נחתם הסכם הסיוע: 38 מילארדי דולרים בעשור

אחרי 3 שנים חתמו נציגי ישראל וארה"ב על מזכר הבנות להסכם הסיוע הביטחוני שתעביר ארה"ב לישראל בעשור הקרוב • רה"מ "ההסכם הזה יבטיח היקף סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל בעשור הקרוב. זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה"ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי"

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחרי שלוש שנים של שיחות זה קרה: נציגי ישראל וארה"ב חתמו הערב (רביעי) על מזכר ההבנות להסכם הסיוע הביטחוני לעשור הקרוב, הסכם שיחל בשנת 2019.

לפי ההסכם ישראל תקבל מידי שנה 3.8 מיליארד דולרים, מתוכם חצי מיליארד בשנה לתכניות הגנה מפני טילים, אישור תקציב הסיוע לתכניות ההגנה מפני טילים בתוך ההסכם הכולל, חסך את הצורך באישור התקציב מידי שנה.

במעמד החתימה אמרה סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, "ה"לדעתי התוצאה הסופית של הסיכום מדברת בעד עצמה. מדובר בהתחייבות שטרם היתה כמוה – והיא מהווה תזכורת למחוייבות של ארצות הברית כלפי ישראל. אנחנו מחזקים את בטחונה של ישראל למשך העשורים הקרובים – ומחוייבים לביטחונה במבט קדימה".

רייס הדגישה כי ההסכם טוב לשני הצדדים, "ביטחונה של ישראל מבטיח גם את בטחונה של ארצות הברית. מדובר במצב שיש בו רק מנצחים. ארצות הברית תמיד תעמוד לצידה של מדינת ישראל ואזרחיה – היום, מחר ולתמיד".

תא"ל (במיל.) יעקב נגל, שעמד בראש צוות המשא ומתן, ציין כי "לישראל אין ידידה חשובה וטובה יותר מארצות הברית. חבילת הסיוע שקיבלנו אינה מובנת מאליה. היא תעזור לנו לעמוד בפני האתגרים הניצבים מולנו ולהגן על עתידנו בעצמנו".

בשיחה עם כתבים בוושינגטון, הוסיף נגל כי מדובר בהסכם "היסטורי, חסר תקדים, אסטרטגי. יהיו כאלה שיגידו שצריך יותר. תמיד אפשר לבקש יותר, אבל מה שאנחנו מגיעים אליו בסוף, אנחנו באזור הריאלי של הציפיות שעמו התחלנו את המשא ומתן".

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להסכם הסיוע: "ההסכם הזה יבטיח היקף סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל בעשור הקרוב. זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה"ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי".

נתניהו הוסיף: "ההסכם יסייע לנו להמשיך לבנות את כוחנו הצבאי ולהמשיך לשפר את ההגנה שלנו נגד טילים, וזהו כמובן הישג חשוב מאוד למדינת ישראל, וכל אזרחי ישראל יכולים בצדק להתברך בו. אני מבקש להודות לנשיא אובמה ולממשלו על ההסכם ההיסטורי הזה. אני גם מודה לחברינו הרבים רבים בקונגרס האמריקני, וגם לעם האמריקני, על תמיכתם הגדולה, תמיכה שחוצה מפלגות וחובקת את אורכה ורוחבה של ארה"ב. רבים בארה"ב מבינים שהשקעה בביטחון ישראל מחזקת את היציבות במזרח התיכון הבלתי-יציב ושהיא משרתת לא רק את האינטרס הביטחוני שלנו, אלא גם את האינטרס הביטחוני של ארה"ב".

אני מבקש להודות לצוות המשא ומתן שמיניתי, בראשו ממלא מקום ראש המל"ל, תא"ל במיל' יעקב נגל, וראש אגף התכנון במטכ"ל, אלוף עמיקם נורקין. הם עשו שניהם עבודה מצוינת, פעלו באחריות, בדיסקרטיות, במקצועיות, עד שהגיעו לתוצאה המיטבית. ההסכם הזה ממחיש אמת פשוטה, היחסים בין ישראל לארה"ב איתנים, עוצמתיים. אין זה אומר שאין בינינו מחלוקות מעת לעת, אבל אלו מחלוקות בתוך המשפחה. הן אינן משפיעות כהוא זה על הידידות הגדולה בין ישראל לארה"ב, ידידות שמתבטאת בהסכם הזה שיסייע רבות להמשך ביצור כוחה של ישראל בעשור הקרוב".

כאמור במסגרת ההסכם תעביר ארה"ב לישראל בעשור הקרוב סך של 38 מליארדי דולרים בסך הכל. מדובר בסכום הגדול שנתנה ארה"ב למדינה כלשהי, אך סכום נמוך מדרישתו הראשונית של נתניהו ל-4.5 מליארדי דולרים בשנה.

בהסכם החדש נקבע כי ישראל לא תוכל לעקוף את הבית הלבן וללכת לבקש תוספות סיוע בקונגרס. עוד נקבע, כי תוך שש שנים יופסק ההסדר שאפשר לישראל להעביר חלק מהכסף לרכישת ציוד מהתעשיות הביטחוניות בישראל, וכל הסכום יופנה לרכישת ציוד אמריקני.

 

 

שר האוצר משה כחלון בירך על חתימת ההסכם: "אזרחי ישראל צריכים להודות לממשל האמריקני על הסכם הסיוע הביטחוני הגדול אי פעם שנחתם בין מדינת ישראל לבין בעלת הברית החשובה ביותר שלה, ארה"ב". לדבריו, "ההסכם הזה הוא ביטוי נוסף לעומק הקשרים האסטרטגיים בין המדינות. תקציב הביטחון גדול דיו כדי להמשיך ולתמוך במחקר ובפיתוח הביטחוני הישראלי וברכש המקומי, כך שתימשך העליונות הטכנולוגית שלנו המתבססת גם על ייצור מקומי".

מי שעוד הצטרף לברכות, הוא שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שהיה מעורב בתקופת כהונתו בתחילת המשא ומתן. "ארצות הברית היא ידידתה הגדולה ביותר של מדינת ישראל, והקשר עמה מהווה אבן פינה בביטחוננו הלאומי. היחסים הביטחוניים בין ארצות הברית לישראל, ובין מערכות הביטחון של שתי המדינות, הם עבורנו נכס אסטרטגי ראשון במעלה, ויש לשמור עליהם מכל משמר", אמר יעלון.

לדבריו, "הסכם הסיוע שנחתם היום הוא תוצאה של עבודה בת חודשים ארוכים, בין היתר של צוותים ביטחוניים משתי המדינות, ממשרד הביטחון והפנטגון – הראויים להערכה רבה על מאמציהם. יש להסכם הזה משמעות עצומה לביצור ביטחונה של מדינת ישראל ולביצור ביטחונם של אזרחיה. זו העת להודות לנשיא ברק אובמה שהוביל את התהליך עד לחתימה".

שר הביטחון לשעבר הודה לשר ההגנה הקודם, צ'אק הייגל, שהמו"מ התחיל מולו. כמו כן, הודה יעלון "לשר ההגנה אשטון קרטר, ידיד אמת של מדינת ישראל שהיה שותף מלא לתהליך הארוך של בניית ההסכם. בפגישותינו ושיחותינו הרבות בנושא זה ובכלל, נוכחתי כמה חשובים לו ביטחונה ועוצמתה של ישראל. התשומות שהקדיש לכך, הן מבחינת זמן העיסוק והן מבחינת היכולות הצבאיות שהעניק לישראל ושיהיו חלק מההסכם, הן רבות משמעות".

השארת תגובה