המתיחות בכפר כנא; המשטרה מעלה כוננות

אם לא די במתיחות הביטחונית בירושלים, הגיע אירוע חיסול המחבל בכפר כנא על ידי המשטרה, שמאיים להצית אש גם בגזרה הצפונית ■ המפכ"ל: "ההתקפות חסרות בסיס ואחריות כלפי משטרת ישראל" ■ בתום הערכת מצב הוחלט על העלאת הכוננות ברחבי הארץ

הצעיר שחוסל במהלך פיזור הפרות הסדר בכפר כנא
הצעיר שחוסל במהלך פיזור הפרות הסדר בכפר כנא
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעקבות הרוחות הסוערות בכפר כנא בגין חיסולו של חיר חמדאן, המשטרה מעלה כוננות בהתאם להוראת מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, שהנחה את המשטרה להגביר את הכוננות בכל רחבי הארץ. בעת קיום הערכת מצב של סגל הפיקוד הבכיר במשטרה, הוחלט להעלות את רמת הכוננות לפעילות מיוחדת ברמה ג'.יש לציין, כי לא היה רמה כזו, מאז מבצע 'צוק איתן'.

דנינו התייחס לאירוע הירי בכפר כנא, בו נורה למוות בידי שוטר, חמדאן בן ה- 22 מהכפר במהלך ניסיון לפזר הפרות סדר. חמדאן ניסה לדקור שוטרים שהגיעו לעצור אדם אחר בכפר וכאשר חשו חשש לחייהם, ירו בו בפלג גופו העליון, הוא פונה לבית החולים שם מת מפצעיו.

"ראיתי במהלך היום את ההתקפות חסרות הבסיס והאחריות כלפי שוטרים, ואני אומר כאן באופן שאינו משתמע לשתי פנים – פיקוד המשטרה בראשותי נותן גיבוי מלא לשוטרים", הצהיר המפכ"ל.

חרף הגיבוי המוחלט, המפכ"ל הורה לשוטרים לשתף פעולה באופן מלא עם המחלקה לחקירות שוטרים, שכנראה תבדוק את נסיבות האירוע והוסיף, כי הוא מתכוון להמתין לתוצאות החקירה על מנת לקבל החלטות פיקודיות ומעשיות וכי אף ביקש מראש מחלקת מח"ש לתת לחקירה זו עדיפות עליונה.

"אני רוצה להבהיר בצורה ברורה וחד משמעית – אין מדיניות הפעלה מבצעית שונה למגזר זה או אחר", הבהיר דנינו והטעים, "האכיפה הייתה ותישאר שוויונית, מקצועית והוגנת". דנינו ציין, כי המשטרה פועלת בשיתוף ובהידברות עם גורמי ההנהגה במגזרים השונים בניסיון להרגיע את הרוחות, לאחר שהוכרזה שביתה על ידי ראשי הכפר, שעלולה להתרחב למהומות.

גם ראש הממשלה וחבריה, הביעו תמיכה מוצהרת בפעילות המשטרה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לאירוע והדגיש: "ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל. מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה. אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל".

שר החוץ אביגדור ליברמן פרסם בעמוד הפייסבוק שלו הודעת תמיכה בה גיבה את השוטרים ושיבח אותם על פעולתם המהירה והבלתי מתפשרת. "אני מגבה את אמירתו של השר אהרונוביץ', על כך שמחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג ומחזק את משטרת ישראל שפועלת ברוח זו של אפס סובלנות לטרור".

גם שר הכלכלה נפתלי בנט הגיב לאירוע והגדיר את הצעיר שנורה כ"מחבל ערבי אחוז טירוף". לדבריו, תגובת השוטרים הייתה כמצופה מהם במקרים כאלו. "אם לא נעניק להם גיבוי, אנו עלולים לראות עוד ישראלים נרצחים באמצעות סכינים, זיקוקים ודריסות מכוניות".

ובינתיים המהומות מתפשטות לכל רחבי הארץ, בעיקר באזור וואדי-ערה ובמזרח ירושלים. הלילה (מוצ"ש) נרשמו עשרות מקרים של הפרות סדר, זריקת אבנים ובקבוקי תבערה, כאשר בחלקם נפצעו קל מספר אנשים. כמו כן, נזק ארע לרכבת הקלה בירושלים בעקבות זריקת אבנים. כמו כן, התקיימה הפגנה של פעילי שמאל בשדרות בן גוריון בחיפה, נגד השוטרים שהיו מעורבים בהריגתו של חמדאן.

כוחות משטרה רבים וכוחות מג"ב נפרסו במקומות המועדים, בעיקר באזור כפר כנא, וואדי ערה במזרח ירושלים ובמקומות נוספים בארץ.

השארת תגובה