כל השנה: בעיות כשרות בסיגריות המשווקות בישראל

בשנים האחרונות אנו עדים להגברת מודעות הכשרות בסיגריות רק בפסח • תחקיר שנערך לאחרונה מעלה ממצאים לא פשוטים בנוגע לכשרותן של הסיגריות בכל ימות השנה • בקרוב חותמת הבד"צ על החפיסות?

פס יצור סיגריות בדובק
פס יצור סיגריות בדובק

תחקיר מעמיק שנערך לאחרונה מעלה ממצאים לא פשוטים בנוגע לכשרות הסיגריות, לא רק בפסח אלא גם בשאר ימות השנה. מהבדיקות מתברר כי רוב הסיגריות המיוצרות בעולם מכילות חומרים המופקים מיין נסך ובעלי חיים שאינם טהורים, מה שאמור לעורר בעיה הלכתית בעישון סיגריות.

מומחה הכשרות הרה"ג יוסף זריצקי, החתום על תעודת הכשרות של מוצרי 'דובק' לפסח ולכל ימות השנה אומר, כי המוצרים של דובק נקיים לחלוטין מכל חשש של איסור, ומוצרים מן החי או יין נסך אינם מוכנסים לתהליך הייצור, החל משלב העיבוד של הטבק ועד שלב האריזה והשיווק. "ישנה טענה כי תמציות לא כשרות בטלות ברוב", אומר הרב זריצקי "אך היא  טעונה בירור, משום שמדובר ב'נותן טעם' שכידוע אפילו באלף אינו בטל". הוא מדגיש.

התחקיר מעלה כי יש פער בין כשרות הסיגריות הישראליות לעומת אלה המיוצרות ברחבי העולם. הסיגריות של 'דובק' מגיעות עם הטבק הטבעי בתוכן, ואילו הסיגריות של החברות הזרות מכילות כמות גדולה של חומרים זרים שאת רובם אנחנו לא מכירים, לא יודעים ממה הם מופקים ובאיזו כמות הם קיימים בתוך הסיגריה.

מאות שנים מתחבטים הפוסקים בסוגיית כשרות הסיגריות בפסח. אך בימים ההם כך מסתבר, עדיין לא היה חשש להכנסת מוצרים מן החי בתוך עלי הטבק, ולכן עסק הוויכוח בעיקר לגבי כשרות הסיגריות בפסח. האיסור לעשן בפסח התבסס על עדויות רבנים שבדקו את תהליך הייצור של הסיגריות וגילו שעלי הטבק עוברים תהליך של השרייה באלכוהול לפני שהם משווקים לציבור צרכני הטבק, מסיבה זו דקדקו בהלכה והורו לרכוש לפני פסח טבק נקי וטבעי שלא עבר את התהליך האמור, כדי שעמך ישראל יוכלו לעשן בפסח ללא כל חשש.

כיום המצב שונה מבעבר. תהליכי הייצור וההפקה של הטבק, כמו כל מוצר אחר, נמצאים תחת בידוק קפדני של הרשויות, ויצרניות הסיגריות מחויבות לפרסם גילוי נאות, בו הן חושפות את הרשימה המלאה של החומרים בהם נעשה שימוש במהלך ייצור הסיגריות.  הרשימות הארוכות מכילות מאות ואלפי חומרים המעורבים בתהליך הייצור ועלולים להוות בעיה כשרותית, ביחוד כשמדובר בסיגריות המיובאות לארץ ממקומות שונים בעולם ומיוצרות מטבק משוחזר המכיל אבק טבק מעובד .

לעומת זאת מי שחסכו את הבעיות הנ"ל אומרים כי "העובדים במקום יודעים שהדבר שהכי שוב להנהלה הוא הכשרות, לא פחות מהאיכות", אומר הרב זריצקי. "ב'דובק' לא מכניסים אף מוצר שאינו נהנה מתעודת כשרות. כל מפעל שרוצה לעבוד עם החברה צריך להציג אישור כשרות למוצרים שהוא מעוניין לשווק לה, ויש כמה וכמה מפעלים ברחבי העולם שדאגו לכך רק כדי שיוכלו לעבוד עם 'דובק'." הוסיף.

דובק יצור3

השארת תגובה