התנגדות נרחבת למס דירה שלישית בוועדת הכספים

חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, תקפו את משרד האוצר על קידום המהלך וטענו כי לא ישיג את מטרתו, למעט תוספת הכנסות לקופת האוצר • ח"כ אורי מקלב: "הכוונות לא טהורות רק עוד מקור להכנסות". ח"כ יצחק וקנין: "מס לא צודק בעליל"

ח"כ משה גפני בועדת הכספים. צילום ארכיון
ח"כ משה גפני בועדת הכספים. צילום ארכיון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קואליציה ואופוזיציה נגד חוק מיסוי דירה שלישית: היום (שני) החלו דיונים בוועדת הכספים על חוק הדגל שיוזם שר האוצר משה כחלון. חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה תקפו את משרד האוצר על קידום המהלך וטענו כי לא ישיג את מטרתו, למעט תוספת הכנסות לקופת האוצר.

בין המתנגדים, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) שאמר על הצעת החוק: "אני בעל 3 דירות רכשתי אותן ב- 2008, כל דירה כ- 290 – 280 אלף ש"ח. הבאתי את זה לוועדת האתיקה כיו"ר הוועדה כדי לדעת איך להצביע, כדי שלא יזרקו עלינו רפש. 3 הדירות עלו לי 900 אלף ש"ח וכיום עם כל העלייה כל דירה לא שווה יותר מ- 450 אלף ש"ח, על שכירות אני מקבל כ- 2,100 ש"ח".

"ואני שואל", הוסיף ועקנין, "יבוא אחד מתל אביב עם דירה אחת, הבנות שלי משלמות על דירה 6,000 ש"ח בחודש שכירות, אז הוא פטור. אך לי, שיש לי 3 דירות ב- 6,000 ש"ח אשלם מס. רוצים עוד קופה של 800 מיליון ש"ח? בסדר, אך אל תעשו מס לא צודק בעליל".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), שמתנגד אף הוא להצעת החוק, ואמר: "אותו עובד בפרי גליל או בשלומי, שרכש דירות זולות להשלמת הפנסייה הקטנה שלו לרכישת תרופות, זה לא כספים לבלות, אלא המשך הפנסיה שלהם. איך יכול להיות שבתקציב 2017 מופיעה הכנסה צפויה מהחוק הזה 900 מיליון ש"ח? כלומר ש- 50 אלף דירות ישלמו מקסימום מס, הרי אם הבאתם את זה כמקור תקציבי הרי אתם לא צופים שאנשים יוציאו דירות למכירה אחרי שהחוק יעבור? ומדוע בתקציב 2018 אותו תקציב של 900 מיליון ש"ח הכנסה מהמיסוי של 3 דירות. סימן שהחוק לא באמת נועד להתמודד עם מחירי הדיור. הכוונות לא טהורות רק עוד מקור להכנסות".

מקלב הוסיף: "ממסים את העניים. יש גם בעלי 3 דירות שאינם עשירים ואם רוצים לעשות משהו צודק בואו נמפה עניים. אם כנים דבריכם, נפתח גם את דירות יד שנייה – מי שיש לו דירה שלישית ומוכר את הדירה לזכאים יהיה פטור מהמס הזה וממס שבח, אם כנים דבריכם שאתם רוצים לפתור את מצוקת הדיור. יש להחריג ירושה – מי שאשתו ירשה חצי או שלישי דירה באשקלון והבעל שליש או חצי דירה בכרמיאל תראו בכך דירה אחת".

מי שהביעו תמיכה בהצעה, הם חברי הכנסת מסיעתו של שר האוצר משה כחלון. יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר בדיון: "תכלית החוק, לשחרר דירות וזה ישחרר ובענק. הדבר האולטימטיבי לרוכשים זה ירידת מחירי הדיור. מטרת המס לשחרר דירות לשוק באזורי הביקוש, 20-30 אלף דירות. יש מס הכנסה ומס על דברים אחרים אך אין מס על רווחים משכירות ועל רכוש. שאדם שיש לו ריבוי נכסים שימכור ולא משנה אם ירש או שזה לפנסיה שלו. כל מי שיש לו שלוש דירות עשה כ- 500 – 700 אלף ש"ח בחמש השנים האחרונות, המטרה שהאדם הזה ימכור את הנכסים ואף אחד לא ייצא מופסד, אלא שייצא ברווח. ואף יהיו לו אפיקי השקעה. באופוזיציה לכולם יש הצעות איך לשפר, אך בינתיים נעשה את זה".

ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, השיב לדברי ח"כ מקלב בעניין ההכנסות של 900 מיליון ש"ח בכל שנה: "כי מניחים שחלק ימכרו את הדירות, כי אם היינו מניחים שלא ימכרו אז המספר היה מעל מיליארד ש"ח. אנחנו מניחים ש- 20% ימכרו ואם מכך, נראה יותר הכנסות במס השבח, כך שבכל מקרה יהיה איזון תקציבי".

כזכור, שר האוצר משה כחלון, שנחוש להעביר את החוק, אמר בישיבת ראשי הקואליציה: "חלק גדול ממה שאתם מעבירים אני לא אוהב, אם תתחילו להפר התחייבויות גם אני אפר והעסק כולו יתפרק". כחלון הבהיר שאינו מוכן לערוך שינויים מרחיקי לכת בהצעה, כמו שהציעו מספר בכירים בליכוד.
במקביל, כחלון עמל קשות על תמיכה מהאופוזיציה ולאחרונה, הצליח להשיג את תמיכת יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהבטיחה לו שהיא וסיעתה יתמכו בחוק. כמו כן, מספר חברי כנסת מסיעת מחנה הציוני, הביעו את תמיכתם בחוק. תמיכתם תאפשר לכחלון לקדם את החוק בלי שינויים משמעותיים או ויתורים כגון תמיכה בחיסול התאגיד תמורת העברת החוק.

 

השארת תגובה