במקום לחלק דו"חות: השוטרים פונים אל הלב

רשויות האכיפה לא מסתפקות בכלים היבשים שיש בידיהם, ומבקשים לשנות את הרגלי החניה הלא חוקית בדרכי נועם • בפרויקט הניסיוני: שיחה פתוחה עם הנהגים, פתקי אזהרה על הרכבים, והצעת מקומות חניה אלטרנטיביים • בקרוב בגאולה?

שוטרי אגף התנועה במשטרת ירושלים
שוטרי אגף התנועה במשטרת ירושלים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הנהגים שהתקרבו אל רכביהם שחנו באופן לא חוקי, כבר השלימו עם ספיגת תשלום קנס גבוה, כשראו את הדו"ח מבצבץ על חלון שבקדמת הרכב, אך כשהגיעו לקחת אותו, הופתעו לגלות כי השוטרים החליטו להאיר להם פנים, ולהסתפק באזהרה בלבד. "הנך מוזהר, כי באם תבוצע עבירה תנועה נוספת באמצעות רבך, תשלח לביתך הודעת ברירת קנס", נכתב.

הודעות האזהרה מצטרפות לפעילות חדשה וניסיונית של משטרת ירושלים שקבלה את השם "אכיפה ידידותית", המבקשת להשפיע על הנהגים לחנות על פי חוק, ולא רק דרך הקנסות, אלא בפעילויות הסברה וחינוך. שוטרים שהוצבו באזורים מועדים לחנייה לא חוקית נצפו מסתובבים בין הרכבים, כשהם מסבירים לנהגים את הפרעתם לתנועה ועבירתם על החוק, תוך שהם מכוונים אותם למקומות חנייה מוסדרים.

הפעילות מתבססת על שני נדבכים מרכזיים שמטרתם: פעילות הסברה לנהגים ומניעת חניות שלא כחוק לצד אכיפה מוגברת, כל זאת מתוך מטרה להביא לעליית נורמת הציות לחוק ושינוי תרבות הנהיגה של האזרח הנורמטיבי ובכלל זה סוגיית החניה כחוק הגורמות לחסימת צירי תנועה וסיכון משתמשי הדרך.

במסגרת יישום הפעילות, מבצעים שוטרי אגף התנועה בירושלים פעילות הסברה ומניעה לנהגים במהלכה ניתנות לציבור הנהגים חלופות לחניה על פי חוק ומובהר להם כי הינם חונים במקום שאינו מותר ובכך עוברים עבירת תנועה. בשלב זה הינם מוזהרים אך באם יבצעו עבירת תנועה נוספת תשלח לנהג הודעת ברירת קנס. מנשר מפורט על כך מוצמד לרכב.

מהמשטרה נמסר כי "מטרת הפעילות הינה שינוי תרבות ודפוסי הנהיגה של הציבור תוך מתן חלופות חוקיות לחניית כלי רכב. המשטרה רואה חשיבות בהסבר הניתן לאזרח ע"י השוטר שברוב המקרים מובילה למניעת חניות שלא כחוק נוספות".

ל'כל הזמן' נודע כי בימים אלה בוחנים במטרה את תוצאות הניסוי הראשוני, ובהתאם לתוצאות תוגבר הפעילות בכל רחבי העיר. במידה והתכנית תוכיח את עצמה, יוכלו גם תושבי השכונות החרדיות לראות את השוטרים "פושטים" על הכבישים והמדרכות, ומנסים לשכנע אתכם לחנות כראוי.

השארת תגובה