גל פיטורי עובדים ערבים בארץ בעקבות הפיגועים

ראש עיריית אשקלון מפטר עובדים ערבים המועסקים באתרי בניה של מוסדות חינוך וזוכה לגיבוי מהתושבים ולגינויים מכל גוני הקשת הפוליטית ■ אגד נענית לפנייתם של חברי מועצת עירית ירושלים יוסי דייטש ויצחק פינדרוס ומפטרת חלק מהנהגים השובתים

הפגנה נגד העסקת עובדים ערבים. צילום הקול היהודי
הפגנה נגד העסקת עובדים ערבים. צילום הקול היהודי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הפיגוע האחרון בירושלים בו נטבחו חמשה קרבנות, כבר לא מעורר רק תגובות נזעמות. יש מי שמתרגם את ההשלכות למעשים. אתמול, היה זה ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני שהורה על הפסקת עבודתם של ערבים ישראלים בפרויקטים של בנייה בעיר, בעיקר במוסדות חינוך לגיל הרך ובקרבת גני ילדים.

הבוקר, משגר חבר מועצת העיר ירושלים יצחק פינדרוס מכתב תודה לאגד על שפיטרו עשרים ושמונה נהגים ערבים, מקרב אלו ששבתו לאות מחאה על מות חברם הנהג, שבדיקה פתלוגית הוכיחה כי שם קץ לחייו ולא נרצח כפי שחבריו ניסו להאשים, בידי יהודים.

פינדרוס אף דרש מאגד לפרסם את שמות המפוטרים, כדי שאף חברה יהודית אחרת לא תעסיק אותם יותר.

ובחזרה לאשקלון.

ראש העיר שמעוני הסביר את פרטי הצעד בו נקט ואת המניעים: "בגנים שבהם מבוצעות עבודות להקמת ממ"דים על ידי פועלים ערבים, ייפסקו בינתיים העבודות עד להודעה חדשה. בנוסף, על אף שהאחריות להצבת מאבטחים היא של המשרד לביטחון הפנים, הנחיתי להציב מאבטחים חמושים בכל אשכול גנים הסמוכים לאתרי בנייה, שבהם מועסקים פועלים ערבים". את המימון לכך, לדברי שמעוני, הוא מקבל מאיש עסקים שתרם את עלות הצבת המאבטחים בגנים.

שמעוני פנה לקבלן שזכה במכרז של משרד הביטחון לבניית המרחבים המוגנים, והורה לו להפסיק את עבודות הבנייה, אותן מבצעים ערבים ישראלים, שחלקם לנים באתרי הבנייה.

כצפוי, הצעד עורר תגובות חריפות במיוחד במערכת הפוליטית.

שר הפנים גלעד ארדן גינה את פיטורי העובדים הערבים ואמר כי "ההחלטה פסולה בעיני וביקשתי מהגורמים המקצועיים במשרד הפנים, לבדוק את חוקיותה" אמר ארדן.
שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי זה לא ראוי לפטר את העובדים וכי "רוב ערביי ישראל נאמנים" אמר בנט.

שרת המשפטים, ציפי לבני, פנתה לפני זמן קצר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בדרישה שיפתח בחקירת העניין. לבני אמרה כי "מדובר בהוראה החותרת תחת עקרונות יסוד של שוויון ומניעת הפליה, ועומדת בניגוד לחוק שוויון זכויות בעבודה". השרה הוסיפה בפנייתה, כי "הפליית עובדים או דורשי עבודה על רקע לאום או דת היא אסורה, ויש לטפל בכך במלוא חומרת הדין."

תגובות נזעמות, נשמעו בעיקר בקרב אלו שרוממות הדמוקרטיה והדאגה לשלום המיעוטים בגרונם. ח"כ נחמן שי (עבודה) אמר כי "זאת החלטה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה. ראוי כי היא תבוטל מיד". גם ח"כ עפר שלח (יש עתיד) שסיעתו חברה בממשלת נתניהו, קרא לראש העיר לחזור בו וקבע כי ההנחיה היא טעות חמורה, "דווקא עכשיו, כשהרוחות סוערות והמרקם השברירי של דו- קיום בישראל עומד בסכנה, על שליחי הציבור לגלות מנהיגות, ולהנמיך את הלהבות במקום ללבות אותן". לדבריו, "הכתמת ציבור שלם של אזרחים וסימונם כסכנה פוטנציאלית עלולה לקרוע את החברה הישראלית ולעשות את מלאכתו של הטרור".

גם נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר, תקף את שמעוני: "מדובר בהחלטה מסוכנת המנוגדת לעקרונות הדמוקרטיה ולחוקי מדינת ישראל האוסרים אפליה מכל סיבה שהיא. אל לנו לתת לטרור הערבי לערער את יסודות חיינו המשותפים כאן".

מאידך, באשקלון עצמה, התושבים מרוצים ותומכים בהחלטה. אחת התושבות אם לילדים שלומדים בגנים בעיר, הגיבה, כשנשאלה מה דעתה בסוגיה: "אני לא גזענית, חלילה, אבל ביטחונם של ילדינו חשוב יותר מהדאגה לפרנסת תושבי ישראל אחרים ואני בהחלט שמחה שראש העיר קיבל את ההחלטה האמיצה הזו".

במקביל, איש העסקים רמי לוי, בעלי הסניפים של רמי לוי ורשת השקמה, אמר אמש בראיון לערוץ 10, כי ימשיך להעסיק את הפועלים הערבים שעובדים ברשת שלו "אני מעסיק את כולם, ללא הבדל גזע, דת ולאום", הבהיר. דבריו עוררו זעם רב בקרב הרשתות החברתיות והיו גם מי שקראו להטיל עליו חרם, בעיקר בימי חמישי ושישי, בהם גל הקניות גובר לרגל השבת, ולא לקנות אצלו, "כדי ללמד אותו לקח".
רמי לוי זוכה לחיזוק ותמיכה מצד המגזר הערבי, כאשר קבוצת תושבים ערבים, בהם גם מבוגרים, הגיעה באוטובוס מאורגן, לאחד הסניפים שלו וערכו קניה ברבבות שקלים, כדי לחזקו על עמידתו האיתנה נגד ההפגנות שמתנהלות נגדו כבר תקופה ארוכה, על העסקת פועלים ערבים.

דווקא בזמן שבכל הארץ מפטרים עובדים ערבים, בגין הפחד ואולי גם כסנקציות לנוכח אזלת היד של הממשלה בהשכנת בטחון לציבור, דווקא בבית הכנסת בהר נוף, בו אירע הטבח בחרו להשאיר בעבודה את המנקה הערבי ג'מאל. "הרב שלנו, הרב רובין הדגיש בהלוויה, כי איננו מחפשים נקמות. קל נקמות ה' והוא ינקום את דם עבדיו השפוך". אמרו מנהלי המקום.

השארת תגובה