מנקים את הגוף ואת הנשמה בערב ראש השנה

תנחשו מה אמא למשפחה ברוכת ילדים מארגנת לעצמה שבוע לפני החג? ♦ טוב, לא אשאיר את כולכן במתח שכן לעולם לא תנחשו ♦ חלקכן תרמנה גבה זה בטוח וחלקכן תמחאנה לי כף ♦ וכבר תבינו למה

מצפה אלומות
מצפה אלומות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

 

לפני מספר שנים ביקרתי במצפה אלומות כשרציתי להיגמל מקפה…וגם הרגשתי שנתקעתי במשקל

ארזתי תיק, וחברה ויצאנו….

החששות ליוו אותי לאורך כל הדרך. אולי עשיתי טעות? מה נפל עלי ביום בהיר? איך אמא עוזבת חבורה של קטנטנים  ויוצאת לחוות בריאות? אני אוכל רק עשבים? נבטים? רציתי לעשות פרסה ולפנות לאחור, אבל לא אני הייתי הנהגת…

על תיאורי הנוף המרהיבים של הצפון שלנו אדלג.. קיבלנו סוויטה שצופה לכנרת המדהימה ומיהרנו להתאקלם.

"נראה לך שנרעב?" שאלתי אותה ולא ידעתי להצטער, האם טעיתי כשלא החבאתי מראש בתיק שלי אוכל למקרה הצורך…

באותו יום עברתי את אחת החוויות הכי מטורפות שלי.

נכנסנו אל חדר האוכל, קבוצה גדולה של אנשים מבוגרים ורעבים. בצלחת האישית של כל אחד נחו שני כדורי פלאפל, על מצע חומוס. איזו בריאות, הצחקתם את הפלאפל. מדובר היה בכדורי קישואים על חומוס שבסיסו גם הוא קישואים. לצד הכדורים נחו קרקרים עשויים פשתן והר גבינה שמקורה בשקדים.

בשולחן בר גדול קרצו לנו קערות ענק צבעוניות בשלל ירקות, לצידן רטבים על בסיס צמחי בלבד, רוטב גזר, רוטב שום ועוד.

ואז זה התחיל.

נשאבנו אל סדר יום מרתק. מהליכה יומית בשעת זריחה דרך צ'יקונג וכלה בשיאצו וביוגה. והכל תחת כיפת שמיים בהירה וצבע ירוק שמקורו בצמחיה ששולט בכל מקום אפשרי.

פגשתי שם את ציפי (שם בדוי), אישה צעירה יחסית שחלתה בסוכרת ולראשונה בחייה לאחר יומיים הפסיקה את האינסולין. פגשתי גם את הזוג המתוק שהחליט שאורח החיים שלהם לא בריא והם רוצים ללמוד איך אפשר אחרת ועוד זוג שבטעות הגיע לכאן. הם טיילו בצפון וחיפשו מלון, הציצו ונפגעו.

תוך יום הפכנו לקבוצה מגובשת. אנשים שלא הכירו זה את זה הפכו לחברים הטובים ביותר בתוך יומיים.

יחד אכלנו ירקות מחופשים לשלל מאכלים ואחר כך ניזונו רק על מיצי פירות.

כשהגיע היום השלישי, התחלתי לסבול מכאבי ראש איומים, שמקורם בגמילה מקפה. זה היה נורא ורק מי שנגמל יבין אותי. כמעט והתייאשתי, אבל כולם חיזקו אותי ונאווה, תושבת חוזרת, עובדת במשטרה שמגיעה לכאן פעם בשנה לתחזוק, הסבירה לי שאוטוטו זה יעבור. גם היא היתה בסרט בוץ הזה. מישהי אחרת הציעה לי טיפול סיני על חשבונה.

