התגובות לנאום נתניהו: מגימיק ועד ברכות

התגובות במחנה הציוני לקריאת נתניהו לאבו מאזן לבוא לנאום בכנסת חלוקות, מ"גדול הגימקים" ועד לקריאות ליו"ר הרשות לעשות מעשה סאדאת • חבר הכנסת מוטי יוגב על נאום אבו מאזן, "לעצור את אבו מאזן ולהכניסו לכלא"

צילום: קובי גדעון לע"מ
צילום: קובי גדעון לע"מ

נאומו של ראש הממשלה וקריאתו ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לנאום בכנסת עוררה סערה בקרב חברי הכנסת. מרב התגובות הגיעו מהאופוזיציה, שם רוב חברי הכנסת סירבו להאמין לנתניהו.

״מדובר ביום עצוב וחסר תקווה. שני המנהיגים לא עשו דבר כדי להוריד את להבות השנאה ולא ניצלו את נאומיהם על-מנת להרחיק את האיבה בין העמים״, הגיב חבר הכנסת עמיר פרץ לנאומים של נתניהו ואבו מאזן.

״טעה עבאס בנאומו כשהתנגד להחלטות היסטוריות דוגמת החלטת בלפור, כי גם העם הפלסטיני זקוק להחלטה היסטורית. נתניהו טעה – כי מנהיג הוא לא מי שרק מנתח את האיומים והסכנות, אלא אחד שפועל לשנות את המציאות. במקום להביא בשורת שלום, עשה נתניהו הכל כדי לשרוד את הנאום בעצרת בשלום״.

״בפאסיביות שלו לאורך שמונה שנות נאומים בניו-יורק, יוצר נתניהו מציאות דו-לאומית עם חיכוך מתמשך ובלתי-נגמר בין שתי אוכלוסיות עוינות וסיכוי הולך ונמוג להסדר״.

חברו למפלגה של פרץ, חבר הכנסת עמר בר-לב תקף: "בעוד ראש הממשלה מופיע הופעה זחוחה באו"ם ומשרטט את ישראל כמעצמה בינלאומית בעלת קשרים חובקי עולם, אזרחי ישראל ממשיכים לסבול מטרור ברחובות, מהיעדר תקווה, מהיעדר חזון מדיני וממנהיגות חלשה ומפוחדת שמובילה אותנו למדינה דו-לאומית. ראש הממשלה מציין כי 'תקווה חזקה מפחד' ומשבח את פועלו של הנשיא לשעבר פרס בעוד הוא פועל בדרך הפוכה לחלוטין ובוחר לנקוט בגישה לעומתית וקורבנית כלפי העולם. זו אינה דרכה של הציונות".

גם רוב חברי הכנסת הערבים לא התרשמו מנאומו. כך למשל חבר הכנסת אחמד טיבי הגיב:  "כמו תמיד, לדבר הוא יודע.  אכן עסקינן בשחקן תיאטרון מבוזבז – וגם הקהילה הבינ״ל מבינה זאת היטב.  מהודו ועד כוש, אין מנהיג רציני אחד שמאמין למילה שלו.  המבטא המלוטש של נתניהו לא מצליח להסתיר את העובדה כי הוא מנהיג מדינה שמקיימת את הכיבוש הארוך ביותר בהיסטוריה המודרנית".

גם ח״כ ג׳מאל זחאלקה, חברו של טיבי לרשימה המשותפת, תקף את נתניהו. ״נאום נתניהו באו״ם הוא שפל חדש של צביעות ותירוצים למניעת שלום צודק. הוא דיבר על ילדים ודמוקרטיה ושלום, ועמד על במת האו״ם בזמן שחמש מאות ילדים שהוא אחראי להריגתם במבצע צור איתן קבורים מתחת לאדמה. דברי נתניהו הם מתכון להמשך שפיכות הדמים ומוכיחים עד כמה נתניהו מסוכן ואויב של השלום".

"שקרים בשידור ישיר, ודברור לא מוצלח, ונראה נתניהו כמו הגיבור שמחפש את השלום בכל דרך, והוא עצמו המכשול הראשון והאחרון לתהליך השלום", הגיב ח״כ טלב אבו עראר. הוא הוסיף כי, "אנחנו הראשונים שמכירים את נתניהו, ואת שקיפת עולמו הגזענית, מהנוהרים! ועד החוקים הרבים הגזעניים, ועד אישורו לכניסת יהודים למסגד אלאקצא. שקרן שחושב שהוא יכול להמשיך במסע השקרים שלו עד אין סוף, זה אדם שלא חיי את המציאות״.

עם זאת, היו מספר חברי כנסת שעודד את נתניהו. כך למשל, חבר הכנסת חיליק בר, מזכ"ל העבודה שהגיב: "אני מברך את ראש הממשלה שחזר על התחייבותו לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים בהסכם המבוסס על שתי מדינות.

אני מצטרף לקריאתו של נתניהו לראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להגיע לירושלים ולכנסת ומאמין שזו יכולה להיות ההזדמנות לעצור את גל הטרור ולחזור אל שולחן המשא ומתן. פתרון הסכסוך הפלסטיני, 20 שנים מאז נחתמו הסכמי אוסלו, הוא אינטרס ישראלי ראשון במעלה.

מול יוזמות הימין לסיפוח חלקים מהגדה המערבית הציב נתניהו היום קו אדום גם למחנה הדו לאומי שגורר אותנו אל קץ החזון הציוני. אם נתניהו רציני בכוונתו עליו גם לפעול ולא רק להצהיר. אני מקווה שנתניהו באנגלית הוא אותו הנתניהו בעברית וזו ההזדמנות שלו להוכיח לעולם ובעיקר לישראלים שפיו וליבו שווים״.

גם חבר הכנסת זוהיר בהלול הגיב באורח דומה, ופנה לאבו מאזן "לעשות מעשה סאדאת. הגיע השעה להתרומם מים המלל האין-סופי שנשפך בכינוסים הבינ"ל, ולעשות מעשה. אני קורא לאבו מאזן להגיע לירושלים ולהוכיח לישראלים את כנות כוונותיו לעבר הסדר מדיני בר קיימא בין שני העמים".

חברי הכנסת מימין לא הגיבו עד כה לנאום נתניהו. חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) הגיב לנאומו של אבו מאזן, "לעצור את אבו מאזן ולהכניסו לכלא".

"מתוך האזכרה לאיתם ונעמה הנקין הי"ד, ראשוני חללי "גל הטרור" שהיום מלאו 12 חודש להירצחם, הגיע הזמן לעצור את אבו מאזן ולהכניסו לכלא, על דברי ההסתה שלו שגרמו לגלי טרור ונפגעים רבים. אבו מאזן הוא מהאשמים בגל הרציחות והטרור בשנה האחרונה. דברי ההסתה והשקרים הבוטים שמוציא אבו מאזן מפיו, יחד עם העצמת השהידים ותשלום למשפחות רוצחים הזינו את הטרור. אבו מאזן והרשות הפלסטינית הם מנוע לטרור ולא פרטנר לשלום".

 

 

השארת תגובה