בגלל חוב של מיליונים: חשבון הבנק של 'לניאדו' עוקל

רשות המסים עיקלה את חשבון הבנק של ביה"ח לינאדו עקב חוב מצטבר של 40 מיליון ש"ח • הנהלת ביה"ח השתמשה בניכויי המס של העובדים במקום להעביר את הכספים למדינה • בנוסף, ההנהלה התנגדה להתאגדות העובדים בטענה "מנוגד להלכה"

בית החולים לינאדו
בית החולים לינאדו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

משבר כספי חמור בבית החולים לניאדו: רשות המסים עיקלה את חשבון הבנק של בית החולים לניאדו בנתניה, בעקבות חוב מצטבר של 40 מיליון ש"ח. לאחרונה התברר כי בית החולים מייצר בכל שנה גירעון שוטף של כ-50 מיליון שקל, וכי היקף הגירעון המצטברעומד כבר על כ-רבע מיליארד שקל.

לפי דיווח בעיתון הכלכלי 'גלובס', הנהלת בית החולים השתמשה בניכויי המס של עובדיה לצרכים אחרים, בהם התמודדות עם הגירעון המצטבר, במקום להעביר את הכספים למדינה.

שר הבריאות יעקב ליצמן ניסה לפתור את המשבר, וביקש ממנהל רשושת המסים, משה אשר, שיסיר באופן זמני את העיקול, על מנת לאפשר הזרמת כספים מטעם המדינה, מעבר ל-11 מיליון השקלים שהעבירה המדינה בקיץ האחרון. אשר, כך לפי הדיווח, הבהיר כי יסכים להסרת העיקול, בתנאי שבית החולים יעביר את ניכויי המס השוטפים ויקזז את החוב לרשות המסים מהכספים העתידיים שיוזרמו לקופת בית החולים מהמדינה.

בית החולים לנידאו הינו בית חולים ציבורי הנמצא בבעלות עמותה של חסידות צאנז. במערכת הבריאות סבורים כי הגירעון של בית החולים נובע מאי-הלימה מובנית בין ההכנסות לההוצאות. כעת עובדים במשרדי הבריאות והאוצר על תכנית הבראה לבית החולים.

אחת מדרישות האוצר – מנוי חשב מלווה לבית החולים, תוך דרישה שהחשב לא ימודר, כבמקרה בית החולים הדסה עין כרם. לדברי בכיר במערכת לגלובס, "לא צריכה להיות פה שאלה בכלל". הבכיר הוסיף, "בעיניי זו דרישה מובנית מאליה למנות חשב מלווה מטעם המדינה כנגד העברת כספים מקופת משלם המסים".

לבינתיים, קופות החולים חדלו מלשלם לבית החולים ב"שוטף פלוס" ועברו לתשלום במיידי, זאת כדי להקל על בית החולים ולמנוע קריסה שתפגע במבוטחי הקופות באזור השרון.

מי שעוד סובל מהמשבר, הם העובדים. אלה התבשרו במהלך השנה כי לא הופרשו להם מלוא התשלומים לקרנות הפנסיה והשתלמות. בהמשך, הודיעו בבית החולים כי הכספים הועברו, אך ללא הריבית שהצטברה באותה תקופה.

בעקבות כך, כ-530 אחים ואחיות של בית החולים התאגדו, מה שגרר התנגדות תקיפה מצד הנהלת בתי החולים, שטענה כי בית החולים מתנהל על פי ההלכה בלבד, וכי "ההתנגדות מנוגדת להלכה". בעקבות לחץ העובדים ומספר פגישות שהתקיימו בין ראשי הוועד להנהלת בית החולים, הסכימה הנהלת בית החולים להכיר בוועד העובדים.

מלשכת שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר : "משרדי הבריאות והאוצר פועלים במשותף לגיבוש תוכנית סיוע כוללת ומקצועית לבית החולים לניאדו. כידוע, אין יתרות תקצוב של מיטות במערכת הבריאות, ואין לנו הפריבילגיה לתת לבית חולים להיסגר תוך פגיעה קשה בציבור החולים.

"יש להדגיש כי להבדיל ממקרים קודמים שבהם ניתן סיוע במסגרת תוכנית הבראה, במקרה זה לא נמצא כל דופי בהתנהלות בית החולים, והסיבה שבגללה הוא נקלע למצוקה היא בגלל החוסר התקציבי שיש במערכת כולה".

השארת תגובה