הפרקליטות הודתה: נעלמו מסמכים מתיק דומא

בדיון בבית המשפט דרשה פרקליטתו של אחד מהחשודים בפרשת דומא, את כל מסמכי החקירה, אלא שהפרקליטות הודתה כי חלק מהם נעלם

הצתת בית המשפחה בדומא. צילום: מתוך ויקיפדיה.
הצתת בית המשפחה בדומא. צילום: מתוך ויקיפדיה.

לאן נעלמו מסמכים מתיק החקירה של פרשת דומא?  במסגרת חקירת פרשת רצח משפחת דוואבשה, נעצר צעיר יהודי שנחשד במעשה, לבסוף התברר כי אינו קשור לפרשה זו, אך הוא הודה בתקיפת פלסטיני אחר.

אלא שמזה מספר חודשים שעורכת הדין שלו, סיניה חריזי מוזס, מארגון חוננו, דורשת מהפרקליטות את מלא חומרי החקירה, ומתברר כי חלקם נעלמו.

בדיון שנערך בשבוע שעבר הצהירה הפרקליטות כי חלק ממסמכי החקירה "נעלמו" וכי בירורים שונים לא הובילו למציאתם. בנוגע למסמכים אחרים מתנגדים בפרקליטות למסירתם ובית המשפט יידרש להחליט בסוגיה.

"באופן תמוה נמשכת העברת חומרי החקירה בתיק מזה כעשרה חודשים. חמור מכך, עתה התברר כי חלק מן החומרים הנוגעים לנושא איסור המפגש עם עו"ד נעלמו כליל וזו התשובה שנמסרה לביהמ"ש כמענה סופי בנושא, במסגרת הליך לגילוי חומר חקירה שהתקיים", מסבירה עו"ד סיניה מוזס חריזי המייצגת את הצעיר מטעם ארגון חוננו. "בעניין המסמכים שתיעדו לכאורה ההיתר לשימוש באמצעים חריגים בחקירה, כפי שפורסם מטעם דוברות שב"כ בריש גלי, נעשה ניסיון לחמוק מן הנושא ע"י מתן תשובות מעורפלות לפיהן המדינה מתחמקת מלאשר דבר קיומם של מסמכים אלו, ובמה הם עוסקים. בימים הקרובים צפוי בית המשפט המחוזי ליתן החלטתו בסוגיות האמורות".

בארגון חוננו אומרים כי התנהלות הפרקליטות מלמדת על ניסיון טיוח של חקירת העצורים בפרשה שכללה לדבריהם הטעייה של בתי המשפט ושימוש בעינויים.

"היעלמות המסמכים מתיק דומא אינה מפתיעה ומעידה על נסיון טיוח של העינויים הקשים שעברו כל העצורים והובילו להודאות שאין להם כל תוקף", אומרים בארגון חוננו ומציינים כי נראה שמדובר ב"פרומו" לקראת טיוח הפרקליטות וצורת ניהול התיק כנגד הנאשמים בהצתה בדומא עצמה. "חלק מהמסמכים ש"נעלמו" שופכים אור על החומר שהציגו חוקרי השב"כ לבתי המשפט, חומר שלמפרע התברר כשקרי, שכן עינינו הרואות שמערבותו של הנאשם באירוע בדומא נשללה למעלה מכל ספק", אומרים בחוננו.

מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "התיק מתנהל בדלתיים סגורות ולכן אין בידנו לפרט לגבי פרטי התיק. יחד עם זאת נציין כי חומרי החקירה הועברו להגנה כמקובל למעט שני מסמכים שלא אותרו בתיק, כפי שנאמר גם בבית המשפט".

השארת תגובה