מסתמן: המס על זכיות בהגרלות יעלה ב-5%

ועדת הכספים של הכנסת תדון היום בהצעה לתיקון החוק במסגרתה יעלה המס על זכיות בפרסים והגרלות מ-30% ל-35%. ויש מי שמתנגד: עו"ד קרן זרקו-זמיר, "רשות המסים ממשיכה במגמה לדחוף את היד לכיסו של האזרח ולקחת נתח מכל הכנסה שהוא מקבל"

דוכן של מפעל הפיס בירושלים (צילום: ויקיפדיה)
דוכן של מפעל הפיס בירושלים (צילום: ויקיפדיה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מסתמן המסים על פרסים יעלו: היום (רביעי) צפויה לעלות בוועדת הכספים של הכנסת הצעה לתיקון החוק, במסגרתה יעלה המס על זכויות בהגרלות, פרסים והימורים ב-5% נוספים, זאת אחרי שבשנת 2013 עלה המס מ-25% ל-30%.

ההצעה תעלה במסגרת שינויי החקיקה המתוכננים בחוק ההסדרים. המס חל על כל הכנסה שהופקה מ"הימורים, הגרלות או פעילות נושאת פרסים", וחל בין היתר על זוכי לוטו ומנצחי תכניות ריאלטי נושאות פרסים.

הפרס אמור לחול גם על זוכי פרס ישראל ופרס נובל, אך בפועל, בדרך כלל, רשות המסים בוחרת להחריג אותם מהחוק.

החוק כולל שלוש מקרים חריגים עליהם לא חל המיסוי הגבוה. במקרה שההכנסה מחייבת מס מכוח מקור חוקי אחרי; במקרה שהפרס ניתן במסגרת אישית ובמקרה של זכייה בפרס של עד כ-60 אלף ש"ח.

לדברי מומחית המס, עו"ד קרן זרקו-זמיר, "רשות המסים ממשיכה במגמה לדחוף את היד לכיסו של האזרח ולקחת נתח מכל הכנסה שהוא מקבל. יש כאן עיוות שלא בוחן את ההכנסות ואת ההוצאות האמיתיות של אותו זוכה, שגם כאשר קיבל סכום משמעותי, הוא לא בהכרח נהנה מהכנסה נוספת כלשהי".

עוד אומרת זרקו-זמיר כי "הרשות גם לא בוחנת את ההוצאות או את ההפסדים שנדרשו מאותו אדם בדרך לזכייה, הוצאות שאפשר היה לקזז מסכום הזכייה, אם היה הכסף מתקבל במסגרת עבודה רגילה".

לדוג' רכישת כרטיסי הגרלות בדרך לזכייה בשווי של עשרות אלפי שקלים שלא מתקזזת מהמס. לכן, טוענת עו"ד זרקו-זמיר, "הטענה כי מדובר בזכייה ש'נפלה' באופן 'פתאומי' על אנשים שלא בהכרח התאמצו עבורה, אינה מדויקת. לעתים מדובר באנשים שהשתתפו בתוכנית שאורכת מספר חודשים עד חצי שנה, לא קיבלו הכנסות אחרות באותה התקופה, ואף נדרשו להוצאות כדי לייצר את הזכייה, בהן הוצאות על טיפול בילדים בתקופת השהות בתוכנית מסוימת. יש מקרים שבהם אותם זוכים גם 'שמו בצד' עסק שהם מפעילים, והוא צבר הפסדים באותה תקופה.

"במצב רגיל, אם ההכנסה מזכיות הייתה ממוסה כמו הכנסת עבודה, מס הכנסה היה מתחשב בכל אותן הוצאות או הפסדים, ומקזז אותם מהסכום שממנו היה נלקח המס – ואילו כאן לא נעשה קיזוז דומה.

"מיסוי של זכייה, שאינו מתחשב בהכנסות נוספות שקיימות או לא קיימות לאותו אדם, הוצאות שהוציא, הפסדים שנגרמו לו ועוד, הוא מס שלא מתייחס להכנסה האמיתית של אותו אדם, אלא רק לאפיזודה רגעית שיכולה להיות לא מייצגת".

השארת תגובה