בגלל המחיר: לא מתפנים לביה"ח בחשש להתקף לב

חוסר מודעות והמחיר היקר הם החסמים העיקריים להזמנת אמבולנס במקרה של חשש להתקף לב: רק 15% מהציבור יזמין אמבולנס במקרה של כאבים בחזה המלווים בתחושה כללית רעה • יותר ממחצית מבין אלה שלא יזמינו אמבולנס חושבים שאין צורך להיכנס לפאניקה, כ- 25% מהם טוענים שזה יקר מדי

ניידת טיפול נמרץ של מד"א - צילום מושיקו
ניידת טיפול נמרץ של מד"א - צילום מושיקו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מסתבר שתסמינים ברורים העשויים להעיד על התקף לב, לא ממש מלחיצים את הציבור הישראלי, שלא ממהר להתפנות לבית חולים באמצעות אמבולנס, גם בשל העלות הגבוהה. כך עולה מסקר שערך המרכז לבריאות לב האישה בהדסה באמצעות חברת "מדגם" בקרב 500 נשאלים דוברי עבריתמעל גיל 18.

על פי הסקר, רק %15 מהציבור יזמינו אמבולנס למיון במקרה של כאבים בחזה המלווים בתחושה כללית רעה, כאשר החסמים העיקרים על פי המרואיינים, שציינו שלא יזמינו אמבולנס, הם בעיקר חוסר מודעות לסכנה וההוצאה היקרה שכרוכה בהזמנת אמבולנס. יותר ממחצית מהנשאלים שציינו שלא יזמינו אמבולנס חושבים שאין צורך להיכנס לפאניקה, כ- 25% חושבים שזה יקר מדי להזמין אמבולנס,וכ- 10% חושבים שהסבירות לכך שהכאבים מצביעים על משהו לבבי היא נמוכה.

עוד עולה מהסקר, שבכל הקשור לייעוץ וסיוע בפינוי לבית החוליםל, סומך הציבור הישראלי בעיקר עלהאנשים הקרובים ביותר, למרות הסכנה בכך במקרה התקף לב. כשליש מהנשאלים (% 32) יבקשומקרוב משפחה שיסיע אותו למיון אך הנתון המפתיע הוא שכמעט רבע מהציבור (23%) יבחרלהתייעץ מה לעשות עם בן משפחה או חבר. במקרה זה הנתון בקרב נשים גבוה ב-10 אחוזים מאשר גברים.

מנהלת המרכז לבריאות לב האישה בהדסה, ד"ר דנה צפת: "הנתונים שעולים מהסקר מעידים על הפער הקיים בישראל בכל הקשור להחדרת המודעות בקרב הציבור לתסמינים של התקפי לב ולנגישות הטיפול המהיר. גורמי הממשל בראשות משרד הבריאות חייבים לפעול להעלאת המודעות לסימפטומים של מחלות לב וכלי דם – ולהכניס את התשלום לאמבולנס ולמיון לכל מי שחווה אתה סימנים של התקף לב או שבץ מוחי. כך נוריד את התמותה ממחלות לב וכלי דם- גורם תמות המספר 1 בקרב נשים וגברים.

השארת תגובה