולהקים במקומו מגרש כדורסל, אך ויתר על זה. השירות החשאי מחייב את הנשיא לשחק במקום מוגן – כמו למשל בבסיס חיל האוויר אנדרוז. אובמה נהג לשחק כדורסל עם חברים קרובים מחוץ לבית הלבן ובגלל דרישות האבטחה הוא שיחק בבסיסים צבאיים. לפי הדיווחים, אובמה לא "וויתר" לאף אחד על המגרש וגם חבריו למדו לא לעשות לו הנחות משום שהוא הנשיא…

חדר אוכל ל-16 סועדים

באגף המערבי בבית הלבן עובדים הנשיא ועוזריו הבכירים, באגף המזרחי ממוקמת לשכת הגברת הראשונה ומשרדיהם של בכירים שאחראים על הבידור והתרבות בבית הלבן. האגף המרכזי הוא אגף המגורים, שבו נמצאים חדר השינה של הנשיא ואשתו, חדר עבודה פרטי, חדרי המגורים של ילדי הנשיא ומשפחתו, שני חדרי אירוח מפוארים וחדר השינה של אברהם לינקולן וחדר השינה של המלכה.

למי שתוהה, משפחת אובמה, לפחות, הייתה מאוד סגורה ולא שיתפה את הציבור במתרחש באגף המגורים. הנשיאים הקודמים בוש וביל קלינטון היו פתוחים יותר ואירחו אנשים בקומת המגורים. ראשי ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון ואהוד אולמרט הוזמנו למשל בעבר לאגף המגורים של ג'ורג' בוש.

בקומה למטה עומד לרשות הנשיא חדר האוכל המשפחתי שבו מקום ל-16 סועדים ואי אפשר לפספס את מרפסת טרומן בקומה העליונה שממנה אפשר לראות את המונומנט המרשים.

למרות התפנוקים שמציע הבית הלבן, מדובר למעשה בבית סוהר בלי סוהרים לנשיאי ארה"ב לדורותיהם – והם דואגים לברוח ממנו בכל הזדמנות שנקרית בדרכם. הנשיא יכול לעלות בסוף השבוע למסוק הנשיאותי "מארין 1" ולהגיע מהר מאוד לקמפ דייוויד, מעון הנופש של נשיאי ארה"ב במרילנד. אבל בניגוד לנשיאים אחרים בעבר, אובמה לא הירבה להשתמש במסוק הנשיאותי. הוא העדיף לטוס במטוס "אייר פורס 1" שבו משרתת אותו בין היתר קבוצה של טבחים.

למי שלא יודע, כל אדם בצוות הנשיא שטס ב"אייר פורס 1" משלם מכיסו סכום של 20 דולר עבור כל ארוחה. כן, כן, אין ארוחות חינם במטוס הנשיאותי, שהפעלתו עולה יותר מ-180 אלף דולר לשעה. בשנת 2012 הגיעה עלות הטיסות של אובמה במטוס הנשיאותי ל-346 מיליון דולר.

מיליונים לחופשות בהוואי

עוד נקודה שבה הרפובליקנים תקפו בשנים האחרונות את אובמה, היא החופשות שהוא נהג לקחת בהוואי. חופשה ממוצעת עולה למשלם המיסים האמריקני 4 מיליון דולר. מחיר החופשה קופץ בכמה מיליונים כשהנשיא נאלץ לשוב לוושינגטון ולא מוותר על חזרה לעוד סוף שבוע במקום הולדתו, או כשרעייתו וילדיו כבר יצאו לחופשה והנשיא מתעכב ומגיע באיחור של יומיים-שלושה.

כך קורה שמחיר החופשה מגיע לסכום של 7 מיליון דולר.

אובמה, לפחות, ויתר על 5 אחוזים משכרו במסגרת הקיצוץ הרוחבי שנעשה במשק האמריקני, אבל על הטיסות ב"אייר פורס 1" הוא לא וויתר. השמרנים טענו כי בתקופה של משבר כלכלי, הנשיא יכול לצאת לחופשות זולות יותר.

טענה זו הייתה בדיוק גם בעבר כשהגלגל היה הפוך (לפני שהתהפך בחזרה), כשבבית הלבן ישב נשיא רפובליקני ומבקריו הגיעו מהצד הליברלי של המפה הפוליטית. ג'ורג' בוש הבן אהב לבלות את סופי שבוע וימים נוספים בחוותו בערי קרופורד שבטקסס. במהלך שתי הכהונות שלו טס בוש 77 פעמים במטוס הנשיאותי בקו וושינגטון-קרופורד בעלות כוללת של 20 מיליון דולר. באותה עת, עלות שעת טיסה הייתה קטנה בחצי מעלות שעת טיסה כיום.

תגובה אחת
  1. אובאמה בילה הרבה בכושר ולא בניהול המדינה! ובילה בכיף בהוואי! וכיף שהימין לא אמר מילה על בזבוז כספי המדינה ורק בישראל השמאל חותר תחת נתניהו בלי הפסק!

השארת תגובה