הנציגים החרדים נגד 'מחיר למשתכן' ברמת שלמה

הנציגים החרדים פנו לראש מטה הדיור אביגדור יצחקי שיבטל את מכרז 'מחיר למשתכן' ברמת שלמה אחרי שהוא לא פורסם בכלי התקשורת החרדים • הגר"ד כהן: "לפחות שבשכונה חרדית טהורה כמו רמת שלמה, שישווקו לציבור החרדי ולא יסתירו מהציבור הזה את המכרז"

שכונת רמת שלמה בירושלים. צילום: ויקישיתוף
שכונת רמת שלמה בירושלים. צילום: ויקישיתוף

החרדים נגד פרויקט 'מחיר למשתכן' ברמת שלמה: לפי דיווח הבוקר (חמישי) בעיתון 'יתד נאמן', יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני פנה לראש מטה הדיור אביגדור יצחקי ודרש ממנו לבטל את מכרז 'מחיר למשתכן' שפורסם בשכונת רמת שלמה, ולפתוח את המכרז מחדש אחרי פרסום בעיתונות החרדית.

לטענתו של יו"ר ועדת הכספים, המכרז, שאמור לפנות לציבור החרדי, כלל לא פורסם בעיתונות החרדית, כך שהמשך קיומו של המכרז יגרום לפגיעה בצביון השכונה, בשל מחסור בזוגות חרדים שנרשמו למכרז, לעומת זוגות חילונים שנחשפו למכרז ויתכן כי נרשמו אליו.

"מדובר בגזילת כבשת הרש, המכרז 'מחיר למשתכן' הנוכחי הוא היחיד בכל רחבי הארץ בשכונה חרדית, ופונה למגזר החרדי, ואת זה לא פרסמו לציבור החרדי", כתב גפני ליצחקי.

על פי הדיווח בית נאמן, בערב יום הכיפורים שוחח הגר"ד כהן, ראש ישיבת חברון, עם חבר הכנסת משה גפני ועם יו"ר סיעת יהדות התורה בעיריית ירושלים אליעזר ראכבורגר, והורה להם לפעול לביטול המכרז.

"ראשי משרד האוצר והשיכון הצהירו שהם רוצים לשווק אלפי דירות לציבור החרדי. הם טוענים שבערים חילוניות או מעורבות יש קושי לשווק לציבור החרדי, אבל לפחות שבשכונה חרדית טהורה כמו רמת שלמה, שישווקו לציבור החרדי ולא יסתירו מהציבור הזה את המכרז. צריך לדרוש את ביטול המכרז ולוודא שישווקו את הדירות האלה לאברכים", אמר הגר"ד.

"רק לפני מספר שבועות אישר קבינט הדיור הצעה שהגיש שר השיכון לעידוד בניית אלפי יח"ד לציבור החרדי בשנים הקרובות. ההצעה מתבססת על עידוד מתחמי דיור נפרדים לציבור החרדי בערים הוותיקות ועיבוי מתחמים קיימים", הוסיף גפני.

"לא יתכן שכאשר ישנה אפשרות לשווק מאות יחידות דיור שיתנו פתרון מעשי למאות משפחות בציבור החרדי, אפילו לא יגיע לידיעתו. מטה הדיור במשרד האוצר ובמשרד השיכון, המדברים גבוהה גבוהה על רצונם להעניק פתרונות דיור לציבור החרדי וכאשר נקרית הזדמנות כזו, הם אפילו לא מביאים את עובדת המכרז לידיעת הציבור החרדי, שלא לדבר על כך שהיה צריך לפעול שהמכרז יהיה ייעודי לציבור החרדי בלבד וזאת בהתאם לאופי השכונה".

גם חבר הכנסת יעקב אשר, המכהן כיו"ר השדולה המוניציפאלית בכנסת, פועל בנושא.  בשבוע שעבר פנה אשר למנכ"ל משרד השיכון, אשל ארמוני ולרמ"ט הדיור אביגדור יצחקי, בדרישה דומה – לבטל את המכרז ולפרסמו מחדש רק לאחר פרסום ייעודי למגזר החרדי.

מי שעוד פועל בנושא הוא נציג 'אגודת ישראל' בעיריית ירושלים, כך עולה מדיווח בעיתוני 'אגודת ישראל'; המודיע והמבשר. על פי הדיווח, סגן ומ"מ ראש עיריית ירושלים, יוסף דייטש פנה במכתב לשרי האוצר והשיכון בדרישה "להקפיא מיידית את מכרז 'מחיר למשתכן' בשכונת רמת שלמה בירושלים שיפגע באופי השכונה".

דייטש הוסיף, כי "החלטת משרד השיכון לשווק מאות יח"ד בשכונת רמת שלמה, שהינה שכונה חרדית מובהקת, דווקא במסלול של 'מחיר למשתכן' לזכאי סדרה א' (רשימת 60 אלף הנרשמים הראשונים ל'מחיר למשתכן', שרק הם משתתפים בהגרלות כעת. ח.ב.) – מדירה רבים מהזכאים הדתיים והחרדיים מלהתמודד במכרז זה. משרד השיכון אף נמנע מלפרסם במדיה החרדית את עובדת שיווק הדירות בשכונת רמת שלמה".

"כפועל יוצא מכך, אותו ציבור שהודר ע"י משרד השיכון מלהיות חלק מאותם זכאים במסלול של 'מחיר למשתכן' , מודר כעת בשנית, עם הוצאת מכרז זה. מדובר בזוגות צעירים ומחוסרי דיור המתגוררים במקום, ומשוועים למלאי דירות נוסף על הקיים שיאפשר להם לרכוש דירה בשכונת מגוריהם".

"שיטת הביצוע החדשה של מכרזי 'מחיר למשתכן' חותרת תחת היותה של שכונת רמת שלמה שכונה חרדית לכל דבר מזה שנים רבות. בעקבות הנחיות משרד השיכון, הזכאים היחידים שיהיו רשאים לרכוש דירות במכרז הנערך בשכונה בימים אלה, הינם זכאים מהציבור הכללי, שאינם קשורים ולו במעט לאופי השכונה או לעיר אך זכו להיות מוגדרים כזכאים של סדרה א' במסגרת מסלול של 'מחיר למשתכן'. מצב אבסורדי זה פוגע הן בזכאים מהציבור החרדי שנמנע מהם להתמודד על דירה במכרז, והן בזכאים מהציבור הכללי, שבמקום להתגורר באזור המתאים לאופיים, עלולים למצוא את עצמם כמיעוט בתוככי שכונה חרדית וותיקה".

השארת תגובה