התקשורת והסקרים בהלם: דונלד טראמפ הנשיא הבא

דונלד טראמפ, המיליארדר הניו יורקי, שהסקרים חזו כי יפסיד ומרבית כלי התקשורת היו נגדו, בדרכו לנצח את הבחירות ולהפוך לנשיא ה-45 של ארצות הברית • ראש המטה של קלינטון: "לכו הביתה, תשנו, יהיה לנו יותר להגיד מחר"

אמריקה בוחרת דונלד טראמפ
אמריקה בוחרת דונלד טראמפ

דרמת ענק בבחירות לנשיאות ארה"ב: בתחילת יום הבחירות חזו הסקרים כי המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון צפויה לנצח, אלא שעם תחילת ספירת הקולות במדינות המתנדנדות מתברר – דונלד טראמפ קרוב להיות הנשיא ה-45 של ארצות הברית.

הדרמה החלה בשעה 1 בלילה שעון ישראל, אז נסגרו הקלפיות בקנטרקי ובאינדיאנה. טראמפ ניצח בקנטאקי וגרף את 8 האלקטורים שלה. כמו כן, המועמד הרפובליקני ניצח גם באינדיאנה, בה משמש סגנו מייק פנס כמושל המדינה, וגרף את ה-11 אלקטורים שהמדינה מעניקה.

לקראת השעה 2 בלילה הגיעו תוצאות האמת מוורמונט, אותה מייצג ברני סנדרס בסנאט, ולקחה את שלושת האלקטורים שלה. בהמשך מנצח דונלד טראמפ במדינת וירג'יניה המערבית, שמעניקה חמישה אלקטורים. ואז החלה הדרמה האמיתית, הקלפיות בפלורידה, שמעניקה 29 אלקטורים, נסגרו ובספירת הקולות נראה כי הקרב בין טראמפ לקלינטון יהיה צמוד עד לרגע האחרון. אלא שאחרי ספירת כמחצית מהקולות, נראה היה כי טראמפ גובר על קלינטון בשני אחוזים ובהמשך הכריזה סוכנות הידיעות AP כי המיליארדר הניו יורקי ניצח במדינה.

בהמשך קלינטון קטפה ניצחונות בוושינגטון הבירה, מרילנד, דלאוור, ניו ג'רזי, מסצ'וסטס, רוד איילנד ואילינוי בחרו בדמוקרטים. מנגד טראמפ זכה במדינות מאזור דרום-מרכז: אוקלהומה, מיסיסיפי וטנסי. בהמשך ניצח המועמד הרפובליקני באלבמה, בוויומינג, בטקסס, בצפון דקוטה, בארקנסו, נברסקה ודרום דקוטה.

לקראת השעה 4:30 החלו להגיע תוצאות האמת מאוהיו, הנחשבת למדינת מפתח בדרך לבית הלבן. גם כאן נראה היה כי טראמפ מוביל. קלינטון מתחילה להפנים, ובחשבון הטוויטר שלה צייצה המועמדת: "לצוות הזה יש כל כך הרבה דברים להתגאות בהם. לא משנה מה יקרה הלילה, תודה לכם על הכל".

תוצאות האמת שמגיעות מניו יורק מעניקות את הניצחון, הדי צפוי, להילרי קלינטון. כמו כן, גם בקליפורניה רושמת קלינטון ניצחון צפוי, והיא גורפת את 55 האלקטורים שלה.

בהמשך מגיעות תוצאות האמת ממונטנה – טראמפ ניצח גם בה. מנגד, קלינטון מנצחת בווירג'יניה ובהוואי. לקראת השעה 6:00 בבוקר מכריז ה'פוקס ניוז' על ניצחון של טראמפ בצפון קרוליינה, מדינה מתנדנדת. הניו יורק טיימס מגדיל את ההימור, 78% סיכוי כי טראמפ מנצח במירוץ לבית הלבן, בהמשך עידכן העיתון את ההימור ל-95%.

תוצאות האמת שמגיעות מניו מקסיקו מעניקות את הניצחון לקלינטון. מנגד טראמפ זוכה בג'ורג'יה ובאיווה. כמו כן, טראמפ מוביל בוויסקונסין ומישיגן וצמוד בפנסילבניה, שם טראמפ מוביל בכאלף קולות בלבד. נכון לעכשיו, טראמפ עם 254 אלקטורים, לעומתה, קלינטון עם 215 אלקטורים. בכדי שקלינטון תנצח היא זקוקה ל-55 אלקטורים, מנגד טראמפ נזקק ל-15 אלקטורים בלבד.

סוכנות AP מעניקה את הניצחון בפינסלבניה לדונלד טראמפ, נראה שהסיפור גמור – קבלו את הנשיא הבא: דונלד טראמפ.

ראש מטה הקמפיין של הילרי קלינטון, ג'ון פודסטה, מודה בהפסד: "זה היה לילה ארוך, זה היה קמפיין ארוך. אני יכול להגיד שאנחנו יכולים לחכות עוד קצת. כל קול נחשב",

לדבריו, "בכמה מדינות המצב קרוב מדי מכדי להכריע, אז לא יהיה לנו עוד מה לומר הלילה. לכו הביתה, תשנו, יהיה לנו יותר להגיד מחר. אנחנו גאים בכם, ואנחנו גאים בה. היא עשתה עבודה מעולה. תודה שהייתם איתה, היא תמיד הייתה אתכם. לילה טוב". הוא הוסיף כי קלינטון לא תנאם הלילה, מה שגרם לזעם בקרב תומכיה הרבים.

השארת תגובה