יום העליה צויין בכנסת: "העולים הם גשמי ברכה"

לראשונה ציינה הכנסת את יום העלייה • יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "היום, ז' במרחשוון, מתאים לדבר על עליה לארץ כי מהיום מתחילים לבקש גשמי-ברכה, וכמוהם גלי העליה לארץ המביאים ברכה מיוחדת"

עולים לישראל
עולים לישראל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מאות עולים חדשים, פעילי עליה, חברי כנסת, בכירי משרד הקליטה והסוכנות היהודית, ציינו היום (שלישי) לראשונה את ז' במרחשוון כ'יום העליה' יום הצדעה לעולים החדשים.

לדברי יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), מיוזמי החוק ומי שקידם אותו בוועדה, היום "בא להבליט את החמצן של מדינת ישראל, הם העולים החדשים, יהודים שנדחפו בכוח החזון הציוני והתנ"כי, לשוב אל ארץ מולדתם. הם, שלמרות כל הקשיים בארץ המוצא, בדרך ובקשיי הקליטה – לא נרתעו ודבקו בהגשמת החזון, יום-יום, במעשה ובמחשבה. חשוב להדגיש, לפחות אחת בשנה, עבור הדור הצעיר, שמדינת ישראל הוקמה בזכות העולים החדשים, שבנו אותה ונבנו בה. נמשיך לפעול להקלת קשיי הקליטה, לצמצם ביורוקרטיה, בשיתוף עם משרד הקליטה, הסוכנות היהודית וארגוני העולים.

יושב-ראש הכנסת, יולי אדלשטיין אמר כי "היום, ז' במרחשוון, מתאים לדבר על עליה לארץ כי מהיום מתחילים לבקש גשמי-ברכה, וכמוהם גלי העליה לארץ המביאים ברכה מיוחדת. ללא עולים – לא הייתה מדינה, וכל יום בישראל הוא 'יום העליה'. עלינו להשכיל לבנות חברה חזקה, צודקת, יוצרת תקוה לעתיד ומכניסת אורחים – יבואו אלינו עוד ועוד עולים, שעומדים בפניהם אפשרויות נוספות". לדברי שרת הקליטה, סופה לנדבר, "העולים ממשיכים יום-יום להגיע, והחזון והחלום הציוני ממשיך להתגשם יום-יום, באותה התלהבות. עלינו להצדיע על הכוח והאומץ לעזוב הכול ולעלות לארץ, למרות קשיי הקליטה ומחסום השפה. כמעט כל אדם בישראל, הוא עולה או בן-עולה, ועלינו להגביר את הכנסת האורחים שלנו, ולתת להם הרגשה כי הגיעו הביתה".

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, סיפר כי "אינני מפסיק לאהוב לבוא לנמל התעופה לראות עולים חדשים יורדים מהמטוס. אלפי דורות התפללו שלפחות הילדים שלהם יגיעו לירושלים – והנה התפילות הללו מתגשמות. רוב מוחלט של העולים עושים זאת מבחירה חופשית, כיוון שרבות האפשרויות העומדות בפניהם – ובכל זאת בוחרים להגיע לכאן".

הנרי פיין מריון, יו"ר "הידידים הנוצרים של הסוכנות היהודית" הוסיף כי "עשרות מיליונים ברחבי העולם מתפללים לשלומכם, ורוצים בטובתכם, לא כנוצרים אלא כמשפחה – כפי שהובטח לאברהם 'ונברכו בך כל משפחות האדמה".

ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) מיוזמי חוק "יום העליה", הדגיש כי "אנו נוטים להתייחס לעולים ולעליה כמובנים מאליהם, וציון היום נועד להבליט שאין מדובר במובן מאליו, והעליה הוגשמה ע"י מאמץ איתנים, מסירות-נפש, תוך אובדן חיי אדם, ותוך עשיה אינסופית מאחורי הקלעים ובחשאיות. עלינו לבדוק את עצמנו יום-יום כיצד להקל על העולים, מול קשיי השפה, קשיי הפרנסה ובעיות התדמית".

ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, הדגיש את העוצמה של התמונות שנבחרו לתערוכה, עופר דהן מקרן לידידות סיפר על 4100 עולים שהובאו השנה לארץ על-ידם תוך סיוע בשילובם בחברה, ושלום נורמן, מנכ"ל קרן טריגובוף, שיבח את פעילות רבני צהר בקליטתם של מי שאינם יהודים ע"פ ההלכה.

בדיון השתתפו גם שני תלמידי י"א, חניכי עמותת "חינוך לפסגות", הפועלת לצמצום הפערים בחינוך בפריפריה החברתית-גיאוגרפית בישראל. העמותה עובדת עם ילדים ובני נוער בכיתות ב'-י"ב, בעלי פוטנציאל למצוינות, ומספקת להם תכנית העשרה מקיפה של 16 שעות שבועיות למשך עשר שנים. אוולינה גריגוניס מנתניה, נולדה בליטא ועלתה לארץ בגיל שנתיים, סיפרה על קשיי הקליטה, על רכישת העברית לפני הוריה ועל תחושתה לבסוף ש"כאן זה הבית", וקראה לישראלים לסייע לעולים. טספהון אנדאייהו מיפו שעלה מאתיופיה לפני כ-15 שנה, תיאר את לימודי המרכז "חינוך לפסגות" ועזרתו להשתלב בחברה הישראלית.

השארת תגובה