המערכת הפוליטית סוערת; ראה"מ יכנס התייעצות ביטחונית

במערכת הפוליטית מגיבים בחריפות לפיגוע הבוקר בבית הכנסת בירושלים ■ בעקבות הפיגוע, יכנס ראש הממשלה התייעצות ביטחונית עם בכירים במערכת הביטחון ■ נתניהו למזכיר המדינה ג'ון קרי שהתקשר לגנות את הפיגוע: "זאת תוצאה ישירה של ההסתה של אבו-מאזן. זהו רצח מתועב במקום קדוש".

בנימין נתניהו. צילום: לע"מ
בנימין נתניהו. צילום: לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעקבות פיגוע הירי שארע הבוקר בשכונת הר נוף שבירושלים הודיע ראש הממשלה כי יכנס שרים ובכירים במערכת הביטחון בלשכתו להתייעצות ביטחונית.

נתניהו הגיב על פיגוע הירי והאשים את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בהסתה: "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי החמאס ואבו מאזן, הסתה שהקהילה הבינ"ל מתעלמת ממנה בחוסר אחריות" אמר נתניהו והוסיף: "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים". אמר ראש הממשלה.

יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג הגיב לדברים ואמר כי "הטבח המזעזע הבוקר בזמן תפילת יהודים חפים מפשע, עטופים בטליתותיהם, בבית הכנסת בהר נוף בירושלים הוא מעשה נפשע מסוג החמור ביותר. לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים. אנחנו מתפללים כולנו להחלמתם ומחבקים אותם בכאבם, מדינת ישראל צריכה לבוא חשבון נוקב עם כל מי שמעורב במסע ההרג הזוועתי, ללכוד אותו ולהעניש אותו במלוא החומרה".

הרצוג הוסיף: "בצד מלחמה נחושה ובלתי מתפשרת בטרור המאורגן הזה, חובה לקיים דיאלוג ושיתוף פעולה בטחוני עם כל גורם מתון בסביבה, וזאת כדי לבלום את הטרור, למנוע פיגועים נוספים ולהשיב את השקט לרחובות, "אני קורא לציבור הישראלי לנהוג בקור רוח ובאחריות ומחזק את כוחות הביטחון, הפועלים למציאת משלחי המחבלים וכל מי ששיתף איתם פעולה". אמר הרצוג.

יו"ר ש"ס אריה דרעי, תושב השכונה אמר "זה כבר לא אירועים נקודתיים, אנחנו במלחמה. הטבח הנורא במתפללי בית הכנסת בשכונת הר נוף הבוקר לא מותיר לנו ברירה אחרת, אנחנו במלחמה על החיים שלנו.

"אני קורא לראש הממשלה להתייחס לאירועים האחרונים כמצב מלחמתי לכל דבר ועניין ולצאת למבצע חסר פשרות של חיסול הטרור בירושלים והשבת השקט והביטחון של התושבים. לא עוד התמגנות, לא עוד איפוק, הגיע הזמן לחסל את הטרור הרצחני הזה.

גם שר הבינוי אורי אריאל האשים את העולם בכך שלא מגנים את ההסתה: ״כאשר שרי החוץ באירופה ובארה״ב מגנים בשפה רפה רצח יהודים ומצד שני נותנים גיבוי להסתה הבלתי פוסקת של אבו מאזן, המחבלים מבינים ששחזור אירועי טבח תרפ״ט הוא לגיטימים". אמר אריאל והוסיף: "אני דורש מראש הממשלה לכנס את הקבינט מיידית ולפעול מיידית להחזרת הביטחון לתושבי ישראל. דיבורים לא מחזירים ביטחון״ אמר אריאל.

שר החוץ אביגדור ליברמן האשים את אבו מאזן ואמר: "פיגוע שמתבצע בבית כנסת בזמן תפילה הוא מעשה המעיד יותר מכל על שפלותם של הרוצחים וכי האחריות מוטלת במלואה על יו״ר הרש״פ, אבו-מאזן.

"אבו-מאזן הופך במכוון את הסכסוך לסכסוך דתי בין יהודים למוסלמים וההסתה השיטתית שהוא מוביל נגד יהודים – שבין היתר הוא מגדיר כטמאים שאינם יכולים לעלות להר הבית, היא ההנחייה לביצוע לפיגועים נבזיים כאלה". אמר ליברמן, והוסיף: "על הקהילה הבינ״ל להוקיע את דבריו האנטישמיים של אבו-מאזן שמובילים למעשי טבח נוראיים כמו זה שהתבצע הבוקר בבית הכנסת ולהבהיר לו כי מי שמתנהל בצורה הזו אינו יכול להיות אישיות מדינית לגיטימית". דברי ליברמן.

יוגב: "התשובה לטרור: ממשלת אחדות"

"אל מול הטבח הנורא והטרור המתגבר זה הזמן לממשלת אחדות" אומר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ומוסיף כי "צריך להתנער מכל הוויכוחים והדברים השוליים ולעסוק יחד בשני הנושאים המרכזיים: ביטחונה של ירושלים והביטחון החברתי לדיור בר השגה.

"אלה הם שני הדברים שעל בסיסם צריך להקים ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה ועם החרדים. רק יחד נאבק בטרור ונשיב את הביטחון לירושלים ולכל ישראל. רק יחד נביא ליותר צדק חברתי במדינה".

יוגב התייחס גם לתפקוד מערכת ביטחון הפנים: "מבחינת המחבלים, גם תפילה בהר נוף היא פרובוקציה. על השב"כ והמשטרה להתעשת ולפעול להרתעת הטרור ולהשבת הביטחון ולא למציאות שבה השוטרים נרתעים מלפעול והמערכת המשפטית נמנעת מלשפוט".

"המשימה – קבינט של ממשלת אחדות למלחמה בטרור ולצדק חברתי. זה הזמן וזו המשימה למען ביטחון ישראל", סיכם.

השארת תגובה