פוטין נפרד מאובמה: "היה לנו קשה לעבוד יחד"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ניפגש בוועידה הכלכלית בפרו עם נשיאה המכהן של ארה"ב ברק אובמה למשך ארבע דקות בלבד והצהיר, "לא היה לנו קל"; על טראמפ, "שוחחנו, הוא מוכן לנרמל את היחסים בין המדינות"

פוטין ואובמה (Photo: Pete Souza/ Official White House Photo)  )
פוטין ואובמה (Photo: Pete Souza/ Official White House Photo) )
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סדר עולמי חדש? נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא מסתיר את שביעות רצונו מתוצאות הניצחון בארה"ב. הלילה (שני), במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בוועידה לשיתוף פעולה כלכלי אסייתי-פאסיפי בלימה שבפרו, סיפר כי שוחח עם טראמפ ובירך אותו על נצחונו. לדבריו, "הנשיא הנבחר אמר כי הוא מוכן לנרמל את יחסי רוסיה-ארצות הברית. אמרתי לו שגם אני. לא דנו במועד או במקום פגישתנו העתידית". פוטין הוסיף, כי ארצו "תצטרך לחכות ולראות עד כמה העמדות שנשמעו במהלך קמפיין טראמפ לנשיאות יהיו שונות מהמדיניות שתיושם בפועל בבית הלבן".

במהלך הפסגה הכלכלית נפגש פוטין גם עם נשיא ארה"ב המכהן, ברק אובמה. לפי הדיווחים השונים הפגישה בין השניים ארכה ארבע דקות בלבד וכלל לחיצת ידיים קרה בין השניים. במהלך דבריו התייחס פוטין לפגישה ואמר, כי בשיחתם סיכמו השניים שבע שנים של "עבודה משותפת על נושאים עולמיים". לדבריו, "הכרנו בעובדה שעל אף שהשיח בינינו לא היה קל, אם להודות על האמת, היה לנו קשה לעבוד אחד עם השני, אך תמיד כיבדנו את עמדותיו האחד של האחר, וכן את אופיו".

"הודיתי לאובמה על שנים של עבודה משותפת ואמרתי לו שאם יתאפשר לו, או שיחפוץ בכך, נשמח לקבלו ברוסיה בכל עת", הוסיף פוטין.

מהבית הלבן נמסר כי מלבד שיחת נימוסין הפציר אובמה במקבילו הרוסי לדבוק בהסכמי מינסק ולשמר את הפסקת האש באוקראינה. כמו כן, התייחס הנשיא למלחמת האזרחים בסוריה. "הנשיא ציין כי שר החוץ האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב צריכים להמשיך ולחפש יוזמות למיגור האלימות והקלת הסבל של העם הסורי", נמסר.

קודם לכן ערך אובמה מסיבת עיתונאים, במהלכה התייחס לטראמפ. "לא יכול להבטיח שהנשיא הנבחר לא ינסה ליישם כמה מהעמדות שלקח בקמפיין", הצהיר. קודם לכן אף אמר, כי  "כדאי לחכות ולראות כמה מהצעות המדיניות שלו כשיהיה בבית הלבן יהיו תואמות לרטוריקה שלו בקמפיין. כשנשיא מגיע לבית הלבן הוא מתמודד עם הרבה סוגיות שהוא לא ציפה להן, המציאות תאלץ את טראמפ להתאים את הגישות שלו לסוגיות הללו".

אובמה נשאל אם ימשיך במסורת שהנהיג קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, שלא ביקר אותו פומבית אחרי שהחליפו, גם אם טראמפ יהפוך את ההחלטות שלו. "בכוונתי לסיים את תפקידי, לקחת את מישל לחופש, לנוח, להקדיש זמן לבנות, לכתוב, לחשוב", ניסה לחמוק באלגנטיות מהשאלה, אך ציין: "אני רוצה לכבד את המשרד ולתת לנשיא הנבחר הזדמנות לממש את הרעיונות שלו מבלי שמישהו יתערב כל הזמן. עם זאת, אכפת לי כאזרח. אם יש דברים שלא נוגעים לחקיקה ספציפית אלא לשאלות ליבה לגבי הערכים שלנו, ואם אני אחשוב שזה הכרחי או עוזר שאגן עליהם, אז אני אבחן זאת. אבל מה שאני יודע זה שאני צריך לקחת את מישל לחופשה".

 

השארת תגובה