צפו: 'זיץ' אלול מרגש עם שמואל גרייינמן

כחמש מאות חרדים עובדים, הלומדים ברשת הכוללים 'אחוות תורה' בראשות הגר"ד לייבל, התכנסו למעמד ייחודי מרגש • על החלק האומנותי הופקד אמן הרגש שמואל גריינמן, שסחף ב'זיץ' קרליבך ייחודי

הכינוס התורני של חרדים עובדים: כחמש חרדים עובדים, הלומדים במשך חלק מהיום ברשת הכוללים 'אחוות תורה', התכנסו לאירוע שנתי מרגש, שנערך בבני ברק, בהשתתפות רבנים ואישי ציבור.

מדובר כבר בתופעה של ממש בציבור החרדי: מאות רבות של חרדים העובדים לפרנסתם, מתגבשים במסגרת כוללי 'אחוות תורה' המיועדים לאנשים עובדים, ומגיעים ללמוד מדי יום, עם חברותא בעיון.

המהפך הזה, נזקף לזכות הרה"ג ר' דוד לייבל, שהקים את רשת כוללים 'אחוות תורה', המיועדת לתת מסגרת לימודית ישיבתית עיונית, גם לאלו שעזבו את הכולל ויצאו לעבוד. "הבעיה", מסבירים בארגון, "היא לפעמים דווקא אצל בני תורה שישבו שנים בכולל ולמדו, אלו – צריכים לימוד עיוני, ובגלל היעדר מסגרת, לעיתים הם מתרחקים לתקופות ארוכות מהלימוד".

"בית של תורה"
מאות המשתתפים בכנס שנערך ב"אחוזת ווגשל", הלומדים וראשי הכוללים, הגיעו משלושים סניפי הכולל שנפתחו עד כה, בכל רחבי הארץ. הם מילאו את האולם והוכיחו שלאנשים עובדים יש חיבור מלא לתורה.

בין המשתתפים היו גם שורת רבנים, הקשורים לארגון: הגאון ר' בונים שרייבר, גאב"ד אשדוד; הגאון ר' מנחם מנדל שפרן אב״ד הישר והטוב בי-ם וראש הישיבה הכלל חסידית נועם התורה; הגאון ר' מנחם מנדל פקשר רב קהילת ׳צמח צדיק׳ ויז׳ניץ אלעד; הגאון ר' שלמה זר רב קהילת נזר אהרון בבית וגן, הגאון ר' מאיר פייבלזון ראש ישיבת פתחי עולם, הרה"ג ר' אברהם ישעיהו טורצין מראשי כולל ר' עקיבא איגר; הרה"ג ר' משה בינדר ראש הכולל באלעד ומראשי הארגון, ורבנים רבים נוספים.

בנוסף, כיבדו את המעמד בנוכחותם גם אישי ציבור רבים, בהם יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים חה"כ הרב משה גפני – שגם נשא דברים נלהבים, וכן ראש עיריית בני ברק הרב חנוך זייברט.

 

מכתב הגר"ח קנייבסקי
חלק מרגש ומשמעותי באירוע היה מכתבו יוצא הדופן של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, שנכתב במיוחד לכבוד המעמד והוקרא בפני המשתתפים:

"לנאספים ובאים במסגרת ארגון החשוב 'אחוות תורה' בימי הרחמים והסליחות, לקבל עול תורה לקראת הימים הנוראים. העושים מלאכתם עראי ותורתם קבע ועמלים בתורה בעיון, ומאספים להתחזק בזה, יעמוד להם ליום הדין, ויתקיים בהם ובאו כל ברכות האלה והשיגוך".

"בית של תורה"
המשא המרכזי באירוע, היו דבריו של מחולל הארגון והמהפכה, ראש כוללי 'ר' עקיבא איגר' ומייסד 'אחוות תורה' הרה"ג ר' דוד לייבל: "ישנם אלפי יהודים חרדים שנמצאים בעבודה ובאקדמיה, הם נאלצו לעזוב את הכולל, אבל זה לא אומר שהם צריכים לעזוב גם את הלימוד. עד עכשיו אף אחד לא דאג להם. חייבים לתת להם מסגרת. אין פה שום עניין של כסף, אנחנו לא נותנים ולא אוספים. רק רוצים שתבואו ללמוד.

