אלשיך: "שנושא ההצתות עלה לכותרות זה הפך לגל"

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיע ליישוב חלמיש שנפגע בגל השריפות והתייחס לנושא ההצתות: "באירועים הראשונים היו יותר אירועי רשלנות והיותר מתקדמים כבר הפך להצתות מכוונות"

רוני אלשיך בחלמיש צילום: דוברות בנימין
רוני אלשיך בחלמיש צילום: דוברות בנימין

טרור ההצתות: מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך, הגיע היום לביקור ביישוב חלמיש, שנשרף כמעט כליל בגל השריפות והתייחס לנושא האם אכן מדובר בהצתות מכוונות.

"המקום הזה זה עוד אחד מהנקודות ששבהם עמדו למבחן כל כוחות ההצלה והביטחון", פתח המפכ"ל. "ואני חושב שהערך שהביא אותנו לתוצאה מול אתגר אש כל כך גדול היה שיתוף פעולה חיבור בין כל השחקנים שליטה שאפשר היה לעשות באמצעות המשטרה על כל מי שבעל מקצוע באיזה תחום כי אין שום סיכוי לייצר תוצאה של הצלת חיים שכל אחד עובד לבד במצב כאותי כזה ואני חושב שיוצרים את זה לא תת אש אלא תחת תרגול ושזה בא לאתגר בשטח זה עומד למבחן ואני שמח שמגיעים לאירועים כאלה יוצאים בלי נפגעים בנפש.

לפעמים זה עניין של שתיים שלשו דקות שלהחלטה כי צריך פה להבחין בין שתי משימות אחת הצלת חיים והשנייה לכבות כמה שיותר מהר כדי להציל רכוש זה לא תמיד הולך ביחד. כי האתגר של הצלת חיים עומד בפני עצמו. כנראה. יהיו לנו עוד אתגרים".

אלשיך הוסיף: "אני לא ידוע להגיד בדיוק כמה מכלל האירועים היו הצתות ואני גם לא רוצה להפריע לפעולות החקירה. אין ספק שמנקודת זמן מסוימת שבה הנושא עלה לכותרות זה הפך להיות גל, כי כל אחד ראה כמה זה קל ופשוט וגם את זה צריך לקחת בחשבון ואני מניח שבאירועים הראשונים היו יותר אירועי רשלנות והיותר מתקדמים כבר הפך להצתות מכוונות אבל אנחנו חוקרים את הדברים בצורה מסודרת.

"הגישה שכרגע המדינה מטפלת באנשים מאפשרת לנו לחקור לא תחת לחץ. גם תפסנו וגם תפסנו על חם ויעמדו לדין אבל אני לא רוצה להפריע לפעולות החקירה".

לגבי ההבדלים בין האירועים מעבר לקו הירוק ובתוך הקו הירוק ענה המפכ"ל שהוא לא רואה הבדלים בין האירועים: "ש גם וגם ואנחנו צריכים להיות זהירים כדי לומר איפה הציתו ואיפה ולא. ברור שקל יותר ביו"ש לפלסטיני להגיע ולהצית סמוך ליישוב אבל גם בישראל זה לא כל כך מסובך.

"אם הצתה היא מכוונת זה בוודאי טרור אגב זה לא חדש היו הצתות הריכוז של מספר ימים יחסית גדול ומספר אירועים ומזג האוויר הביא לתוצאות הללו אבל זה לא חדש והיו אירועים כאלה בעבר. יש לנו כלים טובים להתמודד מול טרור אנחנו טרם ניצלנו אותם אנחנו נבחן את הדברים ואם נחשוב שחסרים כלים נדרוש אותם אבל להבנתי יש כלים טובים ואף אחד לא מפריע לנו להפעיל אותם. יש מספיק כלים בספר החוקים של מדינת ישראל.

המפכ"ל התייחס גם לעצור מרהט, שנטען כי הפוסט שבשלו נעצר, היה בכלל פוסט סטירי נגד המציתים: "אין פרשנות הדברים שלו ניתנים להבנה כך או אחרת ואנחנו ידועים את זה מההתחלה צריך למצות את הדין לפעמים הטיפול למצות את הדין לפעמים כלים אחרים להבליג על גישה שמדברת בשתי קולות זה לא נכון היה לעשות אנחנו מטפלים ונצטרך להחליט. כולנו יודעים ערבית אבל יש בעיה ב ללכת על חבל דק זה סוגיה מעניינת משפטית ופלילית ונמצא את הדרך כדי למנוע את המשחק הזה".

השארת תגובה