בתגובה לזליגת הירי: חיל האוויר תקף הלילה בסוריה

חיל האוויר תקף הלילה תותחים של משטר אסד במרכז רמת הגולן הסורית, בתגובה ל"זליגת הירי" של פצצת מרגמה שנפלה אמש בצפון רמת הגולן. צה"ל: רואים במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו, לא נסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה

מטוס חיל האוויר. צילום: אלכסי רוזנפלד, יחידת דובר צהל
מטוס חיל האוויר. צילום: אלכסי רוזנפלד, יחידת דובר צהל

חיל האוויר תקף הלילה (שלישי) תותחים של משטר אסד במרכז רמת הגולן הסורית, בתגובה ל"זליגת הירי" של פצצת מרגמה שנפלה אמש בצפון רמת הגולן. איש לא נפגע בפיצוץ. מצה"ל נמסר שהוא רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ולא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה.

זו פצצת המרגמה החמישית שפגעה בשטח ישראל מאז תחילת השבוע שעבר, והראשונה לאחר הפסקת האש במלחמה בין צבאו של בשאר אסד למורדים שנכנסה לתוקפה אמש.

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, אמר לאחר האירוע: "אין הבדל בין זליגה לירי מכוון. הפצצה היא אותה פצצה ומהווה סיכון לחיי אדם. באחריות שר הביטחון וצה"ל להעביר מסר ברור לכל הגורמים בצדו השני של הגבול, שכל נפילת פגז או פצמ"ר בגולן תחשב כירי מכוון לישראל, וצה"ל יגיב בעוצמה כדי להשמיד את מקורות הירי ולפגוע בכוחות להם הם משתייכים".

מאז תחילת הפסקת האש, נראה שהשקט נשמר ברוב החזיתות בסוריה. עם זאת, הצדדים האשימו הלילה זה את זה בהפרות שונות של הפסקת האש, בעיקר בחלב – העיר שהפכה לסמל המלחמה. גורם צבאי בסוריה אמר לסוכנות הידיעות הרשמית במדינה כי חמושים מקרב המורדים ירו לעבר מבני מגורים ושיגרו שלוש פצצות מרגמה בעיר. מנגד, בערוצי טלוויזיה ערביים המזוהים עם המורדים טענו להפרות של הפסקת האש מצד המשטר, בצורה של הפצצות בחלב ובחמה.

במהלך חמש שנות המלחמה בסוריה התפוצצו כמה פעמים פצצות מרגמה ברמת הגולן במסגרת חילופי האש בן הצדדים הלוחמים. צה"ל נוהג להשיב אש אל מקורות הירי, ובשבוע שעבר עשה זאת במשך שעות ארוכות, אחרי שפצמ"ר נפל באופן חריג עמוק בתוך שטח ישראל, במרחק של כ-10 קילומטרים מהגבול. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרשמית במדינה כי "האויב הישראלי ממשיך לתמוך בארגוני הטרור והוא תקף באזור הכפר חדר (צפון הרמה) באמצעות שני טילים שנורו מכלי טיס ישראלי בלתי מאויש. כתוצאה מכך נגרמו נזקים". הגורם הצבאי לא דיווח אז על נפגעים בתקיפה הישראלית.

לפני כחודש וחצי תקף כלי טיס של חיל האוויר את מקור הירי לאחר שפצצת מרגמה התפוצצה סמוך לגדר במרכז רמת הגולן. צבא סוריה פרסם אז הודעה בעניין התקיפה הישראלית. הם טענו כי שני מל"טים שיגרו שני טילים לעבר מבנה מגורים בשכונת אל-עמלי במדינת המחוז אל-בעת' בקוניטרה: "זה חלק מהסיוע הישיר והפומבי של ישראל לקבוצות החמושות במסגרת ניסיון נואש להרים את המורל הירוד שלהם בעקבות האבידות שאנחנו מסבים להן".

השארת תגובה