"כשהייתי ילד הכרמל נשרף והאשימו את הערבים"

יו"ר הרשימה המשותפת היום בכנס שדרות: "גם כשהייתי ילד הכרמל נשרף וגם אז האשימו את הערבים" • עוד דיברו בכנס שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו ועוד.

איימן עודה (צילום: רוני רחמני)
איימן עודה (צילום: רוני רחמני)

כנס שדרות לחברה במכללה האקדמית ספיר נפתח היום (שלישי) בבוקר בהשתתפות בכירים מהמערכת הציבורית ומהמשק. בין היתר במסגרת הכנס דיברו שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וכן שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו.

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, נאם בכנס והתייחס לגל השריפות: "מי שהאשים את הערבים בהצתה הוא ראש המסיתים נתניהו. השב"כ והמשטרה לא אמרו כלום. אני זוכר את השריפה בכרמל, גם אז האשימו את הערבים. גם כשהייתי ילד הכרמל נשרף וגם אז האשימו את הערבים. רק במשטרים אפלים בהיסטוריה ידעו תמיד להאשים את המיעוט בלי לחשוב. במידה וימצאו אדם ששרף ולא משנה מה הלאום שלו – צריך להעניש אותו בחומרה. אנחנו קבוצות מוחלשות במדינה ויש אנשים שמרוויחים מזה. שדווקא העניים שונאים אחד את השני. אני נציג האוכלוסייה הערבית, מחפש מוחלשים כדי לבנות את ברית המוחלשים במדינת ישראל. אנחנו ניצמד תמיד למען העמדות הערכיות פה במדינה".

עודה התייחס בדבריו גם לנושא האוכלוסיות בפריפריה ואמר כי "34% מתושבי הנגב הם ערבים, 54% מתושבי הגליל הם ערבים – ולכן אי אפשר לדבר על טובת הפריפריה בלי הערבים. כשמדברים על הנגב כאזור הכושל ביותר במדינה זה מובן, יש אוכלוסייה שחיה בכפרים בלי חשמל או מים. רק אדם אחד התחיל את הדרך הנכונה- שר הפנים אריה דרעי בהכירו בכפרים בצפון. במידה ונפנים שכולם אזרחים של המדינה נשפר את המצב של כל הפריפריה".

כמו כן, התייחס עודה לתמיכתו בחנין זועבי: "אני יכול לא להסכים עם חנין זועבי, אבל אי אפשר להפוך אותה ללא לגיטימית, היא נאבקת בדרכים דמוקרטיות ואני חייב להגן עליה".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, התייחס בדבריו למשבר הדיור: "שמנו קץ לחזירות הקבלנים, שהתרגלו לעשוק את הציבור במשך שנים מבלי לבנות דבר. מי שתוקף אותנו הם קוזקים נגזלים. לקחנו להם את השמנת והשארנו אותם עם יוגורט. גם עם יוגורט אפשר לחיות".

גלנט הוסיף ואמר כי עד כניסת הממשלה הנוכחית לתפקידה הוכפל מחיר הדירות תוך עשור, שר הבינוי והשיכון יחס זאת גם להעלאת המחירים הקבועה אך אמר כי יש גורם חמור בהרבה שהציבור חייב להיות מודע לו: "כאשר מחירי הקרקע עלו, התלבשה קבוצת הקבלנים במדינת ישראל על הנושא וניצלה את המצב. הקבוצה קנתה קרקע ולא בנתה. היא החליטה שאם תמשיך למכור קרקע, לאחר שנים היא תמשיך לקבל כסף, מבלי לעשות כלום. אלה האנשים שהתרגלו לא לעשות דבר, להרוויח על אי העשייה הון רב כתוצאה מכך שהם מחזיקים בקרקעות ועושים עסקאות על ידי מכירה ביוקר ומבלי לבנות דבר. לשני הדברים האלו שמנו קץ. גם לעליית מחירי הקרקע וגם לעושק מצד הקבלנים. לא נאפשר זאת עוד. תכנית מחיר למשתכן נותנת את המענה לכך. גם לעליית מחירי הקרקע וגם לבלימת העושק מצד הקבלנים, שהתרגלו לרווח בלתי סביר על חשבון האזרח. הייתה לפני שנה וחצי תכנית שנקראה מע"מ 0. אחרי שנה וחצי היא הביאה- 0. שנת 2018 תהיה שנה של בנייה מאסיבית ו-2019 ו-2020 יהיו שנים של אכלוס מאסיבי. צד ההיצעים מעולם לא נראה יותר טוב והוא ילך וישתפר. היד עוד נטויה".

אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות דיבר ואמר כי הם יפעלו להפחית את שעות העבודה וכי יצמצמו את פערי השכר בין נשים וגברים. יו"ר ההסתדרות התייחס בדבריו גם למשבר הנוכחי באל על ואמר כי "יש שם בעיה של נהלי עבודה ישנים שקיימים כבר 20 שנה ומייצרים מפגש לא בריא בין ההנהלה לטייסים. אני מאמין שהיום מחר זה ייחתם. ישבתי עם הסקטורים החלשים קודם כל, עם אותם אנשים ללא קביעות כדי לראות איך אני מקל עליהם, וכן ישבתי עם הטייסים וההנהלה כדי לייצר זהות אינטרסים לטובת האזרחים. יש פער גדול בין שכר הבסיס למשכורת. זה בדרך לסיום, כרגע זה רק בניסוחים משפטיים".

שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, שנאם אף הוא בכנס, אמר: "מאז הצהרת האו"ם בכ"ט בנובמבר, ארה"ב ממשיכה להטיל את השפעתה באו"ם בעניינים שקשורים בישראל ולחסום החלטות נגד ישראל וזו מחויבות קבועה. ארה"ב תמשיך לעמוד כתף אל כתף אפילו אם תהיה המדינה היחידה בעולם שתעמוד עם ישראל. חברות טכנולוגיה אמריקאיות מבינות שהן לא יכולות להצליח בתחרות הבינ"ל בלי להיות כאן בישראל. זו המלחמה האמתית ב-BDS והכלי הכי אפקטיבי למלחמה בו".

כנס שדרות לחברה שמתקיים היום ומחר (29-30 בנובמבר) במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות, זו הפעם ה-14, עוסק בין היתר בנושאים אלו: הכנסה בסיסית לכל מטעם המדינה, מערכת הבריאות בישראל, תחבורה ציבורית, השילוב בין ביטחון לדמוקרטיה, הורות שוויונית, רב תרבותיות בחינוך, פוליטיקה אזורית, כסף והישגיות בספורט, אי שוויון בצריכה, הגנה על חושפי שחיתויות, העסקה שוויוניות ומגוונת, משפט ציבורי בנושא: "עולם ללא פרטיות", מוסיקת מחאה, עסקים זעירים, גיור, עתודות לשירות במגזר הציבורי, יעדי הפיתוח של האו"ם, המשפט העברי – כאן ועכשיו, קרנות ציבוריות, ניהול וניהוג מלגות בישראל ועוד.

בכנס לוקחים חלק שרי הממשלה, ח"כים, ובכירים במערכת הציבורית, במשק ובאקדמיה בישראל.

השארת תגובה