בגלל הבצורת: המדינה בוחנת הזרמת מים מותפלים לכנרת

ברשות המים בוחנים אפשרות של הזרמת מי ים מותפלים מהמרכז לכנרת, זאת בשל התמעטות המשקעים באזור. על פי התכנית, שנבחנת בימים אלה, יוקם מערך צינורות במקביל למוביל הארצי, אך המים יזרמו בכיוון ההפוך

כנרת (צילום: ויקיפדיה)
כנרת (צילום: ויקיפדיה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

רשות המים בוחנת הקמת מערכת שתזרים מים מותפלים מהמרכז לכנרת, כלומר בכיוון ההפוך מהמוביל הארצי, המזרים מים מהאגם למרכז ולנגב – כך מפרסם הבוקר (רביעי) העיתונאי צפריר רינת בעיתון הארץ.

לדבריו, ברשות המים נערכים לאפשרות הזרמת מים מותפלים לכנרת על רקע מגמת התמשכות של התמעטות המשקעים באזור ולאור השלוש שנים האחרונות, בהן כמות המים שנוספה לאגם הייתה קטנה בהרבה מהממוצע הרב־שנתי.

לפי התוכנית, שנבחנת בימים אלה, במקרה של רצף שנות בצורה, תוזרם לכנרת כמות מים בהיקף שנית של עד מאה מיליון מטרים מעוקבים – כמות שיכולה להעלות את מפלס האגם בכ-70 סנטימטרים. המים יותפלו במרכז ויוזרמו לכנרת באמצעות מערך צינורות. כמו כן, נבחנת האפשרות של הזרמת קידוחי מי תאום לאגם.

התוכניות בנושא הוצגו לראשונה אמש, במפגש הראשון של הפורום הציבורי למים שנערך באוניברסיטת תל אביב. לדברי אהוד קיטאי, מתכנן רשות המים באזור הצפון, נבדקת האפשרות של הקמת מערך צינורות, שיעבור במקביל לתוואי של המוביל הארצי.

"השנה תישאב בסך הכל כמות של 25 מיליון מטרים מעוקבים, לעומת כמות שנתית ממוצעת של 230 מיליון", אמרה במפגש תמי שור, האחראית לרגולציה ברשות המים. "הכמות שכן נשאבת נועדה לשמור על תחזוקת המוביל ולהמשיך להפעיל את מתקן הסינון המרכזי של חברת מקורות, שאותו יצטרכו גם בעתיד".

ברשות אומרים כי אחד הקשיים העיקריים מולם הם צפויים לעמוד, היכולת לספק בעתיד 50 מיליון מטרים מעוקבים לירדן מידי שנה, כפי שנקבע בהסכם בין המדינות.

הזרמת כמויות קטנות יותר של המים במוביל הארצי, הובילה את חברת מקורות להתמודד עם בעיות באיכות המים, בשל זמן שהייה ארוך יותר של המים במוביל, מה שגרם להתפתחות תוצרי לוואי של חומרי החיטוי. בחברה החלט לבצע מיהול מבוקר של מי המוביל עם מים מותפלים ומי קידוחי תהום, זאת בכדי להתגבר על הבעיה.

 

 

השארת תגובה