ח"כ אייכלר: אין עבודה לבעלי זקנים

אני מאשים: ח"כ אייכלר מאשים את המעסיקים באטימות לב ובחסימת דרכם של החרדים ■ רוצים דוגמה? בבקשה: בעלי זקנים אינם יכולים להצטרף למכבי האש בהעדר מסכות עם מפוחים ■ "כשאנשים מגישים מועמדות לעבודה עם מספר כשר, אינם מקבלים תשובה בכלל"

חה"כ ישראל אייכלר. צילום: הכנסת
חה"כ ישראל אייכלר. צילום: הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

חבר הכנסת ישראל אייכלר, יוצא חוצץ נגד המגמה המתרחבת במשק הישראלי ולפיה מסרבים לקבל עבודה, חרדים בעלי זקן.

"כשמדברים על תעסוקה ומקומות עבודה", פתח אייכלר ,"אני רוצה להביע את מחאתי בשם מאות-אלפי יהודים שחסומה בפניהם הדרך למקומות עבודה, בגלל היותם שומרי תורה ומצוות החרדים לדבר ה'".

כאן המחיש אייכלר דוגמאות למכביר, אודות האפליה החמורה:

"היום קיבלנו דוגמה נוספת מפי השר לביטחון פנים, שבעלי זקנים לא יוכלו לעבוד כמכבי אש, בגלל העדר מסכות מתאימות לבעלי זקנים, מול חומרים רעילים. זה דבר מדהים. במדינות נאורות, יש מסכות מתאימות גם לבעלי בלורית ומדוע שלא יהיה לבעלי זקנים? בודאי שבמדינה יהודית, שיש בה בעלי זקנים ברוך ה', חייב להיות מפוחים מתאימים לבעלי הזקנים. למרות שהיו כאלה שחשבו לפני שבעים שנה, שלא יהיו פאות וזקנים תוך עשר שנים. ברוך ה' יש הרבה כאלה, ולא יעלה על הדעת שלא יוכלו לעבוד במקום עבודה כלשהו בגלל כך. יש בעיה של אטימה ? כשם שמצאו מסכה לבעלי בלורית, ימצאו גם מפוחים לבעלי זקנים.

"האפליה הזאת אינה רק בתעסוקה אלא גם נוגע למלחמה עתידית, שלא תבא. כבר במלחמת המפרץ הראשונה אמרו לבעלי זקנים, שצריכים להתגלח, שמא יבוא איזה טיל סקאד עם ראש נפץ כימי. אבל היו אז מפוחים, לקשישים. המדינה סירבה להכין מפוחים לבעלי זקנים. היה בג"ץ בענין אמר שצריך למצוא את הפתרון, ולא מצאו עד היום הזה.

"לכן, כשמדברים על עבודה, אני מצפה מועדי עובדים שידרשו כי כבאי אש, שרוצה לגדל זקן, שיתאימו לו אטימה מתאימה עם מפוח אטימה, גם כשהוא נכנס למקום מסוכן, ולא להגיד: הם לא יכולים לעבוד כאן.

להלן מתח אייכלר ביקורת גם על תחומים אחרים, שבהם על פניו, לא אמורה להיות שום בעיה טכנית לבעלי זקנים ולמרות זאת, לא מוכנים לקבלם, בגין היותם חרדים:

"יש להדגיש, שגם בשאר מקומות העבודה יש ליהודי בעל זקן בעיה להתקבל, בגלל אטימות הלב של המעסיקים גלוחי הזקן. אם זה בהיי-טק, אם זה במקומות אחרים, ודאי במגזר הציבורי. בכל מקום תעסוקה, יש מחסום לקבלת חרדים לעבודה. ביקשנו, למשל, הצעת חוק ייצוג הולם במיגזר הציבורי, שכמוהו יש לגבי נשים, לגבי אתיופים, לגבי ערבים. רק לחרדים אין ייצוג הולם. פעם אחר פעם, הכנסת לא הסכימה להעביר את החוק הנדרש הזה. פתאום דואגים לחוק להשיב בשלילה או בחיוב לכל מי שהגיש מועמדות לעבודה. כשאנשים מגישים מועמדות לעבודה עם מספר כשר או כתובת חרדית או תמונה חרדית, הוא לא מקבל תשובה בכלל. אולי זאת הצעת חוק טובה. גם תשובה שלילית, עדיפה על אין מענה".

השארת תגובה