יום הבחירות: הופעות אחרונות וניצחון ראשון לטראמפ

שעות ספורות לפני מועד פתיחת הקלפיות הופיעו המועמדים בעצרות אחרונות קלינטון, חמושה בידוענים נאמה בצפון קרוליינה והכריזה, "הבחירות היום הן בחירות בין פילוג לבין אחדות". טראמפ בהופעת סולו במישגן הצהיר: "מעמד הפועלים של ארה"ב הולך לחזור" • קלפיות ראשונות – ניצחון לטראמפ

הבית הלבן אמריקה בוחרת
הבית הלבן אמריקה בוחרת

הבחירות לנשיאות ארצות הברית כבר כאן: בעוד שעות ספורות יקומו אזרחי ארה"ב ליום בו יכריעו את גורל מדינתם ל-4 השנים הקרובות, מצד אחד המועמד השנוי דנולד טראמפ, ומהצד השני המועמדת שהצליחה להשניא את עצמה הילרי קלינטון. הלילה (שלישי), ניסו המועמדים לגייס קולות אחרונים.

המועמד הרפובליקני נעל את מסע הבחירות בעצרת במישגן, מדינה שנחשבה לבטוחה עבור קלינטון, אך טראמפ הצליח למזער נזעקים ולצמצם את הפערים ל-4% בלבד בסקרים האחרונים. "אין מקום אחר שבו הייתי רוצה להיות בעצרת האחרונה שלי. כמה אנרגיה – וואו!", הכריז טראמפ בהתלהבות.

"האם אתם רוצים שאמריקה תונהג על-ידי המעמד המושחת או על-ידיכם, על-ידי העם?", שאל טראמפ לקול תשואות הקהל. "שינוי אמיתי מתחיל בשינוי וביטול מיידי של האסון שנקרא 'אובמה קר'". טראמפ הוסיף והתייחס להחלטת הבולשת לסגור את תיק החקירה נגד קלינטון, "הילרי קלינטון היא האדם המושחת ביותר שרץ אי פעם לנשיאות ארה"ב, והיא זוכה להגנה מטעם מערכת מושחתת". "היום הוא יום העצמאות שלנו", הכריז טראמפ בעצרת הנועלת שלו, "היום מעמד הפועלים של ארה"ב הולך לחזור".

אייל ההון הניו יורקי הכריז, "אנחנו במרחק של כמה שעות משינוי אמיתי, לא שינוי כמו של אובמה. זאת תנועה כמו שמעולם לא הייתה". המועמד התייחס לרשימת הידוענים שמופיעה יחד עם קלינטון בעצרות הבחירות, לעומתו שהוא מופיע לבד, "אני לא צריך את זה".

במקביל, המועמדת הדמוקרטית נעלה את מסע הבחירות בעצרת בצפון קרוליינה, מדינה מתנדנדת שתספק למנצח בה 15 אלקטורים. "הבחירות היום הן בחירות בין פילוג לבין אחדות, בחירות על כלכלה שעובדת לכולם ולא רק עבור אלו שבראש הפירמידה, אלה בחירות על השאלה מי אנחנו האמריקנים", אמרה קלינטון. "ערכי היסוד שלנו עומדים למבחן בבחירות האלה", אמרה קלינטון.

מוקדם יותר הופיע הנשיא ברק אובמה בעצרת בפנסילבניה, וקרא ללכת להצביע עבור קלינטון. "אל תסתפקו רק בהצבעה נגד דונלד טראמפ. יש לנו מועמדת נהדרת והזדמנות להצביע להילרי קלינטון", הדגיש הנשיא.

אובמה תקף, "הייתי צריך לנשוך את הלשון בכל פעם ששמעתי את השטויות שהתרחשו בקמפיין הזה. ההתקפות הברוטליות והמטורפות נגד קלינטון היו פשוט מוגזמות. קלינטון לא התלוננה ולא התקפלה. היא חזקה בדיוק כמו העם האמריקני".

לבינתיים, ניצחון ראשון לטראמפ. בדיקסוויל נוץ', ניו המפשייר, פתחו בחצות את הקלפיות וכעבור שעה קלה סגרו אותם, לאחר שכל תושבי העיירה הצביעו. בספירת הקולות התברר, קלינטון ניצחה. לפי חוקי ניו המפשייר, עיירות עם פחות ממאה תושבים יכולות לפתוח את הקלפיות כבר בחצות ולסגור אותן מיד כשנגמרת ההצבעה.

עם זאת, לאחר שקלול הקולות הארטס לוקיישן ומילס פילד, עיירות שהצביעו אחרי דקסוויל נוץ', הרפובליקני דונלד טראמפ מוביל. טראמפ גרף 32 קולות לטובתו, לעומת 25 קולות להילרי קלינטון. המועמד הליברטריאני גארי ג'ונסון גרף שלוש קולות, והיה גם אדם אחד שרשם את שמו של מיט רומני על פתק הבחירות.

השארת תגובה