גנץ: "גורמי שב"כ חצו כל נורמה מוסרית ואתית"

ביקורתו החריפה של הרמטכ"ל במכתבו לנתניהו, חושפת התנהלות עגומה שבה זרוע ביטחונית אחת מאדירה שמה על חשבון רעותה ■ בתכנית תקשורתית טען השב"כ כי העביר התרעה לצה"ל לפני המבצע האחרון אך המערכת הביטחונית והמדינית התעלמו מכך

ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ במועצה אזורית אשכול. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ במועצה אזורית אשכול. צילום: קובי גדעון, לע"מ

העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר (חמישי) את נוסח המכתב החריף שהעביר הרמטכ"ל בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו תקף את התנהלות השב"כ.

כזכור, נתניהו כינס אתמול את ראשי זרועות הביטחון, בגין צחצוחי החרבות שנשמעו בין הזרועות השונים, אודות התרעה שהייתה או לא הייתה לפני יציאתו של מבצע 'צוק איתן' לדרך. הכינוס הגיע על רקע מכתבו של הרמטכ"ל, שתוכנו נחשף הבוקר כאמור ובו 'כתב האישום' ופרטיו לנוכח התנהלות השב"כ.

"בתכנית 'עובדה' חצו גורמי שב"כ כל נורמה מוסרית ואתית", כותב הרמטכ"ל לראש הממשלה, "זהו ביטוי עמוק לחוסר קולגיאליות בין ארגונית ומהווה מבחינתי חציית קו אדום. בתכנית הוצג מידע באופן מגמתי, שיצר מצג שווא, שלפיו השב"כ הוא ארגון המודיעין הבלעדי לרצועת עזה, שביצע מלאכתו נאמנה בעוד שכל היתר – אמ"ן, צה"ל והדרג המדיני – קפאו על שמריהם",

בהמשך המכתב, הודף הרמטכ"ל את הטענה שנשמעה מפי השב"כ ולפיה, העביר התרעה על מלחמה שאמורה להיפתח בחודש יולי, ואף אחד לא לקח אותה לתשומת ליבו. "אני קובע נחרצות, כי השב"כ לא העביר התרעה ולא התריע על כוונת החמאס למלחמה ביולי, כעניין יזום ומוחלט. מעולם, בשום דיון בראשותי, לא הוצג נושא המלחמה או המערכה האפשרית, וקל וחומר שלא היה כל דיון בתחילת 2014 על אודות מלחמה קרבה, לא בדרג הצבאי ולא בדרג המדיני. שיתוף הפעולה של השב"כ עם תוכנית הטלוויזיה, המאדיר את הארגון תוך הכפשת הדרג המדיני, הוא שבר מוסרי ואתי", מטיח גנץ בעמיתיו למערכת.
הרמטכ"ל לא יכול לשאת את העובדה שהגוף עליו הוא ממונה קרי צה"ל, מואשם כמי שהתעלם מהמידע השב"כי וקורא לחקור את האירוע התקשורתי הלזה:
"צה"ל הואשם כגוף שלא פעל חרף המידע שהועבר על ידי השב"כ, ואני מוצא לנכון להביע בפניכם את מחאתי החריפה על אופן ניהול זה. יש לחקור אירוע תקשורתי זה עד תום. צר לי, לא שיערתי שנגיע למצב הזה, אך עד כאן" מצהיר הרמטכ"ל ומסיים בטון נוקב: "עצם חשיפת השב"כ כארגון ביון, חשיפת מידע שהיה ברשות אנשיו ושיטות הפעולה שנקט היא תקדימית ומסוכנת, ולא ברור על ידי מי אושרה חשיפת שערורייתית זו".

השארת תגובה