הבדואים פנו לרגבים: "עזרו לנו מול הבנייה הלא חוקית"

בניו של יו"ר הרשות הפלסטינית יוזמים הקמת מפעל בטון בלב מדבר יהודה, בדואים מקומיים שגרים באזור המתוכנן פנו לתנועת רגבים, עמותה הפועלת נגד בנייה ערבית לא חוקית, וביקשו את עזרתה מול היזמים ומול גורמי האכיפה בישראל

שוטרי הרש"פ בשטח (צילום: תנועת רגבים)
שוטרי הרש"פ בשטח (צילום: תנועת רגבים)

העמותה הימנית תסייע לבדואים: עבודות מדינה להקמת מפעל מלט פלשתיני בלבד מדבר יהודה, הסתיימו בתגרה, יידוי אבנים וירי בין הבדואים המקומיים לשוטרי המשטרה הפלסטינית. לבסוף, פנו הבדואים לעמותת רגבים, שפועלת נגד בנייה לא חוקית בשטחי יו"ש.

מדובר בתכנית לבניית מפעל מלט פלשתיני בנחל חצצון שבמדבר יהודה. ברגבים אומרים, כי התכנית "עשויה לגרום לפגיעה סביבתית חסרת תקדים בנופי המדבר, בשטח B הנמצא בשליטה משותפת של ישראל והרשות הפלשתינית".

ביום רביעי האחרון, החלה התכנית להתקדם, אחרי שלמקום הגיעו צוותי מדידה מטעם הרשות, ככל הנראה בהסכמה ישראלית. אלא שלהפתעתם של המודדים הם נתקלו בהתנגדות מקומית של הבדואים בני שבט רשיידה המתגוררים במקום. בני השבט, שחוששים להשלכות הבריאותיות של המפעל ולשטח המרעה של שבטם, החלו ביידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת השטח למודדים. אלו מצידם הזעיקו את שוטרי המשטרה הפלסטינית שפתחו בירי חי באוויר.

כשראו שלא נותרה בידם ברירה פנו בני השבט אל רכז השטח של תנועת רגבים, וביקשו כי הארגון, שפועל נגד בנייה לא חוקית, יסייע לבני השבט במאבק.

לטענת הבדואים, שטח המפעל המתוכנן הוא בלתי הגיוני, 3,500 דונם, פי 6 מגודלו של מפעל המלט הגדול בישראל – מפעל 'נשר'. בתנועת רגבים החלו לפעול, ולהפתעתם התברר להם כי בניו של יו"ר הרשות הפלסטינית הם יזמי המפעל.  בנוסף, המיקום בו עתיד המפעל לקום הוגדר בהסכמי אוסלו כ"שמורה הסכמית", אזור בו חל איסור מוחלט לבניה כלשהי במרחב.

בבדיקה של הארגון התגלה כי הבנייה מתואמת עם גורמי הביטחון והמינהל האזרחי, למרות שככל הנראה לא אושר הקמת מבנה באתר.

עובד ארד, מנהל מחלקת שטח ברגבים, אמר בעקבות הפנייה הבדואית, "ברור כי הקמת מפעל מסוג זה עשויה, ברמת וודאות גבוהה מאד, לגרום לנזק סביבתי נרחב תוך פגיעה חמורה בסביבה ובעיקר בתוואי נחל חצצון והסיכון הסביבתי הנובע ממפעל מזהם במרחב הספציפי הזה – חמור ביותר".

בסוף השבוע פנה עורך הדיון בועז ארזי מטעם הארגון לשר הביטחון והמינהל האזרחי, וכן לשר להגנת הסביבה ולרשות הטבע והגנים בדרישה לנקוט בהליכים ולעצור את הקמת המפעל. במכתבו הדגיש ארזי, "בהקמת המפעל מעורבת משפחתו של יו"ר הרשות, אבו מאזן, וקיים חשש כבד כי מעורבות זו משפיעה, באופן פסול, על הליכי התכנון והאישור של המפעל, שכאמור – מצוי בתחומי שמורה הסכמית".

השארת תגובה