כשפרס סיפר על הידידות עם מרן ועל יהדות ספרד

בהופעתו הפומבית האחרונה של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, נכח גם נשיא המדינה דאז שמעון פרס שבמשאו סיפר על הידידות בינו למרן זצ"ל • "הידידות בינינו נמשכת שנים רבות, הוקרתי אליך כמנהיג, כאישיות מקרבת, שוחרת שלום בפנים ובחוץ"

פרס-מרן-הגרע-הראשלצ-צילום-יעקב-כהן-2
פרס-מרן-הגרע-הראשלצ-צילום-יעקב-כהן-2
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הנשיא התשיעי שמעון פרס סיפר על הידידות ששררה בינו לבין מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, זה היה במפגש אחד לפני האחרון ביניהם, כשהמפגש האחרון ארע כשבועיים לאחר מכן, כשמרן היה מאושפז בבית החולים.

פרס פתח את נאומו תוך שהוא פונה אל מרן: "הידידות בינינו נמשכת שנים רבות, הוקרתי אליך כמנהיג, כאישיות מקרבת, שוחרת שלום בפנים ובחוץ משמשת חוויה רוחנית לי ולכל בני עמי".

"הפעם ברצוני לומר מספר מילים על מורשתה של יהדות ספרד, על קצה המזלג. עם אחד אנחנו, אחים בדם בנפש ובגורל גם כאשר אנחנו במקומות אחרים", המשיך פרס בנאומו.

"היהודים באימפריה המזרחית ידעו גירוש ספרד וגם ידעו תור ספרד, גלות ישראל הראשונה היתה לבבל,וחלק גדול מבנינה של תורת ישראל נוצרה בארצות המזרח, נזכיר את התלמוד הבבלי, ספרי הי"ד החזקה של הרמב"ם, השולחן הערוך של מרן יוסף קארו ועוד ועוד, עד ליצירה של אביו הדגול של הראשון לציון ידידי ורבי הרב עובדיה יוסף, המשרה על עמו תורה ורוח טובה. את זה נזכור לנצח".

"תור הזהב התאפיין בהתפתחות גדולה של האומנות החופשית, פילוסופיה, דקדוק, אלגברה, גאומטריה, מוסיקה ועוד. היהודים שעברו לחיות בערים, כדי לקיים את מצוות והגית בו יומם ולילה הצטיינו גם ברפואה ובמקצועות נוספים. כל אלו היו אופייניים לעם היהודי באותה תקופה".

"היהדות הספרדית נפשה יצאה לציון ועם הקמת מדינת ישראל שמעה את קול השופר ועלתה לארץ ישראל בתחושה משיחית עמוקה. זו יהדות הבנויה על יראת שמים ועל אהבת אדם. בני ספרד או יהודי אשכנז, נאלצו לנדוד ממקום למקום, הגורל פיזר אותם".

"מורשת הפאר הזו של יהדות עיראק" אמר פרס והמשיך: "השבוע מלאו 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, נחשפנו כולנו לסיפורי הקרבות והגבורה והשכול. בעיתוי הזה מדהים להזכיר את המערכה הגדולה והאמיצה של הראשון לציון דאז, הרב עובדיה יוסף, להתיר את העגונות שבעליהן נספו במערכה. מאבק זה שדרש בירור וליבון של נושאים בהלכה, איתור וחיפוש של רבבות פרטים עלומים, במטרה להביא להתרת הנישואין לנשים. עבודת נמלים זו הדירה שינה מעיניו של הרב, אבל הרב עובדיה נאבק עד אשר המטרה שעמדה לנגד עיניו הושגה".

הנשיא דאז המשיך בנאומו: "אנו נמצאים היום בין יום הכיפורים לחג הסוכות. אין לשום עם ואומה בעולם חג הדומה ליום הכיפורים. יום שבו כולנו, ללא הבדל מגזר או חברה, מתחברים לחשבון נפש פנימי ולאומי, תשובה וסליחה, לא מצאתי בשום מקום בעולם יומיים כאלו של שקט, של דומית קודש, היורדת על כל הישוב. תפילת יום הכיפורים בנויה מגעגועים לשלום. גם חג הסוכות הוא חג מיוחד במינו ומוצא את כולנו באותה הסוכה, באותו בית עראי שאינו מפריד בין ימין ושמאל בין עשיר לעני".

לסיום אמר אז פרס: "היום יום הולדת שלו. לא אגיד בן כמה הוא, אבל אגיד שאני ב-3 שנים צעיר ממנו. אני מאחל לו אריכות ימים, עלינו לחדש את הישן ולקדש את החדש. כבוד הרבנים, שנה טובה ומבורכת".

השארת תגובה