הייתי חייבת לשתות משהו. על השולחן באולם הראשי ניצבו במשך כל שעות היום כל סוגי התה וממתיקים מן הטבע. שתיתי כוס ועוד כוס ועוד אחת ולאחר 24 שעות כאבי הראש הנוראיים נרגעו ולראשונה הרגשתי תחושת ניצחון.

מרתק היה לפגוש את אנדריאנה השפית עם המבטא הארגנטינאי שהסבירה לנו כיצד להכין כל בוקר משקה בריאות ואיך אפשר לשלב בריאות וחיים.

ואני שלאחרונה נעשיתי קופצנית ואיני מסוגלת לשבת בהרצאות יותר מעשר דקות רצופות, מצאתי את עצמי יושבת במשך היום ומאזינה ולומדת להכיר את הגוף שלי מבפנים ולעומק.

אין טלפון נייד, ואין מחשב, ואין טרדות מטורפות. שוכחים שיש עולם דוהר שם בחוץ. הכל נאלם מול השלווה וההקשבה לקול הפנימי שלנו ולהתרחשות והנעשה בתוך גופנו פנימה.

ביום האחרון, לאחר שכולם היו מגובשים ורזים יותר ובריאים יותר (תאכלו במשך שבוע רק ירקות, מזון ללא בשר, עוף או מוצרי חלב, שלא לדבר על התנזרות מפחמימות לשבוע ושתיית מים או תה צמחים, וגם אתם תרגישו רזים ובריאים), כולם היו גם חוששים יותר. איך נעשה את זה? איך יוצאים לחיים האמיתיים?

"נכון, פה אני יכולה לוותר על אינסולין, אבל מי יכין לי את הארוחות האלה בבית? אני חוזרת לעבודה ולא תהיה לי תמיכה כמו כאן", תהתה ציפי.

ג'רי, בעל המקום, שהאהבה לפרויקט שלו נוצצת מעיניו, נתן לנו את אחת ההרצאות הכי מאלפות. גם הוא בעצמו נוסע שלוש פעמים בשנה לחוץ לארץ לחוות בריאות ועורך 'צום מיצים'. הוא מבין אותנו ולכן עודד: "גם אם תיקחו איתכם הביתה עשרה אחוז ממה שלמדתם כאן, כבר חוללתם שינוי בריאותי בחייכם". כמה שהוא צדק.

אני אז גם כתבתי את כל המונולוג שקראתם עכשיו, בבית עליתי על המשקל וגיליתי שהשלתי ממשקלי ארבעה קילוגרמים. אז נכון ש חזרתי לאכול עוף וגם מוצרי חלב, אבל למדתי הרבה. למדתי שלא לערבב ולא לאכול בשר עם פחמימות, למדתי להכין יותר סלטים ירוקים גם לילדים, להנביט נבטים יחד עם הילדים, להשרות את הקטניות שלושה ימים לפני שאני מבשלת אותם ועוד ועוד.

והנה חלפו מספר שנים, הקטנטנים גדלו, ומול דמעות תנין של קרובת משפחה על משקלה העודף לא יכולתי לעמוד שאננה, וככה אני מוצאת את עצמי שבוע לפני ראש השנה על הכביש בואכה מצפה אלומות.

חלמתי לבוא לכאן אחרי החגים, אבל וואו גיליתי שאפשר להגיע לפני החגים.

הזדמנות לנקות את הגוף וגם את הנפש, הזדמנות לעצור מול הכנרת ולחשוב, ולחשב.

נכון יש לי טונות של עבודה, ולכן יש לי את המחשב נייד וגם קו טלפון

אז הנה הגעתי, אני כבר רואה את הכינרת וגם מרגישה את שק המצפון על הגב.

"מסכנים הילדים…"

ואיך השארתי אותם לשבוע?"

ואיך מכינים חג בשלט רחוק?

אבל היי, הזדמנות מדהימה לחזור רזה יותר, גם בגוף ואמרנו גם בנפש נכון?

המשך יבוא…

השארת תגובה