נדחתה בקשתו של הרב ברלנד: ישאר במעצר

בית המשפט העליון דחה את בקשת פרקליטיו של הרב ברלנד להגיש ערר על הארכת מעצרו עד תום ההליכים • "סמוך ובטוח אני כי שירות בתי הסוהר ימשיך לעשות כל אשר לאל ידו על מנת לדאוג לכך שאף בעתיד יזכה הלה לטיפול רפואי הולם וראוי"

הרב אליעזר ברלנד
הרב אליעזר ברלנד

גם העליון דחה את הבקשה: שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר דחה הבוקר (חמישי) את בקשת פרקליטיו של מנהיג 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד לערער נגד מעצרו עד תום ההליכים.

את בקשת הערר הגישו פרקליטי הרב  עורכי הדין אביגדור פלדמן ורחל תורן. בבקשתם הסתמכו הפרקליטים על מצבו הרפואי המדרדר של הרב. כמו כן, נטען כי המעשים המיוחסים לרב הינם בדרגת חומרה נמוכה.

בנוסף, נטען בבקשת הערר, כי אין מקום לחשש המשטרה שהרב יברח מישראל, אחרי שחזר לארץ משום ש"קץ בחיי נדודים" ואף שיתף פעולה "באופן מלא" עם חקירת המשטרה.

השופט ציין בדחיית הערר כי הוא לא שוכנע כי יש באסמכתאות הרפואיות כדי להצדיק את שחרורו של הרב ברלנד ממעצר מאחורי סורג ובריח.

כמו כן נטען עוד, גם לא נמצאה ראיה לכך ששירות בתי הסוהר אינו מסוגל לדאוג כיאות למצבו הבריאותי. להפך ציין השופט דנציגר, כי מחומר הראיות שהוגש עולה כי על אף שהותו במעצר, נבחן המבקש תדיר על ידי מספר רופאים שונים ואף אושפז בבית החולים.

"מבלי להקל ראש במצבו הרפואי של המבקש", כתב דנציגר, "סמוך ובטוח אני כי שירות בתי הסוהר ימשיך לעשות כל אשר לאל ידו על מנת לדאוג לכך שאף בעתיד יזכה הלה לטיפול רפואי הולם וראוי."

השופט התייחס לבקשת הערר של הפרקליטים, לפיה העבירות המיוחסות לרב  הינן "בדרגת חומרה נמוכה", לפיכך יש לשחרור. "אף אם הייתי מקבל את טענת המבקש, עליה חולקת המשיבה, כי העונש הצפוי לו הינו 18 חודשי מאסר "בלבד", אין בכך כדי להצדיק, לעת הזו, את שחרורו ממעצר מאחורי סורג ובריח. זאת, בשים לב לכך שמצויים אנו בתחילתה של תקופת מעצרו עד תום ההליכים ובשלביו הראשונים של ההליך העיקרי, כאשר לטענת המשיבה 'ענייננו אינו בתיק גדול שניהולו אמור להימשך זמן רב'".

למרות דחיית בקשת הערר, הדגיש השופט, "למותר לציין, כי עם חלוף הזמן והימשכות ההליך העיקרי עומדת למבקש האפשרות להגיש בקשה לעיון חוזר בתנאי מעצרו".

עוה"ד רחל תורן ואביגדור פלדמן, מצוות ההגנה של הרב ברלנד הגיבו להחלטה. "אנו לומדים את ההחלטה ונראה כיצד להערך בהתאם. יצוין כי בית המשפט הותיר פתח לפנייה נוספת אליו בבקשת שחרור הרב עם התקדמות ההליך."

השארת תגובה