מתיחות בכולנו: גלנט סירב לעבור למשרד הכלכלה

שר הבינוי והשיכון מסרב לבקשתו של יו"ר המפלגה משה כחלון לעבור מתפקידו במשרד הבינוי למשרד הכלכלה • בין השניים שוררת מתיחות רבה, אחרי שסמכויות מהמשרד הועברו למשרד האוצר, שם הוקם 'מטה הדיור'

יואב גלנט. צילום: משרד השיכון
יואב גלנט. צילום: משרד השיכון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מתיחות בכולנו: שר הבינוי והשיכון סירב לבקשת יו"ר המפלגה, שר האוצר משה כחלון, לעזוב את משרד הבינוי והשיכון למשרד הכלכלה, כך מדווח הבוקר (רביעי) העיתון כלכליסט.

לפי הדיווח בשבוע שעבר התקיימה פגישה בין השניים. כחלון, כך נכתב, אינו מעוניין להצטייר כמי שפועל בכוחנות ומבקש להגיע להסכמות מול גלנט. במידה ויצליח להעביר את גלנט לתפקיד שר הבינוי ימונה חבר הכנסת אלי כהן או אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור ואיש אמונו כחלון.

שר האוצר מתנגד להישארותו של גלנט במשרד הבינוי, משום שלדידו הוא מזיק יותר מאשר תורם. כעת, כחלון מנסה לדחוק את גלנט לפינה, אך מבקש לעשות זאת בהחלטה משותפת. עם זאת, לשר האוצר אין אמצעי לחץ להפעיל מולו, משום שגלנט מונה בחודש מאי האחרון לחבר בקבניט הביטחוני מדיני, וכעת הכל תלוי ברצונו הטוב של שר השיכון והבינוי.

 

במידה והמהלך של כחלון יצליח, ישנם מספר אפשרויות באשר לאישים שיאיישו את התפקיד. הערכה אחת כי כחלון ימנה את ח"כ אלי כהן, המכהן כיו"ר ועדת הרפורמות שלש הכנסת. אולם, גורמים במערכת הפוליטית מספרים כי שר האוצר חושש לתסיסה במפלגתו, שרבים מחבריה רואים את עצמם ראויים לתפקיד שר ולכן יעדיף למנות את מקרובו אביגדור יצחקי. עם זאת, מינוי שכזה עלול להיתקל בבעייה, שכן מדובר בפקיד ממשלתי מכהן. אפשרות נוספת שעומדת על הפרק, כחלון יחזיק את תיק הבינוי והשיכון, אך יצחקי ימלא את התפקיד בפועל.

בין גלנט לכחלון שורר משבר מתמשך, זאת אחרי שגלנט ציפה לקבל תיק ביטחוני, אך עם הצטרפות כולנו לקואליציה התאכזב לגלות שהמפלגה לא דרשה תיק כזה והוא אפילו לא קיבל חברות בקבינט הביטחוני, אלא רק מעמד של משקיף.

המתיחות בין השניים החריפה, אחרי שכחלון ריכז במשרד האוצר סמכויות רבות בנוגע לתחום הדיור. בין היתר, העברת רשות מקרקעי ישראל ממשרד הבינוי והשיכון והעברת מנהל התכנון מהפנים למשרד האוצר. במקביל הקים כחלון באוצר את 'מטה הדיור' שירכז את הכלים הביצועים שהועברו למשרד.

בעקבות המהלך נותר גלנט נטול כלים ממשיים להשפיע על משבר הדיור, וכך הפך לדמות פחות חשובה מיצחקי. גורמים במערכת הפוליטית מציינים כי אם היחסים בין גלנט לכחלון קרירים, אז היחסים בין גלנט ליצחקי שוררים מתחת לאפס. בין השניים מתרחשים מאבקי קרדיטים כמעט בכל נושא בו פועלים במשותף נציגים ממשרדי האוצר והבינוי והשיכון. על רקע אותם חילוקי דעות אף נערכו מגעים לצירוף גלנט לליכוד, מהלך שנכשל לעת עתה. כאמור, כעת כחלון מנסה להעביר את גלנט מתפקידו למשרד הכלכלה, שנותר בלי הרבה סמכויות ממשיות אחרי שחלקם הועברו למשרד העבודה, מה שיתכן ויגרור משבר נוסף בין גלנט לכולנו.

תגובה אחת
  1. גלנט היקר , אל תיתן לכחלון לנהל אותך במיוחד כשאתה מצליח בתפקידך והוא נכשל במילוי תפקידו ומנסה לגרום נזק לבעלי שלוש דירות ומעלה כאילו היו גנבים ולא עמלו ביושר על בניית עתידם ( פנסיה מדירות ) , הטעות שלו שהוא טיפס גבוה על העץ וקשה לו לרדת ,על מנת לרצות את המסכנים שקשה להם להשיג דירה ובמקביל גורם להם לשלם היום יותר על שכר דירה. אז שלא יעבוד עליך ויגזור קופון על הגב שלך .

השארת תגובה