הקשר של גפני לחב"ד והליכודניק שלומד ברסלב

השבוע: למה נזף ראש הממשלה בחבר הכנסת יהודה גליק, מי הח"כ מדגל שלמד בפוניבז' והתפלל בחב"ד, ומה קרה לח"כ שטען כי אינו מאמין באלוקים, אך נצפה מניח תפילין ומי הליכודניק שעוסק בזמנו הפנוי בליקוטי מוהר"ן • ארי קלמן עם ההתרחשויות הקטנות ממסדרונות הכנסת

ארי קלמן - קריאות ביניים
ארי קלמן - קריאות ביניים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי שבשבוע שעבר הטור לא פורסם, בשל גל השריפות או שמא גל ההצתות, חוזר השבוע 'קריאות ביניים' בטור שלישי עמוס במיוחד.

נתחיל במי שרק לפני שבוע הבהיר, "רק רציתי להגיד לא אני הבערתי את המזרח התיכון הפעם". מדובר, בחבר הכנסת יהודה גליק, ש"זכה" אמש (רביעי) לניזפה מראש הממשלה. נתניהו שפגש את הח"כ בצאתו מהמליאה פנה אליו, "גליק, אני רואה שאתה משמיץ אותי". הח"כ השיב בתמיהה: "אני לא משמיץ". ראש הממשלה לא השתכנע ואמר לו, "אתה משמיץ אותי אני כבר לא זוכר מה ,אבל השמצת אותי".

נתניהו השאיר את גליק ההמום לחשוב על מה התכוון, האם על הבג"ץ שהגיש בעניין איסור עליית הח"כים להר הבית או שמא על דבריו בעניין תגובתו של נתניהו לאילנה דיין, כי הוא לא מבין למה ראש הממשלה תוקף את התקשורת.

לשאלת 'כל הזמן', גליק מכחיש את הדברים ואומר כי "לא היה ולא נברא". אלא שבכיר בליכוד אמר לנו, "גליק עדיין לא החליט סופית אם הוא ימני או שמאלני, מקווה שעד הבחירות תהיה לו תשובה".

אירוע נוסף שהתרחש השבוע במסדרונות הכנסת, אך בניגוד לקודמו הסתיים דווקא בפרגון ולא בנזיפה, היה פגישתם של חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי עם המזכ"ל החדש של ש"ס, חבר הכנסת יגאל גואטה. הרב פנה לח"כ ואמר לו, כי הוא עוקב אחרי הפעילות שלו בכנסת ונראה כי הוא עובד טוב. הרב אף הוסיף ובירך "תמשיך להרבות כבוד שמים". הבולדוזר של ש"ס ענה אמן חטופה ורץ לעוד פגישה.

וממסדרונות הכנסת למרפסת מזנון הכנסת. השבוע ראיינו את חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס לראיון נדיר בו המילה מירון לא הוזכרה כלל. עם זאת, דברים אחרים, חשובים לא פחות, נידונו ונטחנו דק עד דק בראיון. (אל תפספסו מחר את 'כל ישראל'). הקולגות שמעו על הראיון ורצו גם. כך קרה, שרגע לפני שהח"כ נכנס לטעום פת שחרית בשעה 14:30, אחרי דיונים ארוכים במליאת הכנסת, תפסו אותו איתי גדסי, הפוליטי של 'קול חי' ויעקב גרודקה, הפוליטי של 'בחדרי' לראיון משותף, לגרודקא בוידאו ולגדסי בסאונד.

השבוע נערך כינוס השלוחים הגדול של חב"ד בשכונת קראון הייטס בברוקלין. רגע לפני ששימי סגל וחבריו משטורעם נט יצאו לכינוס הם הגיעו למשכן הכנסת לצלם את הח"כים מברכים. העבודה הייתה די קלה, עד שהם הגיעו לזקן הח"כים של 'דגל'. גפני, שהתבקש לתת את ברכתו, התחמק וטען כי הוא ממהר לישיבת הסיעה. אך גפני, שעד היום לא נתקל בעקשנות של חב"דניק כמו שנתקלו תושבי תל אביב שהתבקשו להניח על ידם תפילין, נשבר מול הלחץ הפיזי המתון שהופעל עליו וסיפר להם סיפור קצרצר: "הגעתי פעם לחתונה בכפר חב"ד של חבר שלי, כיבדו אותי שם מאוד וכשיצאתי ניגש אלי חסיד חב"ד ואמר לי 'אם יצאת מהחתונה חי כנראה שהרבי מת". עם זאת, גפני התחמק מלהעניק את ברכתו וסגל וחבריו נאלצו לוותר, מפחד שהם יפספסו את הטיסה לכינוס.

מי שכן נעמד לספר ולפרגן היה חבר הכנסת אורי מקלב שסיפר, "בימים שלמדתי בפונביז' הייתי מתפלל כל שבת בחב"ד ברחוב רש"י. כי קמתי מאוחר", אך מיהר להבהיר, כי הסיבה לכך הייתה שלמד כל הלילה ולא חלילה עצלנות.

אם כבר אנחנו מדברים על חסידות וכנסת, אמש, אחרי שסדרני הכנסת התבשרו על הורדת חוק המואזין, הסדרה וגיל הרך מסדר היום, פתחו סדרני הכנסת בחגיגות, בשל העובדה כי יזכו לישון קצת יותר מוקדם בלילה. לשם המחשת החגיגה הפעילו הסדרנים קצת שירי ברסלב, ליתר דיוק שירי נ נח, במשכן.

