יום הבוחר: קלינטון, טראמפ ומיליוני אמרקיאים הצביעו

מילוני אמרקאים יכריעו היום האם המיליארדר הניו יורקי שהגיע מחוץ לממסד הפוליטי יכנס לבית הלבן או שמא דווקא הפוליטיקאית הוותיקה תהפוך לאישה הראשונה לכהן כנשיאה • מומחה הסקרים נייט סילבר – לקלינטון 72% סיכוי להיבחר

טראמפ מצביע
טראמפ מצביע

זהו יום הבוחר: מסע הבחירות המטורף, המשעשע וההזוי מגיע היום לסיומו. מליוני אזרחי ארצות הברית פוקדים מהבוקר את הקלפיות ומצביעים עבור המועמד המועדף עליהם, וכמו כן, גם לסנאט ולקונגרס ולעוד מספר מינויים אזוריים, תלוי בכל מדינה. התוצאות הראשונות ממדינות ארה"ב יחלו להגיע רק לקראת השעה 1:00 בלילה, אך דבר אחד בטוח, מי שלא ייבחר יעשה היסטוריה. במידה וטראמפ מנצח הוא הופך לראשון שמגיע מחוץ לממסד הפוליטי וכובש את הבית הלבן, במידה והילרי מנצחת, היא תהפוך לאישה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב לכהן כנשיאה.

בין מליוני המצביעים גם שני המועמדים לנשיאות, דונלד טראמפ והילרי קלינטון. קלינטון הייתה הראשונה להצביע. המועמדת הדמוקרטית הגיעה יחד עם בעלה, הנשיא לשעבר, לקלפי בבית ספר יסודי בעיירה צ'פקואה, שבה מתגורר הזוג, במדינת ניו יורק. "אעשה כל שביכולתי למען הארץ שלנו אם אנצח היום", הצהירה קלינטון בטרם ההצבעה. כשבעלה נשאל איך זה להרגיש להצביע כבעלה של המועמדת ולא כמועמד, ענה: "15 שנים של אימון".

לאחר שעה קלה הגיע טראמפ עם רעייתו לקלפי במנהטן. טרם ההצבעה הספיק לצייץ בטוויטר את סיסמת הבחירות שלו: "היום נעשה את אמריקה נהדרת שוב". בחוץ לקלפי חיכו לזוג כמה מאות אנשים, חלקם מפגינים שהגיעו למחות כנגדו. טראמפ אמר כי "ההתלהבות עצומה", והתייחס לחשש מהונאת בחירות, "אנחנו תמיד מודאגים מזה". כשנשאל עבור מי הצביע, ענה: "החלטה קשה".

מוקדם יותר היום, בראיון לרשת פוקס, הזהיר טראמפ כי התקשורת מגויסת לטובת המפלגה הדמוקרטית. "אני חושב שהרבה מהסקרים טועים באופן מכוון", טען. כשנשאל על הדלפות חלק מהשאלות בעימותים לצוות של קלינטון, ענה: "זה נורא. אני חושב שיותר נורא מזה היא העובדה שקלינטון קיבלה את השאלות לשלושת העימותים. היא לא דיווחה על זה, היא לא הודיעה על כך, היא פשוט לקחה את השאלות".

על המצב של מפלגתו במדינות המתנדנדות אמר: "אנחנו מצליחים במקומות שקיווינו להצליח כמו צפון קרוליינה ופלורידה. אני חושב שהן מדינות מאוד חשובות. הולך לנו טוב גם בניו המפשייר, ובאוהיו מדהימה, שם האנשים מדהימים. אנחנו ננצח גם באייווה – היה לנו שם ניסיון נהדר. ננצח בהרבה מדינות. מי יודע מה יקרה".

בתוך כך, מומחה הסקרים נייט סילבר חוזה כי לקלינטון יש סיכוי של 72% להיבחר. סיכוייו של טראמפ נמוכים יותר, ובכדי להיבחר יצטרך לנצח ברוב המדינות המתנדנדות. גם בתחזית של אתר הסקרים 270towin המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון מנצחת בפער גדול. לפי התחזית, קלינטון תזכה ב-340 צירים, בעוד יריבה הרפובליקני דונלד טראמפ יזכה ב-198 צירים בלבד.

נייט סילבר, עורך אתר הסקרים 538, פרסם שלושה תרחישים, שלדבריו "סבירים באותה המידה", ששניהם מהם חוזים ניצחון לקלינטון. הוא הוסיף כי "ככל הנראה, קלינטון תנצח בכל מקרה". בשקלול הסקרים, הוא ציין כי סיכוי הזכייה של קלינטון הוא 72%.

השארת תגובה