"יש בעם ישראל כהנים ולווים. אברכי הכוללים שיושבים ולומדים יום שלם הם כמו הכהנים. האנשים העובדים ולומדים הם כמו הישראל. האם ישראל הם דיעבד?! אתם רבותי לכתחילה.

"כל האנשים פה, ועוד הרבה שיצטרפו בהמשך, הם אנשים איכותיים, שרוצים ללמוד בעיון, בשטייגען. מתגעגעים לטעם המתוק של הגמרא, משתוקקים לחברותא, אבל פשוט לא הייתה להם מסגרת מתאימה".

אנחנו פה היום בכינוס של חמש מאות לומדים. אבל אני מבטיח לכם – בעוד עשר שנים אנחנו נערוך את הכינוס ביד אליהו, עם עשרת אלפים לומדים בעיון בכוללים", הבטיח הגר"ד לייבל לנוכחים.

גפני: "גם אני חרדי עובד"
יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים, חה"כ הרב משה גפני שהשתתף באירוע, נשא דברים יוצאי דופן, בהם הביע את התרגשותו מהמעמד יוצא הדופן: "יש כאלו לומדים, ויש כאלו שיצאו לעבוד. היו שחשבו כי יעבדו כל היום, ואת החלק התורני שלהם יעשו בתרומות לישיבות. אתם ההוכחה שאין פטור מלימוד תורה. גם מי שעובד יכול לשבת וללמוד בעיון".

גפני גם הוסיף: "אתם כמו היהודים של פעם, כמו היהודים שהחזיקו בזמנו את הקהילות היהודיות, אבל גם היו אנשי ספר, ישבו ללמוד וידעו ללמוד. אני רוצה לומר לכם: גם אני חרדי עובד, אני רוצה להצטרף אליכם, רוצה להיות חלק מאחוות תורה".

זיץ קרליבך לאלול
את המעמד הנחה הרה"ג ר' משה בינדר מראשי הארגון וראש הכולל באלעד. על החלק המוזיקאלי של הערב הופקדו האמרגן ישראל לובין, והזמר אלי הרצליך, כאשר בסוף הערב, נהנו המשתתפים מ'זיץ' אלול מיוחד, בסגנון קרליבך, עם אמן הרגש ר' שמואל גריינמן. שסחף את הנוכחים אל תוך הלילה.

ארגון 'אחוות תורה'
ארגון 'אחוות תורה', שם לו למטרה להביא גם את האנשים העובדים אל בין כתלי בית המדרש. הארגון, פועל כבר כעת בשלושים נקודות בריכוזים החרדים ברחבי הארץ, באמצעות מסגרות לימוד לאנשים עובדים בסגנון כולל, עם ראש כולל, לימוד מסכת משותפת, וסיוע בקביעת חברותות. המוטו של הארגון הוא להחזיר את הלימוד באמצעות יצירת מסגרות הדומות להווי הישיבתי ולכולל.
הרישום נעשה באופן פשוט באמצעות מוקד טלפוני (טל: 072-3714414) הנותן מענה בהתאם לאזור המגורים.

יש לציין, כי מלבד ארגון 'אחוות תורה' שהקים הגר"ד לייבל, הוא גם עומד בראשות מספר כוללים לאברכים הלומדים יום שלם באופן מלא – רשת הכוללים "ר' עקיבא איגר', בהם לומדים כמאתיים אברכים, המפוזרים בכמה בתי מדרשות בכל רחבי הארץ – בני ברק, ירושלים, אלעד, מודיעין עילית, חדרה ועד לשטרסבורג שבצרפת, כאשר בשנים האחרונות החליט הגר"ד לייבל ליטול יוזמה ולפתוח מסגרות לימודיות גם לציבור העובד.

קרדיט:
צילומי סטילס ווידאו: מני וקשטוק ויוסי רוזנבוים.

תגובה אחת
  1. לא עולה הזיץ

השארת תגובה