שוב: עשרות קיצונים הפגינו מול בית הרב הבלין

עשרות קיצונים הגיעו מירושלים להפגין מול בית הרה"ג משה הבלין, רבה של קריית גת, אחרי שלטענתם הוא עומד מאחורי ההסכם בין ישיבות חב"ד לצה"ל • בשבוע שעבר נעצרו שלושה מפגינים אחרי שתקפו את הרב בביתו והבוקר הם שוחררו

דוברות המשטרה
דוברות המשטרה

אחרי התקיפה בביתו הגיעו הערב (שני) עשרות קיצונים מירושלים לקריית גת להפגין מול בית הרה"ג משה הבלין, רבה של קריית גת וחבר בית הדין הרבני של חב"ד, בעקבות ההסכם שנחתם בין ישיבות חב"ד לצה"ל, הסכם שלטענת המוחים הרב עומד מאחוריו. כוחות המשטרה ולוחמי מג"ב חצצו בין המפגנים לבית הרב ושמרו על הסדר במקום.

כזכור, בשבוע שעבר פרצה קבוצת מפגינם לבית הרב התפרעו, תקעו בשופרות וזרקו פשקווילים. בעקבות פריצתם חשה הרבנית שלא בטוב ופונתה לבית החולים. כוחות המשטרה שהוזעקו למקום עצרו שלושה מתפרעים והבוקר הם שוחררו.

כאמור, הסיבה לתקיפה, היא טענת המוחים כי הרב עומד מאחורי ההסכם בין ישיבות חב"ד לצה"ל.  כזכור בתחילת החודש חתמו ישיבות חב"ד הסכם מול צה"ל, לפיו חלק ניכר מתלמידי הישיבות יתגייסו בשלבים שונים לצה"ל, ורק ל-15% יינתן פטור מלא.

הסיבה להסכם היות ובחורי חב"ד נתקלו בבעיות תמידיות בגיוס, מאחר והם נוהגים לטוס לשנה "קבוצה", כלומר ללמוד בבניין ה-770 בניו יורק, וכן לצאת לשליחות ברחבי העולם, מה שמנוגד להסדר "תורתו אומנותו", ולכן נחשפו לאיום הגיוס לצה"ל.

על-פי ההסכם, 15% מהתלמידים החב"דיים יקבלו פטור מצה"ל לכל ימי חייהם, כדי שיוכלו להקדיש את חייהם לתורה ולשליחות. הם ייבחרו בידי ראשי-הישיבות וצה"ל. כל היתר, אחרי שש שנות ישיבה, יקבלו אישור יציאה לשנתיים לחו"ל. מדובר בהחרגה של ממש, כיוון שנכון להיום – כל תלמיד ישיבה מגיל 18 ומעלה היוצא ליותר מ-60 יום בחו"ל מגוייס מיידית ומאבד אוטומטית את מעמד "תורתו אומנותו".

ם חזרתם ארצה של הבחורים החב"דיים בתום שנתיים של לימודי קודש בחו"ל – בגיל ממוצע של 22 – הם יוכלו להמשיך בלימודיהם למשך שנתיים נוספות, בכולל או בישיבה. עם זאת, מי שירצה, יוכל להתגייס. בגיל 24 הם יעמדו שוב בפני צומת דרכים – ויבחרו האם להתגייס או להמשיך בלימודים בכולל או בישיבה. מי שייבחר להמשיך בלימודיו יקבל ארכה עד גיל 26. בגיל זה, יחויבו תלמידים הכוללים והישיבות להתגייס. כאמור, רק 15% מתוכם יקבלו פטור גורף.

ההסכם הזה יחול גם על 300 הבחורים שאיום הגיוס המיידי מונח על ראשם, והם למעשה יוכלו לקבל פטור עד גיל 26. בימים הקרובים יתקיים ככל-הנראה כנס בנושא שבו הם יקבלו פרטים על המתווה.

להסכם התנגדו חלק משפיעים בישיבות חב"ד. במכתב לבחורי ישיבות חב"ד כתבו המשפיעים: "אנו פונים בזאת לעורר ולחזק את תלמידי התמימים, המשיכו בלימוד התורה הקדושה ולא ללכת שולל אחרי כל מיני הסכמים שונים ומשונים המבטלים מעמד בן ישיבה". כאמור, כעת בית הדין הרבני של חב"ד נתן גושפנקה הלכתית להסכם.

השארת תגובה