ומשירי ברסלב לתורת ברסלב. בין נזיפה לתדרוך, העלאת חוקים והורדתם מסדר היום, מוצא יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן, קצת זמן להגות בליקוטי מוהר"ן. כך נתגלה לנו עת נכנסנו לחדרו של ביטן לצורך ראיון קצרצר, לשאלה מה עושה הספר על שולחנו, השיב, "אני קורא בו כל יום".

מגמת ההתחזקות במשכן הכנסת משפיעה גם על הח"כ שהצהיר בעבר, כי אינו  מאמין באלוקים. מדובר בחבר הכנסת יואל רזבוזוב, שיצא בשבוע שעבר לביקור באוקראינה. באחד הבקרים, במהלך ביקורו, ביקש חבר הפרלמנט היהודי גאריק לובינסקי להניח תפילין במקום שקט, ולצורך כך נכנס לחדרו של הח"כ. לובינסקי הצליח לשכנע את רזבוזוב שיניח גם הוא תפילין, והתיעוד הבלעדי הגיע לידי 'קריאות ביניים'.

מלבד רזבוזוב השתתפו בביקור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, סגן יו"ר הכנסת יואל חסון וחברת הכנסת יוליה מלינובסקי. בקייב נדהמו משמות הח"כים ושאלו האם צריך להיקרא יואל כדי להיבחר לפרלמנט בישראל. יו"ר הכנסת התבדח עם מארחיו והשיב כי כולם שינו את שמותם ליואל, מחמת כבודו.

השבוע מצאנו את סגן שר החינוך מאיר פרוש מסתודד עם הרב רפאל פנחסי, חבר הכנסת והמזכיר לשעבר של מועצת חכמי התורה. אנחנו עדיין ממתינים לציפור קטנה שתדליף לו את תוכן ההסתודדות.

שלושה שבועות אחרי שנכנס לתפקידו גילה חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי כי לכל ח"כ יש חנייה פרטית משלו. לנו לא נותר אלא לשאול איך יתכן שסגן השר מייקל אורן, שמלכיאלי תפס את חנייתו בכל אותו הזמן, גילה על זה רק אחרי שלושה שבועות. הוא בא למשכן הכנסת באופניים? או שמא בכלל לא היה בארץ?

מעט לפני שכיבה שריפות בשכונת רוממה, נפגש ראש עיריית חיפה יונה יהב עם חבר הכנסת יעקב אשר וניסה לכבות שריפה אחרת. לא הצלחנו לשמוע את כל השיחה, אך מה שכן הצלחנו לקלוט היה "קחו ממני את המיכי הזה והכל יהיה בסדר". לנו זה נשמע קצת יותר יומרני מבקשתו של נתניהו מאילנה דיין לערוך עליו תחקיר כמה הוא אהוב בחו"ל. מי שהשקיף על ניסיונות השלום בין יהב לאשר היה איש 'שלום עכשיו' יריב אופנהימר, רק שהשלום בחיפה לא יראה כמו השלום ברמאללה.

ואפרופו גל הצתות, אברהמי קרויזר נצפה עוקב מקרוב אחרי מאמצי הכבאים לכבות שריפות ברחבי הארץ. ואילו חברו, קובי איזק, נצפה עוקב מרחוק אחרי הטיול של השר יעקב ליצמן בארה"ב.

לוח טיסות: השבוע בלוח הטיסות טיסה שלא הייתה. מדובר בחבר הכנסת אורי מקלב, יו"ר וועדת המדע של הכנסת. מקלב הוזמן על ידי שר המדע אופיר אקוניס לביקור בן ארבעה ימים בהודו, אך סירב להצטרף. "זה באמת טיול מפנק", סיפר הח"כ החרוץ של יהדות התורה לחברים, "אבל אין לי זמן לזה. חבל לי על הזמן". מקלב, נודע לנו, ביטל בזמן האחרון לפחות 3 הזמנות לביקורים בחו"ל.

השבוע ביום שני אמור היה לצאת השר לענייני דתות דוד אזולאי לביקור בהונג קונג. אלא שביום שני הודיע יו"ר הקואליציה לאזולאי שהוא נשאר בארץ, עקב ביטול מדיניות הקיזוזים מול האופוזיציה. אך לא רק אזולאי נשאר בארץ גם שר האנרגיה יובל שטייניץ קיבל הוראה מביטן להישאר, זאת למרות שהיה אמור לצאת לביקור בכנס כלכלי ביוסטון. מלבדם, גם אקוניס, מהטיסה ההיא של מקלב, נאלץ להישאר בארץ.

אזולאי ניצל את הזמן הפנוי בלו"ז להתפלל בקברו של רבי שמעון יוחאי במירון, שם פגש ברב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ. אך אל דאגה, אמש יצא השר לביקור שתוכנן והתקבל בברכה על ידי רבני המקום.

טיסה אחת, שצפויה לצאת בזמן, היא טיסתו של חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי, שימריא השבוע לצרפת לצורך לימודים.

זה שהטור של שבוע שעבר לא התפרסם, לא אומר שלא נביא לכם את הפנינה הבאה. להשבעתו של אברהם בצלאל לחבר מועצה בירושלים הזמינה סיעת ש"ס בער צלם שיתעד את האירוע מרגש. לאחת התמונות נעמדו חברי הסיעה בהתרגשות לתיעוד, אלא שממלא מקום ראש העיר מטעם 'דגל', יצחק פינדרוס, החליט להצטלם גם הוא עם החברה של ש"ס. בשל חששו כי מישהו יחשוב שהוא עורק לש"ס, פנה פינדרוס לעוזרו מוישי מילר בהומור, תוציא הכחשה שאני מצטרף לש"ס.

השארת תגובה