התגובות לפיגוע: בימין קוראים לבנות, באופוזיציה תוקפים את רה"מ

במערכת הפוליטית מגיבים לפיגוע הירי בירושלים. נתניהו: "הייתה פעולה מהירה ונחושה". ברקת: "לא ניכנע". סמוטריץ': "רק גדיעת התקווה להישגים תסיים את הטרור הרצחני". חיליק בר: "יש ליזום פעולה מדינית אמיצה"

הפיגוע בירושלים (קרדיט: מדברים תקשורת)
הפיגוע בירושלים (קרדיט: מדברים תקשורת)

פיגוע הירי בירושלים: הפוליטיקאים מיהרו להגיב לפיגוע הירי בירושלים, בו נפגעו 8 בני אדם, ובאופוזיציה ניצלו את ההזדמנות לתקוף את הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע בפתח ישיבת הממשלה: "חווינו בירושלים פיגוע ירי של מחבל רכוב. הוא פגע בכמה אנשים. אנחנו עדיין מבררים את הפרטים והכוחות פועלים בשטח. אני מבקש לשלוח איחולי הצלחה לפצועים – וגם לומר, כפי שזה נראה מהדוחות שאנחנו מקבלים שהיתה כאן פעולה מהירה ונחושה מאוד של שוטרי משטרת ישראל שדלקו אחרי המחבל וחיסלו אותו".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת: "שוב אנו עדים לטרור האכזרי וחסר הרחמים שפוגע באזרחים תמימים ומנסה לשבש את שגרת חיינו ולפגוע בנו. אני מאחל החלמה מהירה לפצועים.

"לא ניכנע ונמשיך לקיים את שגרת חיינו תוך מלחמה חסרת פשרות בטרור ובהסתה הפרועה. אני משבח את כוחות הביטחון שפעלו מיד, יצרו מגע ונטרלו את המחבל ומבקש לחזק אותם בעבודת הקודש שהם עושים במהלך כל השנה ובמיוחד כעת בתקופת החגים. אני מבקש מהציבור לגלות אחדות, עוצמה ונחישות במלחמה כנגד טרור המפגעים הבודדים ולהמשיך בשגרת החיים במהלך חגי תשרי תוך ערנות מקסימלית ואחריות".

השר צחי הנגבי אמר טרם ישיבת הממשלה: "מדובר בפיגוע לא פשוט. אנחנו מתפללים לחיי הפצועים. אנחנו מורגלים באכזריות ובירי ללא אבחנה של מחבלים. במקרה הזה, כפי הנדרש המחבל סיים את כהונתו בעולם החיים. נמשיך כפי שעשינו לאורך כל השנה האחרונה בהצלחה יתירה להדוף את המתקפות ולחזק את הביטחון ככל שהדבר אפשרי".

השר אורי אריאל הגיב: "אני מאחל החלמה מהירה לפצועים. ברכת כהן שישובו הביתה מהר. אנחנו פוגשים שוב את הטרור שלא מחפש תירוצים למה לפגוע ביהודים. הוא עושה את זה בכל מקום שהוא יכול. בכל זמן. גם בעיר הבירה בירושלים. חלק מהתשובה זו הגברת הבנייה והוצאת הספק מלב אויבינו שאי פעם נזוז מירושלים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "יש מה לעשות. להכריע. מדינת ישראל לא יכולה לקבל מציאות של רצח ופיגועים ברחובותיה. האויב צריך להבין שיש מחיר לרצחנות וממשלת ישראל תדע לגבות אותו. אמרתי בעבר ואשוב ואגיד רק גדיעת התקווה להישגים תסיים את הטרור הרצחני, רק הכרעה חד משמעית תפסיק את הטירוף הזה. לידידינו בעולם אני אומר, לא ההתיישבות ביהודה ושומרון היא האויב של השלום, הפלסטינים הם האויב של השלום".

ח״כ ניסן סלומיסנקי יו״ר ועדת החוקה מסר: כל עוד יחשבו הפלשתינים שיש סיכוי שנוותר על ירושלים המזרחית, הם ימשיכו בנסיונות הפיגוע. ממשלת ישראל חייבת להוכיח בשטח שאנחנו נחושים להגביר את הטיפול המוניציפאלי ובעיקר את ההתישבות במזרח ירושלים. זאת בנוסף להפעלת חוק המאבק בטרור שאושר בועדה בראשותי לאחרונה ונותן לכוחות הבטחון אמצעים חזקים יותר למיגור הטרור,הכולל את ארגוני המעטפת – " ארגוני צדקה" המסייעים לטרור.

ח״כ מוטי יוגב הגיב: ״הפיגוע הקשה בירושלים מחייב שלוש תגובות ובכולן נמשיך לפעול: 1. ביטחונית- העמקת המודיעין והפעילות המבצעית וההרתעתית בירושלים, בדגש על מחנה הפליטים שועפט, אליו צריך להכניס את צה״ל ולבצע בו ביעור החמאס. 2. התיישבותית- כל פיגוע ונפגעים, מחייב תשובה ציונית של חיזוק ההתיישבות היהודית ואישור תכניות בניה בירושלים רבתי ובכל יהודה ושומרון. 3. תודעתית-הגברת וריכוז מאמצי ההסברה הלאומיים והבין לאומיים, בדבר שייכותם של ירושלים ויהודה ושומרון לעם ישראל החפץ חיים, לא לטרוריסטים מחוללי מוות. בצער עם משפחות הנפגעים ורפואה שלמה לפצועים. שום טרור לא יעצור את עם ישראל חי".

 

ח"כ חיליק בר מסר: "ראשית שולח תפילותיי להחלמה לפצועים בפיגוע הרצחני. על צה״ל וכוחות הביטחון להגיב בחומרה וללא פשרות אל מול הפיגוע הרצחני.  על הפלשתינים להבין כי דרך הטרור הנפשע לא תוביל אותם למטרתם אלא תרחיק אותם ממנה שנות אור.  על ממשלת ישראל להפנים כי לצד מלחמה נחרצת וחסרת פשרות בטרור, יש ליזום פעולה מדינית אמיצה. על ממשלת ישראל להבין כי לא ניתן ״לנהל את הסכסוך" לנצח, וכי יש לחתור באומץ לפתרונו. גם אם זה לא פשוט, פעולת ״ניהול הסכסוך״ כמדיניות ניצחית של הממשלה הביאה לפגיעה בהרתעה הישראלית אל מול ארגוני הטרור המאורגן וטרור הבודדים. הבוקר הקשה זה מצביע פעם נוספת שאנו נמצאים כבר בעיצומה של אינתיפאדה שלישית, גם אם ממשלת ישראל מסתירה זאת בטרמינולוגיה אחרת".

ח"כ בר-לב תקף גם הוא את הממשלה ונתניהו: "בראש מדינת ישראל עומד האיש שלא יודע לקבל החלטות, ועל ההשתהות הזו משלמים אזרחי ישראל בחייהם. האם שווה לראש הממשלה לספק את גחמותיהם של חברי הבית היהודי תמורת צרורות של מחבלים בתוך עיר הבירה שלנו? אם האין-אידיאולוגיה המצפונית של נתניהו לא מאפשרת לו לקבל החלטה מדינית, שיקבל לפחות החלטה בטחונית – שישלים את בניית הגדר סביב יהודה ושומרון כפי שהצעתי בהצעת חוק הגדר שהגשתי. ממשלה שלא תתמוך בחוק היא ממשלה שמפקירה את דמם של אזרחי ישראל".

השארת תגובה