אחרי דרמה: חוק ההסדרה עבר בוועדת שרים

אחרי עיכובים, דחיות וניסיונות של ראש הממשלה למנוע את העלאת החוק להצבעה אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה את חוק ההסדרה שנועד להסדיר את מעמדו של הישוב 'עמונה' • היועמ"ש: "מדובר בחוק לא חוקתי שלא יעמוד במבחן בג"ץ"

עמונה (צילום: ויקיפדיה)
עמונה (צילום: ויקיפדיה)

דרמה בכנסת: ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה הערב (ראשון) את חוק ההסדרה, שנועד למנוע את פינוי הישוב עמונה שביהמ"ש קבע כי הוא יושב על קרקעות פרטיות. החוק עבר ללא מתנגדים וללא נמנעים.

בתגובה להעברת החוק אמר יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, "מדינת ישראל החלה היום בהליך היסטורי של הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מברך את ראש הממשלה ואת שרי מפלגתו שנשאו באחריות הנדרשת מממשלת ימין, והצביעו בעד הגשמת החזון הלאומי". לדבריו, "בנחישות ובמשילות נמשיך לממש את היעדים שלשמם נבחרנו".

עוד לפני העברת החוק התחוללה דרמה בכנסת, כשבישיבת ראשי מפלגות הקואליציה תקף ליברמן את בנט, "אתם מסכנים פה את מדינת ישראל ואת כל ההתיישבות בשביל גחמה אלקטורלית". בהמשך הישיבה הטיח בנט בראש הממשלה נתניהו, שניסה קודם לכן למנוע את העלאת החוק להצבעה, "הייתה לכם שנה לטפל ולא קרה כלום. מאות אלפי ישראלים הם סוג ב', עכשיו צריך להתקדם".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהגיע באופן חריג לוועדת שרים אמר לחברים  כי החוק ייחשב כהפרה של החוק הבינלאומי. "זו תהיה טעות לאשר את ההצעה". הוא הוסיף, "מדובר בחוק לא חוקתי שלא יעמוד במבחן בג"ץ. זה דבר שלא נעשה בעבר, זה מתנגש בזכויות הפרט. עדיין מדובר על לקיחת הזכות מאנשים פרטיים".

מוקדם יותר היום, אמרה יו"ר הוועדה השרה איילת שקד כי מלבד החוק לא יעלו את חוקים של הקואליציה להצבעה בוועדה. הדברים נאמרו בתגובה לדבריו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, כי הליוד יטיל וטו על חוקי הבית היהודי וכולנו, היות ו"הם תוקעים את החקיקה של הליכוד".

מארגון "שלום עכשיו" מסר הערב כי "אם חוק ההסדרה יעבור, נעתור נגדו לבג"ץ". לטענת הארגון, "החוק אינו חוקתי. אנו בטוחים שבבוא העת יהיה זה בג"ץ שיעצור את השתוללות הימין הקיצוני, שמבקש להסדיר גזל של אדמות פרטיות באמצעות חקיקה".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה הציג הערב לראש הממשלה ולוועדת השרים לענייני חקיקה את חוות דעתו המשפטית לגבי הצעת חוק ההסדרה, לפיה הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי.

"עוד מסר היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה ולחברי הוועדה כי הצעת החוק אינה מתיישבת עם עקרונות בסיסיים של שלטון החוק, בכך שהיא סותרת את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת במקרים פרטניים. בהתאם לכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית לאשר את הצעת החוק בנוסחה הנוכחי. בהמשך לכך, עמד היועץ המשפטי לממשלה על המשמעויות שעלולות לנבוע מאישור הממשלה את הצעת החוק, ובכלל זה ביחס לבקשת המדינה מבג״ץ לדחות את פינוי עמונה".

השארת תגובה