מתרחב: גרטלר קיבל מקונגו זיכיון לכריית נחושת

המיליארדר החרדי דן גרטלר מרחיב את עסקיו בקונגו גם לעסקי כריית הנחושת. ארגון חברתי ללוחמה בשחיתות בעסקי הכרייה טוענת כי גרטלר ניצל את קשריו עם נשיא קונגו ויגרום למדינה הפסד רב, אך בחברתו של גרטלר הודפים את הטענות

דן גרטלר, באדיבות אתר חב"ד COL
דן גרטלר, באדיבות אתר חב"ד COL
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ממשלת קונגו העבירה בחודש ינואר האחרון את זכויות כריית הנחושת של החברה הממשלתית גקאמיינס, לידי המיליארדר החרדי דן גרטלר. כך מדווח ארגון 'גלובל וויטנס' שנאבק בשחיתות, בניצול ובאלימות הבאה לידי ביטוי בתעשיית המשאבים הטבעיים בעולם. החברה של גרטלר אישרה את הרכישה, אך סירבה למסור פרטים נוספים, כגון כמה שילמה עבור הזיכיון.

גרטלר, תושב בני ברק בן 42, דורג אשתקד בין היהלומנים העשירים בעולם עם הון אישי של כ-1.5 מיליארד דולר. סבו של גרטלר, משה שניצר ז"ל, כיהן כנשיא בורסת היהולמים במשך 26 שנה והיה חתן פרס ישראל על תרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה. אמו של המיליארדר, בתו של שניצר, היא אשת העסקים חנה גרטלר.

על פי טענות  'גלובל וויטנס', העברת הזכויות עשויה לגרום לקונגו הפסד של עד 880 מיליון דולר עד לשנת 2030, כחמישית מתקציב המדינה. "עברת הזכויות של גקאמיינס ואיבוד פוטנציאלי של תזרימי מזומנים אדירים היכולים לשמש לבניית עתידה של קונגו היא עניין מטריד", נאמר בהודעה מטעם הארגון.

כאמור, חברת פלורט של גרטלר אישרה את העברת הזכויות, אף סירבה למסור פרטים נוספים.  עם זאת, בהודעה נאמר כי הדוח של גלובל וויטנס "מזיק ומשמיץ" ושחברת פלורט צפויה למעשה להפסיד כסף מהעסקה בשל הצניחה במחירי הנחושת וההשהיה בייצור מצד KCC שנמשכה עד ספטמבר 2015, שני אירועים בלתי צפויים שאירעו לאחר חתימת ההסכם בינואר.

"גלובל וויטנס מפגינה חוסר הבנה מוחלט של עקרונות עסקיים בסיסיים ביותר ושל הערכות שווי, או לחלופין ניסיון חצוף לעשות מניפולציה של מידע כדי להתאים לנרטיב שקבעו מראש", מסרר דובר החברה. לדבריו, זכויות כריית הנחושת יופסקו ב-2019 ולא ב-2030.

מנגד, בגלובל וויטנס,טוענים כי פלורט "לא הצליחה להוכיח חד-משמעית שההסכם יפקע ב-2019". הטענה כי גרטלר מנצל את קשרי הידידות שלו עם נשיא קונגו, ג'וזף קבילה, כדי לרכוש נכסי כרייה במחירי מציאה, אינה חדשה, וגרטלר מצדו מכחיש טענות אלו. גם ממשלת קונגו הוציאה בעבר הודעות הכחשה לקשר שכזה.

השארת תגובה