בעיכוב רב: תעריף הנסיעה במוניות יוזל משמעותית

אחרי עלייה ניכרת בשנים האחרונות, תעריף הנסיעה במוניות צפוי לרדת בתחילת אוקטובר בשיעור חד של 10.9 אחוזים. וועדת מחירים בין־משרדית המליצה לשרי התחבורה והאוצר על הפחתתו באופן מיידי, כבר לפני חצי שנה

מונית צילום: ויקיפדיה (אילוסטרציה)
מונית צילום: ויקיפדיה (אילוסטרציה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחרי עלייה ניכרת בשנים האחרונות, תעריף הנסיעה במוניות צפוי לרדת בתחילת אוקטובר בשיעור חד של 10.9 אחוזים. למעשה, וועדת מחירים בין־משרדית המליצה לשרי התחבורה והאוצר על הפחתתו באופן מיידי, כבר לפני חצי שנה, אך השינוי נעשה רק עכשיו.

במהלך התקופה שחלפה נמנע שר התחבורה, ישראל כץ, מלחתום על צו המחירים החדש – שאמור היה לפגוע ברווחי בעלי המוניות, שחלקם מקושר אליו פוליטית. כ"ץ עשה כן רק בסוף השבוע, וכעת יועבר הצו לחתימת שר האוצר, משה כחלון, לפני פרסומו ברשומות.

לפי שעה, לא ברור עדיין מתי ייכנסו לתוקפם תעריפי הנסיעה החדשים. על פניו, אמור הצו להיכנס לתוקף בתחילת אוקטובר — ערב ראש השנה. מכאן, עולה החשש כי בעלי המוניות לא ימהרו לעדכן את המונים בהתאם, ערב תקופת החגים.

לפי הערכות, בכל חודש שבו נמנעו כץ וכחלון מלחתום על הצו, גבו בעלי המוניות מציבור הנוסעים סכום עודף של כ–60 מיליון שקל, ללא הצדקה כלכלית. כך, הכנסות היתר של בעלי המוניות הסתכמו עד כה ב–340 מיליון שקל לפחות.

תעריפי הנסיעה במוניות נתונים תחת פיקוח ומתבססים על סל הוצאות נהג מונית, שבו עלות הסולר תופסת 38% מהסל. מאז שנת 2000, אז היה מחיר הנסיעה ההתחלתי במוניות ספיישל 7.70 שקלים, משרד התחבורה העלה באופן עקבי את תעריפי הנסיעה בשיעור מצטבר של 60%. ההתייקרות האחרונה בוצעה ביוני 2013, ומאז התעריף לא עודכן.

כך, ועדת המחירים התכנסה לדון בהפחתה של תעריפי הנסיעה במונית רק בסוף 2015 — הרבה אחרי שהצלילה במחיר הסולר דרשה זאת, ולאחר שמחירו השלים רק ב–2015 צלילה של 25%.

במשרד התחבורה טענו לפני כמה חודשים כי הם "נערכים להוצאת צו המחירים החדש", והבטיחו כי זה "נמצא לקראת השלבים הסופיים". אלא שמאז נסוגו מציון לוח הזמנים המקוצר לפרסום הצו, וטענו כי בשל מורכבותו הרבה הצו עדיין מצוי "בהליך הכנה". זאת, אף שבשנה החולפת עודכנו תעריפי הנסיעה באוטובוסים, למשל, כמה פעמים בתקופת עבודה קצרה יותר.

תעריפי נסיעה התחלתיים במוניות לפני שנים, בשקלים:
2000 – 7.70
2006 – 9.50
2009 – 11.50
2016 – 12.30
התעריף המוזל שתוכנן ל-2016 – 10.90

בשלוש השנים האחרונות הונהג מחיר התחלתי של 12.30 שקל לנסיעה במונית ספיישל, שממנו נגזרת גם העלייה בכל פעימת מונה. ההפחתה הצפויה אמורה להורידו כעת ל–10.90 שקל.

השארת תגובה