אדלשטיין פתח את הכנס ותקף את חזן ובצלם

יו"ר הכנסת אדלשטיין תקף בנאום פתיחת כנס החורף את ח"כ אורן חזן, את הרשימה המשותפת ואת בצלם: "אחריות ציבורית היא גם התנערות ללא סייג מאיש ציבור, המוזיל בהתנהגותו או באופיו את רמתה ואת דימויה של הכנסת"

חזן ואדלשטיין בימים טובים יותר. צילום: פייסבוק
חזן ואדלשטיין בימים טובים יותר. צילום: פייסבוק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יו"ר הכנסת ח"כ יולי יואל אדלשטיין, נאם היום בישיבת הפתיחה של כנס החורף של הכנסת, וירה לכל עבר, תקף את חברי הרשימה הערבית וגם את ח"כ אורן חזן.

לדבריו, אופייה של החברה הישראלית מונח מבחינות רבות על כף המאזניים, והיא נמצאת על צומת דרכים. "למרבה הצער", אמר אדלשטיין, "מתאפיינת החברה שלנו בהתפוררות מגזרית, בהקצנה בלתי פוסקת ולעתים נדמית כאובדת דרך".

אדלשטיין הביע דאגה מכך שהחברה הישראלית שרויה בתהליך של תהייה, של חיפוש אחר זהות ויעד מוגדר. "גם החוטים המחברים אותנו הולכים ונפרמים כל העת, אמר. "אני משוכנע שהיא זקוקה ל"ניעור" וגם להחלמה מכמה רעות חולות. חלק לא מבוטל מכך חייב, רבותי, להתחיל כאן, בבית הזה".

באשר להסתה ולשיח הקלוקל אמר אדלשטיין כי: "אם נרד אל המתרחש ברחוב ובשדות הווירטואליים הסוערים, נגלה עד מהרה שחלק גדול מהנורמות הציבוריות ההולכות ומשתרשות בישראל, מובילות אותנו להתרחקות מאותה רמה מוסרית ומקרבות אותנו לשפל שלא ידענו כמותו".

"אני מביט לא אחת במראה הישראלית, כפי שהיא משתקפת ב"כיכר השוק" בן זמננו- הרשתות החברתיות- ועיניי חושכות. אני מנסה לשכנע את עצמי שאולי אין אלה פניה האמיתיות או המלאות של הישראלים. שהשפה הירודה, הלשון המשתלחת, הבוטות, האלימות וקהות החושים – אינם משקפות נאמנה את הציבור הזה. אבל בתוכי אני יודע, כמו רבים מכם, שאלה אינם חייזרים- אלא הישראלים. לא כולם, כמובן, אולי גם לא רובם, אבל כך אנחנו נראים במידה רבה. אפשר וחייבים לשנות את צורת השיח הזו, האוכלת בנו בכל פה!

אדלשטיין התייחס להתנהגותם של נבחרי הציבור באומרו: "הרבה מהנאמר ברחוב או נכתב ברשתות, מהדהד ומעצים את המתרחש והנאמר ממש כאן. כמעט כל התנהגות ואמירה של חבר כנסת מעוררת תגובות, וכשם שהיא עשויה לייצר שיח חיובי, לעתים היא גם מלבה יצרים". הוא קרא לח"כים לאחריות ציבורית, דוגמה אישית, בחירת הביטויים ומיתון ההתלהמות.

כאן עבר אדלשטיין לתקוף את חזן, הרשימה המשותפת ואת ארגוני השמאל המדברים נגד ישראל בעולם: "אחריות ציבורית היא גם התנערות ללא סייג מאיש ציבור, המוזיל בהתנהגותו או באופיו את רמתה ואת דימויה של הכנסת, ובכך הופך אותה ואת כבודה למרמס. אחריות היא גם התנערות מכל גילוי של אלימות, הסתה או מעשה חסר אחריות, שעלול להוביל לכל אלה. זו, למשל, גם הבעת או אי הבעת סולידריות עם אבל לאומי על לכתו של מנהיג חשוב.

"אחריות ציבורית ואזרחית משמעותה גם הימנעות מהכפשת ישראל ברחבי העולם. כמדינה המאוימת ללא הרף, תחת נסיבות סבוכות ובתנאים יחודיים, נוהגת ישראל באמות מידה מוסריות קפדניות. להבאיש את ריחה במוסדות בינלאומיים, על ידי אזרחיה וארגוניה שלה- הוא מעשה שלא יעשה.

אדלשטיין חתם באומרו: "אני קורא מכאן ביום הזה לכולנו: בואו ניקח אחריות! נרתם למאמץ ולמשימה זו, הקריטית כל-כך לעתידנו, לפתיחת דף חדש של שיח ראוי, מכבד ומכובד".

השארת תגובה